Octopus Film Festival 2022 - macki ośmiornicy znowu obejmą fanów kina gatunkowego. Tych atrakcji nie można przegapić
Już za moment wystartuje Octopus Film Festival 2022, jedno z najciekawszych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem atrakcje, których nie można pominąć.
Już za moment wystartuje Octopus Film Festival 2022, jedno z najciekawszych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem atrakcje, których nie można pominąć.
Octopus Film Festival 2021 doczeka się 5. edycji nietypowego festiwalu organizowanego w Gdańsku, gdzie seanse odbywają się w industrialnym otoczeniu Stoczni Gdańskiej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-7 sierpnia 2021 roku. Na film otwarcia wybrano fińską produkcję Pisklę, która zachwyca niekonwencjonalnym podejściem do horroru. W programie znajdą się też dwie retrospektywy kultowych twórców: Enzo G. Castellari'ego i Doris Wishman. Tradycyjnie uczestnicy wydarzenia otrzymają pokaz filmu czytanym na żywo przez lektora. Tym razem Michal Milowicz przeczyta dialogi do Przekrętu Guya Ritchiego.
Octopus Film Festival oferuje niezwykłą atmosferę i najciekawsze filmy gatunkowe z całego świata. Ponownie organizowany jest Konkurs Główny, w którym zobaczyć będzie można najnowsze produkcje. Uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę jurorów decydując, który z nich otrzyma główną nagrodę. Jednym z patronatów medialnych Festiwalu będzie także w tym roku portal naEKRANIE.pl.
Tegoroczne cykle:
- Enzo G. Castellari – retrospektywa reżysera
- Filmowe pożegnanie Tomasza Knapika
- Doris Wishman – retrospektywa reżyserki
- Dekada grozy
- Midnight Movies
- Odkopane taśmy. HORROR FOUND FOOTAGE
- Pokazy specjalne
- VHS Hell
- Konkurs Główny
- Spotkania i wykłady
Octopus Film Festival 2022 – co warto obejrzeć?
Badman (reż. Philippe Lacheau) – Konkurs Główny
Wydawało się, że świat superbohaterów widział już wszystko. Na Octopus Film Festival objawi się jednak Badman, którego marzenia przyczynią się do wpadnięcia w tarapaty. Bohaterem jest Cedric, aktor niskobudżetowych filmów, którego rozpoznawalność nie jest zbyt duża i można powiedzieć, że znany jest tylko wśród członków swojej rodziny. W końcu otrzyma jednak rolę Badmana, czyli superbohatera sprawiającego, że Avengers wyglądają na bandę dzieciaków z przedszkola. Pierwszego dnia na planie dojdzie jednak od wypadku, na skutek którego uwierzy, że naprawdę jest Badmanem. Ruszy więc toczyć walkę ze złem, a jego starania o zaprowadzenie porządku bez wątpienia rozbawią widzów.
Lubię nietoperze (reż. Grzegorz Warchoł) – Dekada grozy
Kino gatunkowe w Polsce miało przed wieloma laty swój bardzo płodny okres. Nawet jeśli nie były to filmy specjalnie udane, to jednak pozostało po tamtym czasie sporo intrygujących produkcji. Lubię nietoperze jest jedną z nich, bo oglądamy tu historię wampirzycy, która nie może opanować swojej żądzy krwi. Spotyka jednak psychiatrę, Rudolfa Junga. Prosi go o pomoc, aby ten wyleczył ją z wampiryzmu.
Bohaterowie z piekła + spotkanie z reżyserem Enzem G. Castellarim
Podczas tegorocznej edycji Octopusa po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda za całokształt twórczości w kinie gatunkowym – Atramentowa Macka. Laureatem będzie włoski filmowiec i ulubieniec Quentina Tarantino – Enzo G. Castellari. Kultowy reżyser spaghetti westernów, poliziotteschi i macaroni combat. Filmem poprzedzającym spotkanie z reżyserem w Gdańsku, będzie właśnie pokaz Bohaterów z piekła zaliczających się do macaroni combat. Jest to przygodowa produkcja osadzona w czasach II Wojny Światowej.
Amerykański ninja (reż. Sam Firstenberg) – VHS Hell
Tradycyjnie na Octopus Film Festival powróci cykl VHS Hell. Jednym z zaprezentowanych filmów będzie obraz Sama Firstenberga, który pokazuje nam historię Joe Armstronga, amerykańskiego żołnierza stacjonującego na Filipinach. Jego przeciwnikami będą... źli wojownicy ninja, napadający na amerykańskie konwoje.
Czarne okulary (reż. Dario Argento) – Konkurs Główny
Film będzie nowym horrorem w reżyserii legendarnego Dario Argento. W głównych rolach widzowie zobaczą Ilenię Pastorelli oraz córkę reżysera, Asię Argento. Twórca wraca do swoich korzeni i osadza akcję filmu w Rzymie. Tam tajemniczy seryjny morderca tropi prostytutki, ale podczas jednego z nieudanych ataków, dziewczyna ucieka i ulega wypadkowi samochodowemu, co powoduje u niej utratę wzroku. Jedyną osobą, która przeżyła wypadek jest chłopiec o chińskim pochodzeniu – kobieta postanawia się nim zaopiekować i zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Cięcie! (reż. Michel Hazanavicius) – Konkurs Główny
Już sam opis fabuły wystarczy za rekomendację, bo oto zobaczymy ekipę taniego filmu o zombie, którzy kręcą fabułę o ekipie filmowej atakowanej przez zombie. Nietypowy styl prowadzenia narracji, dużo humoru i przede wszystkim świeża forma to coś, co warto sprawdzić na własnej skórze.
Deadstream (reż. Joseph Winter, Vanessa Winter) - Odkopane taśmy. HORROR FOUND FOOTAGE
Wydawało się, że formuła Paranormal Activity została wyciśnięta niczym woda ze swetra wystawionego na deszczową pogodę. Nic bardziej mylnego, bo widzowie, jak i krytycy rozpływają się nad filmem Deadstream. Bohaterem jest mężczyzna, który próbuje odbudować zasięgi, prowadząc relację live z nawiedzonego domu. Okazuje się jednak, że legendy o mieszkającym tam duchu nie były kłamstwem.
Nagie na księżycu (reż. Doris Wishman) – Doris Wishman – retrospektywa reżyserki
Przemoc na ekranie nie zawsze związana była tylko z mężczyznami. Prawdziwą królową kina eksploatacji jest bowiem Doris Wishman, która w latach 60. i 70. nakręciła całe mnóstwo filmów nawiązujących do filmowego ekstremum. Jedną z jej słynniejszych produkcji jest właśnie Nagie na księżycu, tworząca wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju sexploitation.
Klub winowajców (reż. John Hughes) – Pokazy specjalne
Na Octopus Film Festival po raz pierwszy zorganizowane zostaną pokazy partycypacyjne. Założeniem jest oglądanie Klubu winowajców na terenie Liceum Ogólnokształcącego, a obowiązkiem widzów jest przebranie się za przedstawicieli jednej z pięciu szkolnych grup. Film Johna Hughesa jest kultowy, więc jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć, to może zrobić to w naprawdę niezapomnianym anturażu.
Seans Ukryty (???) – Pokazy specjalne
Seans Ukryty to niesamowite doznania dla wszystkich uczestników. Wyznaczone miejsce zbiórki, a potem podróż w nieznane. Nikt nie zna tytułu filmu, lokacji i towarzyszące temu emocje są warte skosztowania.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat