Najpiękniejsze piosenki Disneya
Nie ma na świecie osoby, która w życiu nie obejrzałaby chociaż jednego filmu Disneya. Poza bohaterami i fabułą równie ważna jest w nich muzyka. A oto najpiękniejsze utwory spośród wszystkich produkcji studia
Nie ma na świecie osoby, która w życiu nie obejrzałaby chociaż jednego filmu Disneya. Poza bohaterami i fabułą równie ważna jest w nich muzyka. A oto najpiękniejsze utwory spośród wszystkich produkcji studia
Produkcje studia Walt Disney towarzyszą pokoleniom od 1937 roku wraz z premierą Snow White and the Seven Dwarfs. Jednym z głównych aspektów tych filmów, o którym wszyscy pamiętają, jest muzyka. Ta zawsze jest na wysokim poziomie i nawet, jeżeli dany tytuł zdobywał słabe recenzje, to był on chwalony od strony muzycznej właśnie. Nie ma takiej piosenki, której nie dałoby się słuchać, a i polskie tłumaczenia cieszą się ogromną popularnością wśród obcokrajowców. Spośród nich wszystkich jednak, które można by szczególnie polecić? Jest ich tak dużo, że skupimy się tylko na jednej pozycji na bajkę.
Hellfire (Z dna piekieł) – Dzwonnik z Notre Dame
The Hunchback of Notre Dame stworzony na podstawie powieści Victora Hugo do dziś uważany jest za jedną z mroczniejszych produkcji dla dzieci wyprodukowanych przez Disneya. Wszechobecny poważny ton oraz główne przesłanie o akceptacji drugiego człowieka rewelacyjnie obrazowane są w utworze Z dna piekieł bądź Hellfire w oryginale. Większość za najlepszą piosenkę złoczyńcy w Disneyu uznaje Przyjdzie czas Skazy z Króla Lwa, ale powiedziałbym, że monolog Frollo jest równie dobry, jak nie lepszy. Wizualia towarzyszące numerowi są stworzone prześwietnie, a z całości wręcz wylewa się ból i gniew głównego złego. W porównaniu do innych nagrań stworzonych na potrzeby disneyowskich adaptacji to jest bardzo dojrzałe i niedocenione, a polska wersja w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły jest równie magiczna co angielska.
Let It Go (Mam tę moc) – Kraina Lodu
Zestawienie najlepszych piosenek z filmów Disneya nie mogłoby obyć się bez przeboju, który cztery lata był wszędzie. I niezależnie, czy lubisz tę popową balladę, czy nie, i tak zapewne znasz na pamięć większość jej słów! W czasie premiery, jak i kilka miesięcy po niej, nie można było uniknąć Let It Go/Mam tę moc, ale czy kogoś to dziwi? Warsztat wokalny Idiny Menzel, aktorki Broadwayowskiej podkładającej głos pod królową Elsę, jest nie z tej ziemi i to głównie dzięki niemu oraz poprawnie wykonanej polskiej translacji dokonanej przez Katarzynę Łaskę motyw przewodni Frozen zdobył tak dużą popularność. Natychmiastowy klasyk, o którym jeszcze długo nie zapomnimy.
Colors Of The Wind (Kolorowy wiatr) – Pocahontas
Są kawałki, przy których nie da się mówić o oryginalnej wersji, ponieważ polska jest tak dobra. Jednym z nich jest zdecydowanie Kolorowy wiatr z wydanego w 1995 roku Pocahontas. Bajka otrzymała mieszane recenzje, ale muzyka w nim jest na wręcz wybitnym poziomie. Jest coś takiego w głosie Edyty Górniak, co sprawiło, że Colors Of The Wind na zawsze będzie z nią utożsamiane. Całość brzmi delikatniej i bardziej emocjonalnie niż wydanie Judy Kuhn. Nie wspomnę już o momentach, w których wokalistka wchodzi w swoje wysokie rejestry, szczególnie w „czy wiesz czemu wilk tak wyje w księżycową noc?”. Czysta magia.
One Of Us (Jeden z nas) – Król Lew 2
Zanim sięgniemy po chyba najbardziej rozpoznawalną w Polsce bajkę wyprodukowaną przez Disneya, przyjrzyjmy się jej kontynuacji. The: Simba's Pride Lion King II nie zdobył aż takiej popularności jak jego protoplasta, ale nie przeszkodziło to twórcom w nagraniu na potrzeby produkcji całkiem przyjemnych perełek. Taką jest One Of Us, chociaż tutaj podobnie jak w przypadku Kolorowego wiatru, o wiele lepsza jest wersja polska – Jeden z nas. Aktorzy dubbingowi wykonali kawał dobrej roboty, podkładając głosy pod chór zwierząt. Jest ona o wiele potężniejsza. Czuć od niej tę powagę sytuacji, w której znalazł się Kovu. Melodia utkwi wam w głowie na cały dzień.
A Whole New World (Wspaniały świat) – Aladyn
Aladdin czaruje nie tylko klimatem baśni tysiąca i jednej nocy, ale również piosenkami. Moim faworytem spośród wszystkich nagranych na potrzebę filmu tytułów jest Wspaniały świat – duet pomiędzy Aladynem i Dżasminą. Damski i męski głos łączą się razem idealnie. Jedna z lepszych, jak nie najlepsza, miłosna ballada w katalogu Disneya i niezapomniany klasyk. Warto zauważyć, że to właśnie dzięki A Whole New World wytwórnia otrzymała w 1994 roku swoje pierwsze Grammy za piosenkę roku! Równie dobrym utworem z Aladyna jest Arabska Noc, od którego wszystko się zaczyna, ale to jednak romantyczny duet zasłużył na swoje miejsce w tym zestawieniu i to w obydwu wersjach językowych.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: disney
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat