„Dragon Ball” – historia uniwersum
"Dragon Ball" to fenomen na skalę światową, który ma wiele do zaoferowania widzom oraz czytelnikom. Z okazji premiery serialu "Dragon Ball Super" przyjrzyjmy się historii tego uniwersum.
"Dragon Ball" to fenomen na skalę światową, który ma wiele do zaoferowania widzom oraz czytelnikom. Z okazji premiery serialu "Dragon Ball Super" przyjrzyjmy się historii tego uniwersum.
Końcówka lat 90. XX wieku, komputery zaczynają się pojawiać w domach, o Internecie mało kto słyszał, tablety czy smartfony dopiero raczkują za Oceanem, a szczytem marzeń jest Nokia 3310. Dzieci całymi dniami przesiadują poza domem, a nie przed ekranem monitora, grają w piłkę, chodzą na Lulki, oranżadę z krasnalem albo chipsy Chio, ale zbliża się godzina 17:00 i podwórka pustoszeją. Powodem takiego stanu rzeczy były emitowane na kanałach RTL7 i Polonia 1 seriale anime, takie jak "Tiger Mask Nisei", "Yattâman", "Rycerze Zodiaku" czy najpopularniejszy z nich - "Dragon Ball".
Czytaj także: Obszerne szczegóły fabuły "Dragon Ball Super"
Dzieciaki z zapartym tchem oglądały przygody Songa (czy też Gokū, jak będą poprawiać mnie inni) oraz jego przyjaciół i nie mogły się doczekać następnego odcinka. Co sprawiło, że ten przedstawiciel anime cieszył się taką popularnością? Dyskusje na ten temat nie ustają do dziś. Jedni mówią, że to wciągająca fabuła - inni, że to kwestia wyrazistych postaci czy też dużej dawki humoru połączonej z odwieczną walką dobra ze złem. Postaram się Wam przybliżyć nieco fenomen „Smoczych Kul” z mojej perspektywy. Pierwszy krok to lekcja historii.
Początki tej popularnej anime sięgają 1984 roku. Akira Toriyama pisze gag mangę, której fabuła nawiązuje do chińskiej powieści zatytułowanej "Wędrówka na Zachód" ("Xīyóu-jì", jap. "Saiyūki", ang. "Journey to the West"). Opowiada ona o Małpim Królu imieniem Sūn Wùkōng. Posiadał on magiczne narzędzie - rozciągliwą laskę (Rúyì Jīngū Bàng, jap. Nyoi Kinko Bō), która pozwala mu na szybowanie w chmurach. Brzmi znajomo?
Manga Toriyamy była publikowana w popularnym tygodniku "Shōnen Jump" raz w tygodniu i powoli stawała się coraz popularniejsza. Zebrane rozdziały wydawano w formie tomików, a każdy zawierał ich około 12. Sukces serii doprowadził do stworzenia wersji animowanej.
Pierwszy odcinek "Dragon Ball" wyemitowany został w Japonii 26 lutego 1986 roku. Początkowo serial był emitowany w każdą środę o 19:00 na stacji Fuji Television. W momencie pojawienia się serialu telewizyjnego wyszło już około 50 rozdziałów mangi (trwał akurat 21 Tenkaichi Budōkai). Obydwie wersje tytułu rozwijały się z coraz większym rozmachem, świat "Dragon Balla" rozrastał się coraz bardziej, powstawały nowe historie. Uniwersum oficjalnie przyjęło nazwę "Dragon World" ("Smoczy Świat"). Toriyama w pewnym momencie zmienił nacisk z komedii na starcia pomiędzy bohaterami i - jak się później okazało - był to strzał w dziesiątkę, gdyż spowodowało to znaczny wzrost popularności.
Ciekawostką jest, że o ile manga wydawana była do końca pod nazwą "Dragon Ball", o tyle anime po 153 odcinkach przemianowano na "Doragon bôru Z". Chodzi tutaj o moment przybycia na Ziemię Raditza czy też Radima, brata Songa.
W okresie emisji serii telewizyjnej wydawano wiele filmów kinowych "Dragon Ball". Dotychczas ukazało się ich aż 15! Filmy te były w Japonii wydawane dwa razy do roku i nie było to przypadkowe posunięcie. Zamysł był taki, aby wypuszczać je w czasie ferii szkolnych – na jesień i na lato. Filmy w większości były krótkie, zaledwie ok. godzinne, i były tworzone wraz z innymi (a przynajmniej z jednym – z filmami związanymi z serią "Dr. Slump"; obydwie serie stworzone przez Akirę Toriyamę). Te dodatkowe materiały były świetnie przemyślane i wnosiły wiele świeżych informacji, opowiadały nowe ciekawe historie, osadzone zazwyczaj pomiędzy kolejnymi sagami serialu. Nie wypuszczano ich z konieczności jako kontynuacje serii - były historiami w stylu "a jeśli...". Liczni bohaterowie i sytuacje z nimi związane istniały także w zwykłej serii, nowi byli głównie przeciwnicy.
CIĄG DALSZY
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat