MOGA XP-ULTRA - do PC, Xboksa i... nie tylko. Test modułowego kontrolera
Korzystacie z Game Passa w chmurze i szukacie kontrolera do smartfona, który jednocześnie nada się także do PC i konsoli Microsoftu? MOGA XP-ULTRA może spełnić Wasze oczekiwania, o ile jesteście gotowi na pewne kompromisy.
Korzystacie z Game Passa w chmurze i szukacie kontrolera do smartfona, który jednocześnie nada się także do PC i konsoli Microsoftu? MOGA XP-ULTRA może spełnić Wasze oczekiwania, o ile jesteście gotowi na pewne kompromisy.
MOGA XP-Ultra to nietypowy, bezprzewodowy kontroler od firmy PowerA. Nietypowy, bo nie tylko dość uniwersalny (skorzystacie z niego na PC, Xboksie Series X i S oraz smartfonach), ale też i… modułowy. Na dobrą sprawę można powiedzieć, że dostajemy cztery urządzenia w jednym. Jest miniaturowy pad, którego za pomocą uchwytu szybko przekształcimy w pełnowymiarowy kontroler. Na dodatek do obu tych form możemy dołączyć jeszcze inny uchwyt, w którym umieszcza się telefon. Brzmi to całkiem ciekawie i w praktyce przez większość czasu sprawdza się dobrze, choć nie wszystko jest idealne.
Po umieszczeniu XP-Ultra w uchwycie uzyskujemy kontroler, który rozmiarami, wagą i rozmieszczeniem przycisków bardzo mocno zbliżony jest do tego z konsol Microsoftu. Różnice są niewielkie i bardzo subtelne: palce tylko nieco wyżej spoczywają na gałkach analogowych, ale nie jest to na tyle odczuwalne, by miało sprawiać problemy lub dyskomfort.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku „miniaturowej” wersji, którą uzyskamy po zwolnieniu blokady znajdującej się w dolnej części. Taki pad jest rzeczywiście zauważalnie mniejszy i łatwiej będzie znaleźć na niego miejsce w plecaku czy torbie. Jednak coś za coś – trzymanie go w dłoniach jest mniej wygodne, a przy dłuższych sesjach może być też męczące. Choć producent zadbał o wypukłości z tyłu, to wyraźnie brakuje czegoś, za co można byłoby solidnie chwycić.
Dla niektórych problemem mogą okazać się wibracje. W „dużym” trybie brzmią one dość standardowo, jednak po przejściu na wariant „przenośny” stają się niemiłosiernie głośne – do tego stopnia, że granie może być nieprzyjemne nie tylko dla nas, ale też domowników przebywających w tym samym pomieszczeniu.
Uchwyt na telefon jest – i to w zasadzie tyle, co można o nim powiedzieć. Przypomina takie, które można kupić za kilkadziesiąt złotych. Nie ma w sobie nic, co jakoś szczególnie wyróżniałoby się na tle konkurencji czy wywoływało efekt „wow”, ale smartfon spoczywa w nim stabilnie. Na plus trzeba zaliczyć spory zakres regulacji, dzięki czemu zmieścimy w nim nawet modele o większej przekątnej ekranu czy nieco wyższej wadze. Cieszy również kod na miesiąc Game Passa w wersji Ultimate. Nowi użytkownicy będą mogli od razu sprawdzić XP-ULTRA w praktyce dzięki dostępowi do Xbox Cloud Gaming.
Cała reszta jest zwyczajnie poprawna – może z wyjątkiem naprawdę dobrego czasu pracy na jednym ładowaniu (nawet do około 40 godzin, a z moich testów wynika, że jest to wynik do osiągnięcia, a nie sztucznie "podkręcony"). Do gałek analogowych i pełnowymiarowych przycisków nie mogę się przyczepić, a skok spustów przypomina ten w kontrolerach od Xboksa (jest może minimalnie niższy). Miłą niespodzianką są dwa dodatkowe, programowalne przyciski umieszczone na tylnej części uchwytu. Cieszy mnie również, że wzorem padów od Series X|S mamy przyciski „start”, „select” i „capture” – brak tego ostatniego dość mocno doskwiera mi w Elite, z którego korzystam na co dzień. Nie jestem natomiast fanem tego, jak płasko i nisko je osadzono. Muszę jeszcze do tego przywyknąć.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje cena, bo jest ona… zaskakująca. Ta sugerowana przez producenta jest bardzo wysoka i wynosi aż 99$, czyli równowartość około 390 zł. W takiej kwocie raczej trudno polecić ten produkt. Moim zdaniem znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzenie się w klasyczny kontroler od Xboksa Series X|S (ok. 250 zł) i dokupić do niego stosowny uchwyt (ok. 20-50 zł). W polskich sklepach MOGA XP-ULTRA można jednak dostać w lepszej cenie, bo już za około 189 zł. Za takie pieniądze jest to coś, co zdecydowanie warto rozważyć, szczególnie jeśli szukacie pada „do wszystkiego” – gracie na PC, Xboksie i urządzeniach mobilnych.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat