KOMIKSOLOGIA: Agenci T.A.R.C.Z.Y. 01×16
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w szesnastym odcinku Agentów T.A.R.C.Z.Y. pt. "End of the Beginning". Uwaga, opisane niżej postacie i wydarzenia wymagają upoważnienia na poziomie siódmym.
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w szesnastym odcinku Agentów T.A.R.C.Z.Y. pt. "End of the Beginning". Uwaga, opisane niżej postacie i wydarzenia wymagają upoważnienia na poziomie siódmym.
Odcinek "End of the Beginning" rozpoczynają sceny z agentem Johnem Garrettem (granym przez Billa Paxtona). Agent Garrett zadebiutował w czternastym odcinku Agentów T.A.R.C.Z.Y. pod tytułem "T.A.H.I.T.I.", gdzie wraz ze swoim partnerem, agentem Antoinem "Tripem" Triplettem, pomagał Coulsonowi w uzyskaniu lekarstwa dla Skye. Był on również starszym oficerem Warda.
[image-browser playlist="585513" suggest=""]
Jego komiksowy odpowiednik pojawił się po raz pierwszy w drugim numerze serii "Elektra: Assassin" z 1986 roku. Wiele lat temu należał on wraz z jedenastoma innymi agentami do grupy The Great Wheel of Zodiac. Założył ją Leonardo da Vinci, a Garrett przyjął pseudonim "Wodnik". Przez zdradę we własnych szeregach grupa rozpadła się. Na jej miejsce powstały organizacje: S.H.I.E.L.D., HYDRA, Leviathan oraz kartel Zodiac. Garrett dołączył do tej pierwszej. W wyniku odniesionych ran po spotkaniu z Elektrą jego ciało jest obecnie w dziewięćdziesięciu procentach złożone z cybernetycznych części.
W tym odcinku ponownie powraca J. August Richards w roli Mike'a Petersona... a właściwie Deathloka, cybernetycznego zabójcy na usługach Jasnowidza. Z każdą nową modyfikacją, którą otrzymuje, widać wyraźnie, że coraz mniej zostaje w nim z człowieka. I choć z zewnątrz jego wygląd daleki jest od oryginału, to już podgląd rentgenowski pokazuje co innego.
[image-browser playlist="585514" suggest=""]
W komiksie Deathloków mieliśmy kilkunastu, z których pozwolę sobie przybliżyć trzech. Pierwszym Deathlokiem, który pojawił się na łamach historii obrazkowych, był Luther Manning. Zadebiutował w dwudziestym piątym numerze "Astonishing Tales" z 1974 roku. Pochodził z alternatywnej Ziemi oznaczonej numerem 7484. Był żołnierzem, który w wyniku "spotkania" z miną został poważnie ranny. Jego mózg, układ nerwowy oraz nienaruszona tkanka zostały przeszczepione do syntetycznego ciała. Pięć lat przebywał w stanie uśpienia, by później zacząć pracować dla swoich "twórców", braci Rykerów. Z czasem uwolnił się spod ich wpływów, gdy jego ludzkie wspomnienia zaczęły powracać.
Jedyny w tym towarzystwie Deathlok z Ziemi-616 pojawił się po raz pierwszy we własnej serii "Deathlok" z 1990 roku. Wcześniej nazywał się Michael Collins i był programistą w Roxxon Oil. Pracował przy oprogramowaniu do sztucznych kończyn. Kiedy dowiedział się, że jego praca jest wykorzystywana do tworzenia zabójczych maszyn, próbował szukać pomocy u swojego szefa, Harlana Rykera. Niestety to właśnie on odpowiadał za "Deathlok Project", w rezultacie czego mózg Collinsa znalazł się w cybernetycznym ciele, którego nie był w stanie kontrolować (przynajmniej na początku). Ciekawostka: Manning i Collins spotkali się twarzą w twarz, a ten pierwszy pojawił się nawet w uniwersum 616.
[image-browser playlist="585515" suggest=""]
Ostatni Deathlok, który zagościł na kartach komiksów, pochodzi z Ziemi-10511. Nosi miano Prime i znane jest tylko jego imię: Emil. Pojawił się po raz pierwszy w jedenastym zeszycie "Wolverine: Weapon X " (2010), choć najbardziej kojarzony powinien być z głośnej historii "Dark Angel Saga" rozgrywającej się na łamach "Uncanny X-Force, vol. 1" oraz z występów w niedawno zakończonej serii "Wolverine and the X-Men, vol. 1".
Sama nazwa Deathlok pochodzi od frazy "locked in a death-like state", czyli w wolnym tłumaczeniu "zamknięty w stanie umysłu zbliżonym do śmierci".
Na odprawie dotyczącej Thomasa Nasha agentka Skye wspomina, że został on zatrudniony przez kanadyjski rząd i przydzielony do Departamentu H. Komiksowy odpowiednik tego departamentu zajmował się monitorowaniem i wspieraniem kanadyjskich superbohaterów, w tym ich najbardziej znanej grupy - Alpha Flight. Co ciekawe, inny kanadyjski departament, oznaczony literą K, stał za stworzeniem projektu "Weapon X", który to odpowiada za pokrycie szkieletu Wolverine'a adamantium.
[image-browser playlist="585516" suggest=""]
Pomysł, by agenci współpracowali w terenie parami (wybranymi czysto losowo), można porównać do obecnie wydawanej przez Marvela serii komiksowej "A+X", która przedstawia współpracę mutanta z genem X z członkiem grupy Avengers. I są to często bardzo dziwne na pierwszy rzut oka duety (m.in. Hulk i Wolverine, Hawkeye i Gambit, Iron Man i Kitty Pryde).
Twórcy serialu zapowiadali nawiązania do filmowego uniwersum, w szczególności do Zimowego żołnierza, wyświetlanego obecnie na kinowych ekranach. Pierwszym tego dowodem jest obecność agenta Jaspera Sitwella, a raczej wiadomość, którą otrzymuje: musi udać się na statek Lemurian Star. To właśnie tam rozpoczyna się akcja najnowszego filmu Marvela. Komiksowa Lemuria była krajem, który zatonął w odmętach oceanu i rywalizował z Atlantydą.
[image-browser playlist="585517" suggest=""]
Wspomniane przy okazji Michaela Collinsa Roxxon Oil było kiedyś własnością Aleksandra Lukina. Jest to postać wielce istotna, ponieważ w oryginalnej historii "Winter Soldier", na której bazuje Zimowy żołnierz, to on wydawał rozkazy Bucky'emu Barnesowi (w tym zabicie przez niego samego Red Skulla).
[image-browser playlist="585518" suggest=""]
W "End of the Beginning" zabrakło tradycyjnej sceny po napisach. Tradycyjnej, bowiem takowa się pojawiła, ale w trochę innym wydaniu. Zaprezentowano fragment filmu Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz - scenę pościgu policji za Nickiem Furym i atak Zimowego Żołnierza. Możemy przez to założyć, iż akcja odcinka rozgrywała się w podobnym czasie co ta filmu.
Łukasz "Sc0agar4k" Kuźniarek - zastępca redaktora naczelnego Avalonu (www.marvelcomics.pl), największego w Polsce serwisu poświęconego komiksom wydawnictwa Marvel. Geek w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli nie czyta akurat komiksów, to pewnie ogląda któryś z wielu seriali bądź zagrywa się w coś na komputerze.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1971, kończy 53 lat