Najlepsze ekranowe przebieranki
Z okazji dzisiejszej rocznicy premiery Pani Doubtfire stworzyliśmy zestawienie pokazujące najlepsze ekranowe przebieranki.
Z okazji dzisiejszej rocznicy premiery Pani Doubtfire stworzyliśmy zestawienie pokazujące najlepsze ekranowe przebieranki.
Dziś kolejna fajna rocznica. Równo dwadzieścia lat temu do kin trafiła Pani Doubtfire - świetny film, w którym Robin Williams cudnie przebierał się za gospodynię domową. To może zobaczmy dziś, jak w filmach panie i panowie zamieniają się rolami. Oni udają kobiety, chowając się za kilogramami makijażu i sukienkami, one przyklejają sobie brody i bandażują biusty. Sami zobaczcie:
Robin Williams
Pani Doubtfire
Zacznijmy od filmu, który stał się pretekstem do całego zestawienia. Nieodżałowany Robin Williams (wciąż trudno przyjąć jego śmierć do wiadomości) w roli aktora, który chcąc spotykać się z własnymi dziećmi, musi zatrudnić się u byłej żony jako gosposia. Kawał świetnej komedii:
[video-browser playlist="629945" suggest=""]
Tony Curtis i Jack Lemmon
Pół żartem, pół serio
Ale oczywiście takie przebieranki to zabawa znacznie starsza i w kinie powtarzana wielokrotnie. Najbardziej znany klasyk z tej półki to wyśmienita komedia Pół żartem, pół serio, w której dwóch muzyków przebiera się za kobiety, by schować się przed mafią. Choć oczywiście nikt nie zwraca na nich uwagi, gdy na ekranie pojawia się Marilyn Monroe.
[video-browser playlist="629947" suggest=""]
Wojciech Pokora
Poszukiwany, poszukiwana
Polacy nie gęsi i swoje przebieranki też mają. To ta najlepsza, klasyczna – historia Marysi, czy raczej historyka sztuki Stanisława Rochowicza, który w żeńskim przebraniu ukrywa się w Warszawie, pracując jako pomoc domowa w różnych PRL-owskich rodzinach, do dziś bawi (jak zresztą prawie wszystkie filmy Barei). Z innych polskich filmów z przebierankami oczywiście warto sobie przypomnieć Seksmisję, ale nie zbliżajcie się nawet do Złotego środka. A teraz już Marysia:
[video-browser playlist="629949" suggest=""]
Dustin Hoffman
Tootsie
A teraz najsłynniejsza przebieranka lat 80. Rewelacyjny Dustin Hoffman w roli bezrobotnego aktora, który znajduje pracę w operze mydlanej, ale jako kobieta. Dziś pewnie taki film by już nie przeszedł – oto nie najlepszy aktor męski okazuje się na castingu lepszy od wszystkich kobiet. Ale wtedy nikomu taki scenariusz nie przeszkadzał. Widzieliście przed chwilą, jak zdemaskowała się Marysia / Wojciech Pokora - zobaczcie, jak to zrobiła (na żywo na antenie) Dorothy / Dustin Hoffman:
[video-browser playlist="629951" suggest=""]
Gwyneth Paltrow
Zakochany Szekspir
Dotąd same przykłady męskie, a przecież to działa także w drugą stronę. I to jak. Ot, taka Gwyneth Paltrow przykleiła sobie na chwilę wąsiki i dostała za to Oscara. Pamiętacie:
[video-browser playlist="629953" suggest=""]
Meryl Streep
Anioły w Ameryce
Są aktorki, które nie poprzestają na wąsikach. No bo sami przyznajcie - czy poznalibyście Meryl Streep, gdybym Wam nie powiedział, że gra w tej scenie rabina?
[video-browser playlist="629955" suggest=""]
Martin Lawrence
Agent XXL
Filmów, w których czarnoskóry aktor wciela się w wielką murzynkę, jest mnóstwo. Ale nie wpisaliśmy na listę żadnego z występów Eddiego Murphy'ego, który potrafi w jednym filmie wcielić się w kilkanaście postaci. Tymczasem tu to nie kwestia postaci, a znowu biednego gościa (agenta FBI), który chcąc nie chcąc musi przebrać się za postać znaną w okolicy jako Big Momma. A wiadomo, że Wielkie Mamy są w sąsiedztwie od wszystkiego, nawet od odbierania porodów:
[video-browser playlist="629957" suggest=""]
Marlon i Shawn Wayans
Agenci bardzo specjalni
A stąd już tylko krok do przemiany ekstremalnej. Oto dwóch czarnych agentów FBI w ramach obowiązków służbowych musi udawać białe atrakcyjne dziewczyny. Zobaczcie, jak się przystosowują do nowego środowiska:
[video-browser playlist="629959" suggest=""]
Mark Gattis
Liga Dżentelmenów
Ta lista byłaby niepełna, gdybyśmy chociaż nie dotknęli tematu brytyjskiego humoru telewizyjnego. Od "Monty Pythona" po "Małą Brytanię" - tam, jak w czasach szekspirowskich, panowie chętnie i często wcielają się w żeńskie role. Jako przykład wybrałem moją ulubioną Ligę Dżentelmenów, serial, w którym przed laty brylował znany dziś jako twórca Sherlocka (zresztą wciela się w tym serialu w rolę Mycrofta Holmesa) Mark Gatiss. Ponieważ w tej scenie Gatiss jest nagą kobietą, uprzedzam, że dla niektórych ten widok może być zbyt mocny:
[video-browser playlist="629961" suggest=""]
Glenn Close
Hook
Zakończmy jeszcze jednym filmem z Robinem Williamsem, chociaż to nie on tutaj zmienił płeć. Zrobiła to bowiem sama Glenn Close w sympatycznym małym epizodziku pirata. Zobaczcie sami – mało kto zauważył, ale to właśnie brodatą Glenn, a nie Piotrusia wybiera Kapitan Hak, by dać lekcję swojej załodze.
[video-browser playlist="629963" suggest=""]
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat