Filmowy powrót do przeszłości
Przedstawiamy nowy cykl, w którym upamiętniamy filmowe jubileusze, wybierając najciekawsze premiery kinowe ostatnich trzech dekad. W naszym pierwszym zestawieniu znajdziecie takie hity jak: Skazani na Shawshank, Ed Wood czy Wysyp żywych trupów.
Przedstawiamy nowy cykl, w którym upamiętniamy filmowe jubileusze, wybierając najciekawsze premiery kinowe ostatnich trzech dekad. W naszym pierwszym zestawieniu znajdziecie takie hity jak: Skazani na Shawshank, Ed Wood czy Wysyp żywych trupów.
Mamy obecnie drugą połowę września 2014 roku, a w tym samym okresie 10, 20 i 30 lat temu na ekrany kin wchodziły obrazy, które obecnie wielbimy i pamiętamy doskonale, oraz takie, które nie do końca przetrwały próby czasu. Będziemy więc wspominać pozycje dobrze Wam znane oraz podrzucać tytuły, o których być może nie słyszeliście. A nuż skusicie się na seans. Najlepsze w tej zabawie jest jednak to, czy doczekacie zestawienia, w którym widzieliście wszystkie wyróżnione filmy. Począwszy od października będziecie mieli dwie okazje w miesiącu, by się o tym przekonać. Startujemy z pilotowym odcinkiem "Filmowego powrotu do przeszłości"!
Trwający niemal 3 godziny film o legendarnym kompozytorze muzyki klasycznej, którego w dobie ery MTV nie chciało wyprodukować żadne wielkie studio. Na pewno żałują do dziś. Dzieło Milosa Formana z 1984 roku zdobyło 8 Oskarów (na 11 nominacji), w tym te w najważniejszych kategoriach. Odważny, wulgarny, szalony, magiczny – taki był Amadeusz.
[video-browser playlist="632457" suggest=""]
[video-browser playlist="632459" suggest=""]
Opowieść o ikonie kontrkultury Che Guevarze i młodzieńczej podróży po Ameryce Południowej, która zdefiniowała jego życiowy cel. Świetny Gael Garcia Bernal oraz piękne zdjęcia i muzyka to jedne z najmocniejszych punktów "Dzienników motocyklowych" Waltera Sallesa z 2004 roku.
[video-browser playlist="632461" suggest=""]
[video-browser playlist="632463" suggest=""]
Obecnie ta zasada już raczej nie obowiązuje, ale gdy jeszcze kilkanaście lat temu Tim Burton i Johnny Depp szykowali się do zrobienia wspólnego filmu, wszyscy zacierali ręce. Mijają właśnie dwie dekady od premiery Eda Wooda, ich drugiej kolaboracji po równie fantastycznym Edwardzie nożycorękim. Czarno-biała biografia kultowego "najgorszego reżysera wszech czasów" zdobyła 2 Oscary: za charakteryzację oraz najlepszą męską role drugoplanową, którą otrzymał Martin Landau.
[video-browser playlist="632465" suggest=""]
[video-browser playlist="632467" suggest=""]
"Miejsca w sercu"
A to znacie? Teksas, lata 30., kryzys gospodarczy i wdowa starająca się utrzymać podupadającą rodzinną farmę. W 1984 roku trudno było jakiemukolwiek obrazowi wyjść z cienia "Amadeusza", ale film w reżyserii Roberta Bentona zdołał uzbierać 7 nominacji do Oscara i wygrać w 2 kategoriach: za scenariusz oryginalny i dla najlepszej aktorki, Sally Field. Kino zdecydowanie nie dla wszystkich, ale na pewno warte uwagi. Wszyscy natomiast do dziś pamiętają przemówienia Field przy odbiorze statuetki Akademii. Poniżej jego fragment i parodia w Masce z Jimem Carreyem.
[video-browser playlist="632469" suggest=""]
[video-browser playlist="632471" suggest=""]
W tym przypadku nie ma co się zbytnio rozwodzić – każdy zna i każdy wie, że film Franka Darabonta to arcydzieło srebrnego ekranu, które miało jednak pecha, że powstało w 1994 roku i musiało na Oscarach rywalizować z Forrestem Gumpem.
[video-browser playlist="632473" suggest=""]
[video-browser playlist="632475" suggest=""]
Dieselpunkowy eksperyment sprzed 10 lat debiutanta Kerry’ego Conrana (o którym słuch później zaginął), który jako jeden z pierwszych twórców filmowych stworzył obraz z całkowicie (prócz aktorów) wygenerowanym przez komputer światem przedstawionym. Dorzućmy do tej wizualnej ciekawostki Jolie, Paltrow oraz Lawa i otrzymamy całkiem niezły film przygodowy.
[video-browser playlist="632477" suggest=""]
[video-browser playlist="632479" suggest=""]
Najbardziej kasowy film z Van Dammem w głównej roli, a i też jeden z lepiej przyjętych przez widzów i krytyków. Wiadomo, podróże w czasie, kto ich nie lubi? Zaraz po "Strażniku czasu" kariera Belga zaczęła jednak podupadać (tragiczny "Uliczny wojownik" miał w tym spory udział), a on musiał czekać dobre kilkanaście lat, zanim trafiło mu się "JCVD", "Niezniszczalni 2" i w końcu ta rewelacyjna reklama Volvo.
[video-browser playlist="632481" suggest=""]
[video-browser playlist="623328" suggest=""]
Równo 10 lat temu Juliusz Machulski przestał kręcić dobre filmy. Ostatnim takim było właśnie "Vinci", które wypromowało Szyca i Więckiewicza na gwiazdy polskiego kina. Bardzo fajny i dostarczający sporo rozrywki heist movie.
[video-browser playlist="632483" suggest=""]
[video-browser playlist="632485" suggest=""]
Sportowa komedia romantyczna z byłą dziewczyną Spider-Mana i komputerowym sidekickiem Iron Mana – pozycja obowiązkowa dla fanów tenisa, a i reszta też znajdzie w nim coś dla siebie.
[video-browser playlist="632487" suggest=""]
[video-browser playlist="632489" suggest=""]
Na koniec zestawienia przezabawna komedia o zombie od genialnego trio: Edgar Wright, Simon Pegg i Nick Frost. Tak bardzo chcieliśmy ten film tu zmieścić, że zignorowaliśmy brytyjską datę premiery i oparliśmy się na amerykańskiej. George A. Romero był dumny. Serio, był!
[video-browser playlist="632491" suggest=""]
[video-browser playlist="632493" suggest=""]
I co? Widzieliście je wszystkie?
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1972, kończy 52 lat