Powiedzmy w ostatnich dwóch dekadach. Po odrzuceniu dzieł opowiadających o dawnej historii (bitwy na strzały i katapulty to jednak coś innego) i wszelkiego rodzaju superbohaterów, Transformersów czy inwazji z kosmosu został tam taki, myślę, że interesujący zestaw:
Szeregowiec Ryan (1998)
W słynnej produkcji Spielberga wszyscy zawsze komentują początkowe sceny na plaży. Na mnie od pierwszego seansu znacznie większe wrażenie robiła finałowa bitwa w miasteczku. Pamiętacie?
[video-browser playlist="632625" suggest=""]
Wróg u bram (2001)
Specjalista od filmów ekstremalnych Jean-Jacques Annaud w opowieści o snajperskim pojedynku podczas bitwy o Stalingrad pokazał, jak wygląda bezsensowny atak nieuzbrojonych oddziałów na dobrze przygotowanych Niemców. O tak:
[video-browser playlist="632626" suggest=""]
Black Hawk Down (2001)
Kolejna słynna filmowa miejska bitwa, za którą wyrazy podziwu należy kierować do Ridleya Scotta i naszego operatora Sławomira Idziaka (obaj dostali nominacje do Oscara). Tu oczywiście film nakręcono tak, byśmy kibicowali tym, którzy są gośćmi w Somalii i są znacznie lepiej uzbrojeni, ale nie zmienia to faktu, że sama walka pokazana jest rewelacyjnie.
[video-browser playlist="632628" suggest=""]
Kompania Braci (2001)
Miniserial HBO o zachodnim froncie II wojny światowej. Wiarygodnie i mocno pokazano tam, jakim wojennym wysiłkiem jest walka o każde, nawet małe miasteczko.
[video-browser playlist="632630" suggest=""]
"Krwawa niedziela" (2002)
Jeszcze zanim stał się słynnym reżyserem przygód Bourne'a, Paul Greengrass opowiedział na ekranie o głośnych wydarzeniach z 1972 roku, gdy brytyjskie wojsko zmasakrowało pokojową manifestację Irlandczyków. Jest w tej sekwencji coś, co powoduje, że pasuje mi do tego zestawu. Zobaczcie.
[video-browser playlist="632632" suggest=""]
Braterstwo broni (2004)
Południowokoreańska produkcja o pamiętnej wojnie pomiędzy dwoma Koreami. Sceny walk z tego filmu doceniono na całym świecie. Zresztą naprawdę warto go obejrzeć w całości.
[video-browser playlist="632634" suggest=""]
Ludzkie dzieci (2006)
Gdy zobaczyłem ten film Alfonso Cuaróna w kinie, pomyślałem sobie, że właśnie tak intensywnie i subiektywnie powinno być pokazane Powstanie Warszawskie. I dużo się nie pomyliłem. Zauważcie, że cały fragment poniżej to jedno długie ujęcie.
[video-browser playlist="632636" suggest=""]
"Ostatnia bitwa" (2007)
Chińska produkcja o końcówce wojny domowej, która opanowała ten kraj w latach 1927-1950. Historia małego oddziału, który musi zrobić wszystko, by przetrwać.
[video-browser playlist="632638" suggest=""]
Kwiaty wojny (2011)
U nas wojna zaczęła się w 1939 roku - w Azji walczono już wcześniej. To chińska produkcja, w której pokazano, jak w 1937 roku wyglądała nierówna walka z japońskimi agresorami podczas masakry w Nankin.
[video-browser playlist="632640" suggest=""]
Igrzyska śmierci: Kosogłos - Część 1 (2014)
Tu oczywiście jest trochę na wyrost. Ten film zobaczymy dopiero w listopadzie, ale znając książkę i pamiętając, co Lawrence pokazała w zeszłym roku w poprzedniej części, czy nawet spojrzawszy na ten zwiastun poniżej, jestem przekonany, że będą miejskie sceny bitewne - i będą naprawdę dobre.
[video-browser playlist="615373" suggest=""]