Najlepsze ekranowe przebieranki
Z okazji dzisiejszej rocznicy premiery Pani Doubtfire stworzyliśmy zestawienie pokazujące najlepsze ekranowe przebieranki.
Z okazji dzisiejszej rocznicy premiery Pani Doubtfire stworzyliśmy zestawienie pokazujące najlepsze ekranowe przebieranki.
Dziś kolejna fajna rocznica. Równo dwadzieścia lat temu do kin trafiła Pani Doubtfire - świetny film, w którym Robin Williams cudnie przebierał się za gospodynię domową. To może zobaczmy dziś, jak w filmach panie i panowie zamieniają się rolami. Oni udają kobiety, chowając się za kilogramami makijażu i sukienkami, one przyklejają sobie brody i bandażują biusty. Sami zobaczcie:
Robin Williams
Pani Doubtfire
Zacznijmy od filmu, który stał się pretekstem do całego zestawienia. Nieodżałowany Robin Williams (wciąż trudno przyjąć jego śmierć do wiadomości) w roli aktora, który chcąc spotykać się z własnymi dziećmi, musi zatrudnić się u byłej żony jako gosposia. Kawał świetnej komedii:
[video-browser playlist="629945" suggest=""]
Tony Curtis i Jack Lemmon
Pół żartem, pół serio
Ale oczywiście takie przebieranki to zabawa znacznie starsza i w kinie powtarzana wielokrotnie. Najbardziej znany klasyk z tej półki to wyśmienita komedia Pół żartem, pół serio, w której dwóch muzyków przebiera się za kobiety, by schować się przed mafią. Choć oczywiście nikt nie zwraca na nich uwagi, gdy na ekranie pojawia się Marilyn Monroe.
[video-browser playlist="629947" suggest=""]
Wojciech Pokora
Poszukiwany, poszukiwana
Polacy nie gęsi i swoje przebieranki też mają. To ta najlepsza, klasyczna – historia Marysi, czy raczej historyka sztuki Stanisława Rochowicza, który w żeńskim przebraniu ukrywa się w Warszawie, pracując jako pomoc domowa w różnych PRL-owskich rodzinach, do dziś bawi (jak zresztą prawie wszystkie filmy Barei). Z innych polskich filmów z przebierankami oczywiście warto sobie przypomnieć Seksmisję, ale nie zbliżajcie się nawet do Złotego środka. A teraz już Marysia:
[video-browser playlist="629949" suggest=""]
Dustin Hoffman
Tootsie
A teraz najsłynniejsza przebieranka lat 80. Rewelacyjny Dustin Hoffman w roli bezrobotnego aktora, który znajduje pracę w operze mydlanej, ale jako kobieta. Dziś pewnie taki film by już nie przeszedł – oto nie najlepszy aktor męski okazuje się na castingu lepszy od wszystkich kobiet. Ale wtedy nikomu taki scenariusz nie przeszkadzał. Widzieliście przed chwilą, jak zdemaskowała się Marysia / Wojciech Pokora - zobaczcie, jak to zrobiła (na żywo na antenie) Dorothy / Dustin Hoffman:
[video-browser playlist="629951" suggest=""]
Gwyneth Paltrow
Zakochany Szekspir
Dotąd same przykłady męskie, a przecież to działa także w drugą stronę. I to jak. Ot, taka Gwyneth Paltrow przykleiła sobie na chwilę wąsiki i dostała za to Oscara. Pamiętacie:
[video-browser playlist="629953" suggest=""]
Meryl Streep
Anioły w Ameryce
Są aktorki, które nie poprzestają na wąsikach. No bo sami przyznajcie - czy poznalibyście Meryl Streep, gdybym Wam nie powiedział, że gra w tej scenie rabina?
[video-browser playlist="629955" suggest=""]
Martin Lawrence
Agent XXL
Filmów, w których czarnoskóry aktor wciela się w wielką murzynkę, jest mnóstwo. Ale nie wpisaliśmy na listę żadnego z występów Eddiego Murphy'ego, który potrafi w jednym filmie wcielić się w kilkanaście postaci. Tymczasem tu to nie kwestia postaci, a znowu biednego gościa (agenta FBI), który chcąc nie chcąc musi przebrać się za postać znaną w okolicy jako Big Momma. A wiadomo, że Wielkie Mamy są w sąsiedztwie od wszystkiego, nawet od odbierania porodów:
[video-browser playlist="629957" suggest=""]
Marlon i Shawn Wayans
Agenci bardzo specjalni
A stąd już tylko krok do przemiany ekstremalnej. Oto dwóch czarnych agentów FBI w ramach obowiązków służbowych musi udawać białe atrakcyjne dziewczyny. Zobaczcie, jak się przystosowują do nowego środowiska:
[video-browser playlist="629959" suggest=""]
Mark Gattis
Liga Dżentelmenów
Ta lista byłaby niepełna, gdybyśmy chociaż nie dotknęli tematu brytyjskiego humoru telewizyjnego. Od "Monty Pythona" po "Małą Brytanię" - tam, jak w czasach szekspirowskich, panowie chętnie i często wcielają się w żeńskie role. Jako przykład wybrałem moją ulubioną Ligę Dżentelmenów, serial, w którym przed laty brylował znany dziś jako twórca Sherlocka (zresztą wciela się w tym serialu w rolę Mycrofta Holmesa) Mark Gatiss. Ponieważ w tej scenie Gatiss jest nagą kobietą, uprzedzam, że dla niektórych ten widok może być zbyt mocny:
[video-browser playlist="629961" suggest=""]
Glenn Close
Hook
Zakończmy jeszcze jednym filmem z Robinem Williamsem, chociaż to nie on tutaj zmienił płeć. Zrobiła to bowiem sama Glenn Close w sympatycznym małym epizodziku pirata. Zobaczcie sami – mało kto zauważył, ale to właśnie brodatą Glenn, a nie Piotrusia wybiera Kapitan Hak, by dać lekcję swojej załodze.
[video-browser playlist="629963" suggest=""]
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat