O czym będą nowe seriale ze świata Gry o Tron? Nasze typy

HBO ogłosiło, że planuje aż cztery seriale w świecie Gry o tron. Spekulujemy, które historię ze świata George’a R.R. Martina nadają się do ekranizacji.

HBO ogłosiło, że planuje aż cztery seriale w świecie Gry o tron. Spekulujemy, które historię ze świata George’a R.R. Martina nadają się do ekranizacji.

Serial Gra o tron jest spektakularnym sukcesem, który znalazł miliony fanów na całym świecie, a z autora książkowego pierwowzoru – George R.R. Martin – uczynił postać powszechnie rozpoznawalną. Zresztą serial w pewnym momencie zaczął żyć własnym życiem, bo przegonił wydarzenia opisane w dotychczasowych tomach Gra o tron (ilustrowana).

Pewne jest już, że zakończenie historii Jona, Daenerys czy Lannisterów poznamy najpierw na ekranach telewizorów. Pewne jest też, że szkoda zarzynać kurę, która znosi złote jaka, więc HBO już rozgląda się za potencjalnymi spin offami serialu – właśnie ogłoszono, że rozpoczęły się prace aż nad czterema projektami.

Co prawda nie można liczyć, że Martin w międzyczasie stworzy jakieś historie nadające się do ekranizacji, ale wykreowany przez niego świat jest tak bogaty, że nie powinno być problemu ze znalezieniem kolejnych historii, które można przenieść na ekran. Oczywiście w tym wypadku scenarzyści będą mieli znacznie więcej roboty, bo nie są to aż tak rozbudowane i podane im na tacy historie, ale nadal jest od czego zacząć.

O czym więc mogą być planowane seriale? Prawdopodobnie będą czerpały z bogatej (i krwawej) historii Westeros. Przedstawiam moje typy, bazując na dotychczasowej twórczości Martina.

Dunk i Jajo

Blisko sto lat przed wydarzeniami znanymi z Gry o tron Westeros przemierzał rycerz bez ziemi znany jako Dunk i jego wyszczekany giermek Jajo. I (nie tak zupełnie) przypadkiem zaplątywali się w wydarzenia mające istotny wpływ na politykę i dalsze losy Siedmiu Królestw. Z racji objętości, siłą rzeczy są to teksty prostsze i lżejsze, ale bez wątpienia z potencjałem do ekranizacji.

Opowiadania o tej dwójce można przeczytać m.in. w zbiorze Rycerz Siedmiu Królestw. Martin planuje ponoć jeszcze kilka tekstów o tej parze, aż do momentu, z którego zostaną zapamiętani przez potomnych – Dunk zostanie ser Duncanem Wysokim, Lordem Dowódcą Gwardii Królewskiej, a Jajo powszechnie będzie znany jako Aegon V Targaryen, ostatni wielki władca z tej dynastii.

Rycerz siedmiu królestw
Źródło: winteriscoming.net

Jeśli HBO zdecyduje się na ekranizację tych opowiadań, to stanie przed podobnym problemem, jak w przypadku Pieśni Lodu i Ognia – seria nie jest dokończona i chociaż Martinowi idzie pisanie opowiadań nieco szybciej, to i tak wątpliwe jest, by się wyrobił z ich ukończeniem przez najbliższe kilka lat…

Rebelia Roberta

Fani książek i serialu wiedzą, co bezpośrednio doprowadziło do obalenia Targaryenów. Nie były to ani rządy szalonego króla, ani aspiracje możnowładców. Bunt, który ogarnął płomieniem Westeros, wywołał Robert Baratheon, gdy książkę Rhaegar Targaryen porwał jego ukochaną, Lyannę Stark. Była to iskra, która wznieciła rebelię i finalnie doprowadziła do obalenia smoczych władców, a Roberta uczyniła królem i niechętnym mężem Cersei.

Jest to z pewnością najlepiej poznana i opisana historia z wcześniejszych wydarzeń dziejących się w Siedmiu Królestwach – chociaż i tutaj pozostaje wiele znaków zapytania, które – być może – zostaną wyjaśnione w ostatnich sezonach Gry o tron lub tomach napisanych przez Martina.

Rebelia Roberta
Źródło: Justin Sweet, Świat Lodu i Ognia

Jest tu wszystko to, za co cenimy serial: spiski, zdrady, krwawe bitwy i bezlitosne rozprawianie się przeciwnikami. I chociaż zakończenie jest znane, to rys historii pozostawia tyle miejsca na inwencję scenarzystów, że prawdopodobnie nieraz dalibyśmy się zaskoczyć.

Można mieć tylko nadzieję, że do serialu angaż dostaną inni aktorzy, niż ci, którzy pojawiali się w retrospekcjach w Grze o tron. Przydałyby się znacznie bardzie wyraziste kreacje.

Taniec Smoków

Brat przeciwko siostrze, królestwo przeciw królestwu, smoki przeciwko smokom. Taniec Smoków to olbrzymia wojna domowa, w której walczyli ze sobą przedstawiciele panującego rodu. Krwawa i bezpardonowa walka przyczyniła się do spustoszenia Siedmiu Królestw, a także zabicia wielu smoków, co pośrednio doprowadziło do ich wymarcia w Westeros w późniejszych latach.

Wydarzenia te miały miejsce około 170 lat przed Grą o tron, więc nie spotka się tu żadnych znanych postaci – co nie powinno w niczym przeszkadzać, bo potencjał do opowiedzenia krwawej i spektakularnej historii z pewnością jest. W końcu przy Targaryenach Lannisterowie wydają się dziećmi w piaskownicy, a smoki… cóż, jaszczurki Daenerys mogą się przy nich schować.

Taniec Smoków
Źródło: Świat Lodu i Ognia

Te wydarzenia zostały dość dobrze opisane zarówno w kompendium Świat Lodu i Ognia, jak i w dwóch nowelach Martina pt. Księżniczka i królowa albo Czarni i Zieloni oraz odwołującym się do nieco wcześniejszych wydarzeń tekście Książę łotrzyk albo królewski brat.

Przybycie Targaryenów

Każda historia ma gdzieś swój początek. Dla Westeros wydarzeniem, od którego datuje się bieżący okres, jest przybycie Targaryenów na kontynent i podbicie Siedmiu Królestw. Przybycie późniejszego króla Aegona I z armią i smokami na te ziemie zmieniło układ sił i doprowadziło do wydarzeń, które zmieniły bieg historii.

Aegon i siostry
fot. Amok

Martin co prawda niewiele zdradza na ten temat, faktów jest niewiele, ale tym lepiej dla scenarzystów, którzy mogliby wykazać się inwencją. Z pewnością motyw grozy ogarniającej mieszkańców Westeros na skutek pierwszego kontaktu ze smokami wart jest wykorzystania. Tym bardziej, że w tej historii też nie zabraknie spisków, zdrad i krwawych bitew. I smoków, nie zapominajmy o smokach.

Dawno, dawno temu…

O wcześniejszych wydarzeniach w świecie Pieśni Lodu i Ognia wiemy jeszcze mniej… co pozostawia duże pole do popisu dla scenarzystów. Martin przedstawił tylko zarys wcześniejszych wydarzeń z historii swojego świata – ale na ich bazie można zbudować interesujące fabuły.

Z pewnością interesujące byłoby pokazanie jak rozwijała się Valyria – od jej powstania, poprzez podboje smoczych władców, aż na jej zagładzie kończąc. Wydaje się to historia idealna – w tej historii jest krwawo, okrutnie i spektakularnie.

A jeśli chcemy coś dziejącego się bliżej Westeros, to też mamy także sporo do wyboru. Można nakręcić historię Nymerii, która w ucieczce przed ekspansją Valyrii ucieka do Dorne (choć to raczej materiał na jeden sezon niż długą historię).

Valyria
Źródło: youngester.com

Można też sięgnąć jeszcze dalej, na przykład do Ery Herosów, kiedy to Pierwsi Ludzie i Dzieci Lasu żyli w zgodzie, powstawały pierwsze królestwa, protoplasta Starków Brandon Budowniczy zbudował Mur, a Biali Wędrowcy objawili się po raz pierwszy.

Inną historią nadającą się na ekranizację jest przybycie Andalów do Westeros, co doprowadziło do upadku Pierwszych Ludzi, wycofania się Dzieci Lasu w niedostępne rejony, a także wprowadzenie wiary w Siedmiu. Byłaby to interesująca historia podboju, ale też późniejszych tarć między wodzami wojowniczego plemienia.

Źródło: fot. główna: HBO

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV