Komiksologia Spider-Man: Homecoming. Odniesienia do komiksów w filmie Marvela
Spider-Man: Homecoming to nowy film Kinowego Uniwersum Marvela, który oparty jest na komiksach. W artykule poznacie najciekawsze odniesienia do zeszytów Marvela.
Spider-Man: Homecoming to nowy film Kinowego Uniwersum Marvela, który oparty jest na komiksach. W artykule poznacie najciekawsze odniesienia do zeszytów Marvela.
Adrian Toomes (Vulture)
Głównym przeciwnikiem Spider-Mana jest tu Adrian Toomes alias Vulture. W komiksach Toomes to podstarzały pan, który dzięki swemu geniuszowi wynalazł antygrawitacyjną uprząż i połączył ją z parą zielonych skrzydeł, by dokonywać zbrodni. Jego kostium zapewniał też znacznie zwiększoną siłę, co pozwalało wiekowemu złoczyńcy mierzyć się z naszym przyjacielskim pajęczakiem z sąsiedztwa. Na całe szczęście filmowy kostium został znacznie uaktualniony, ale biały kożuszek na skórzanej kurtce, którą nosi wcielający się w Toomesa Keaton, to ukłon w stronę komiksowego pierwowzoru.
Z Toomesem współpracują też inni znani z komiksów złoczyńcy. Są to:
Montana – w komiksach podrzędny złoczyńca posługujący się lassem, członek zespołu o nazwie Enforcers, w filmie zaczął jako pierwszy Shocker;
Herman Shultz – komiksowy Shocker, złoczyńca, który jedynie na początku stanowił wyzwanie dla Spider-Mana, dzisiaj jest raczej pociesznym dowcipem, w filmie przejął miano Shockera po Montanie;
Phineas Mason – w komiksach jest on znany jako Tinkerer, wynalazca odpowiadający za lwią część nadzwyczajnych gadżetów, którymi posługują się superzłoczyńcy;
Mac Gargan – przestępca, z którym w filmie Toomes stara się dobić targu, to komiksowy złoczyńca o pseudonimie Scorpion. Oczkiem w stronę pierwowzoru może być tatuaż skorpiona znajdujący się na szyi filmowego Gargana. Co ciekawe, w komiksach Gargan zaczynał jako prywatny detektyw, wynajęty przez J. Jonaha Jamesona by poznać prawdziwą tożsamość Spider-Mana. Po pewnym czasie J. J. Jameson sfinansował mu superkostium Scorpiona, by mógł rozprawić się z pająkiem. Niestety Gargan na długi czas utknął w owym kostiumie, co zrujnowało mu życie i zrodziło wieczną nienawiść do Jamesona. Warto też dodać, że przez jakiś czas Mac Gargan, podobnie jak Flash Thompson, był nosicielem symbiontu Venoma.
Znajomi ze szkoły
Peter, podobnie jak w późniejszych komiksach, nie jest tu odludkiem i posiada grupkę szkolnych znajomych/kolegów/przyjaciół/Flasha. Jedną z nich jest Betty Brant, którą widzimy w czymś w rodzaju szkolnych wiadomości. Betty w komiksach przez większość historii była sekretarką J. Jonaha Jamesona w gazecie Daily Bugle. Z czasem została pełnoprawną reporterką, a także wyszła za niejakiego Neda Leedsa.
Komiksowy Ned Leeds to wysoki blondyn, pracujący jako reporter w Daily Bugle, któremu w pewnym momencie zrobiono pranie mózgu i stał się złoczyńcą znanym jak Hobgoblin (drugi z kolei). Filmowy Ned przypomina jednak dużo bardziej postać z komiksowego świata Ultimate, Ganke Lee. Ganke to najlepszy przyjaciel Milesa Moralesa, tamtejszego Spider-Mana, który przyjął te miano po śmierci Petera Parkera (cały czas mowa o alternatywnym świecie Ultimate). Relacja pomiędzy Ganke i Milesem jest właściwie identyczna jak ta między filmowym Nedem a Peterem.
Flash Thompson – komiksowy Flash, podobnie jak ten filmowy, znęcał się w szkole nad Peterem Parkerem. Oczywiście czasy się zmieniły i gdyby dzisiejszy Flash, podobnie jak ten z komiksów lat 60t., znęcał się nad kimśfizycznie, prawdopodobnie szybko wyleciałby ze szkoły (szczególnie, że pokazana w filmie szkoła wydaje się być dość prestiżowa). Dlatego, by zachować ducha komiksowego pierwowzoru, Flashowi pozostają obelgi i werbalne poniżanie Petera. W komiksach Thompson w końcu wstąpił do wojska, gdzie na jednej z misji stracił obie nogi. To znacznie zmieniło jego pogląd na świat (chociaż już po pierwszym powrocie do domu, jego relacja z Peterem znacznie się ociepliła). Natomiast jakiś czas później, dołączył do tajnego wojskowego projektu, gdzie połączono go z obcym symbiontem i tak narodził się Agent Venom – rolę tę Flash pełnił w komiksach do niedawna.
Liz Alan – w komiksach Liz nie jest córką Toomesa, chociaż ma sporo innych powiązań z superzłoczyńcami. Po pierwsze jej bratem był niejaki Molten Man, po drugie poślubiła Harry’ego Osborna, który w końcu został drugim Zielonym Goblinem, a po trzecie i być może najważniejsze – dzisiaj sama jest kimś w rodzaju złoczyńcy-milionera, zarządzając firmą, która po cichu finansuje niektórych złoczyńców.
MJ – Michelle Jones na końcu filmu mówi, że znajomi zwracają się do niej per “MJ”. Jest to oczywiście oczko puszczone w stronę komiksowej Mary Jane Watson, czyli miłości życia Petera (i jego żony przez długie lata). Twórcy filmu jednak zaznaczyli, że Michelle będzie zupełnie odrębną i nową postacią, a nie adaptacją Mary Jane.
W napisach końcowych możemy też zauważyć nazwisko “Cindy Moon”, czyli komiksowej Silk, ale ponieważ imię nie padło w filmie, raczej nie ma sensu przywiązywać do niego większej wagi.
Aaron Davis – widzimy w filmie jak Spider-Man udaremnia sprzedaż nielegalnej broni człowiekowi o imieniu Aaron Davis. Przy późniejszym spotkaniu, tamten pomaga bohaterowi wytropić Toomesa, mówiąc, że w okolicy mieszka jego siostrzeniec i nie chce, aby krążyły tu tak niebezpieczne bronie. W świecie Ultimate, Aaron Davis to bohater/złoczyńca o pseudonimie Prowler (w głównym uniwersum te miano nosi człowiek o imieniu Hobbie Brown). Ważniejsze jest jednak to, że komiksowy Davis to wujek Milesa Moralesa, a więc dostaliśmy potwierdzenie (lub przynajmniej mrugnięcie okiem) do tego, że Miles występuje także w MCU.
Damage Control – kiedy Adrian Toomes stara się uprzątnąć miasto po walce z Avengers 1, na miejscu zjawia się nowa firma i dość szybko go “wyprasza”. Nazwa owej firmy to Damage Control, pełni ona dokładnie taką samą rolę jak w komiksach, czyli zajmuje się naprawianiem zniszczeń i sprzątaniem po walkach pomiędzy superzłoczyńcami a superbohaterami. W początkowym spotkaniu z Toomesem pojawiła się nawet Anne Marie Hoag, która również w komiksach przez długi czas była szefem Damage Control.
Peter pod gruzami – tuż przed finałowym starciem pomiędzy Toomesem a Parkerem, złoczyńca zawala sufit na bohatera. Ten przez jakiś czas wydaje się zbyt przestraszony i zrezygnowany, by wydostać się z potrzasku, jednak w końcu znajduje w sobie siłę, by podnieść kilka ton leżącego na nim betonu. Cała ta scena jest bezpośrednim nawiązaniem do podobnej sytuacji w klasycznym już 33 numerze komiksu The Amazing Spider-Man. Nawet ściekająca woda (w filmie będąca po prostu deszczem) odnosi się do faktu, że w komiksowej scenie, Peter znajdował się w rozpadającej się, podwodnej bazie.
Iron Spider, prototyp tarczy Kapitana i magiczny pas Thora
Na końcu filmu Tony Stark prezentuje Peterowi nową pajęczą zbroję, z której nasz bohater jednak rezygnuje (chociaż wiemy, że założy ją w nadchodzącym Infinity War). Gdyby dodać jeszcze trzy odnóża wychodzące z pleców, to zbroja bardzo przypominałaby model o nazwie Iron Spider, który w komiksach Parker również otrzymał od Tony’ego Starka. Niestety tam było to w okresie Wojny Domowej, a ponieważ Peter dość szybko zmienił stronę i poparł Kapitana Amerykę, nie mógł się długo cieszyć nową zabawką. Chociaż w dzisiejszych czasach kostium Spider-Mana jest tak naładowany gadżetami (w tym różnego rodzaju pajęczyny, które widzieliśmy też w filmie), że jak określił sam bohater: "Tony Stark by się od nich zmoczył".
Kiedy Happy Hogan wysyła ostatni transport z wieży Avengers mówi, że znajduje się tam nowy prototyp tarczy Kapitana Ameryki i magiczny pas Thora (którego nazwy nie potrafi wymówić). Kapitan w komiksach miał przez lata różne tarcze, więc ciężko powiedzieć, nad czym dokładnie pracował Stark, prawdopodobnie przed wybuchem Wojny Domowej. Natomiast magiczny pas Thora, to Megingjord, znany również jako Pas Siły. Jak sama nazwa wskazuje, potrafił on zwiększyć i tak już ogromną siłę Boga Piorunów.
Oskar "Komiksomaniak" Rogowski prowadzi kanał na YouTube o nazwie Komiksomaniak. Tam dowiecie się wszystkiego o komiksach.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat