Octopus Film Festival 2023 - dajcie się porwać ośmiornicy. Tych smakołyków z kina gatunkowego nie można przegapić
Już za moment wystartuje Octopus Film Festival 2023 – jedno z najciekawszych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepiej prezentujące się atrakcje z programu.
Już za moment wystartuje Octopus Film Festival 2023 – jedno z najciekawszych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepiej prezentujące się atrakcje z programu.
Octopus Film Festival doczeka się szóstej edycji i w dniach 8-13 sierpnia 2023 roku zawita do Gdańska. Fani kina gatunkowego ponownie będą mogli obejrzeć – w industrialnych przestrzeniach Stoczni i Ulicy Elektryków! – najbardziej nietypowe widowiska ze świata kina. Portal naEKRANIE.pl jest jednym z patronatów medialnych wydarzenia.
Festiwal otwiera polska produkcja W nich cała nadzieja w reżyserii Piotra Biedronia. To pełnometrażowy debiut twórcy. Projekt opowiada o relacji kobiety i robota w świecie zniszczonym przez globalne ocieplenie i wojny klimatyczne. W głównej roli widzowie zobaczą Magdalenę Wieczorek.
Po raz drugi w historii festiwalu wręczona zostanie Atramentowa Macka, nagroda Octopusa za całokształt twórczości. Otrzyma ją Barbara Bouchet, która osobiście przyjedzie do Gdańska. Odbędą się pokazy wybranych filmów z udziałem aktorki, po których czekają nas ciekawe rozmowy. Gościem festiwalu będzie też Tadeusz Drozda, który na żywo przeczyta dialogi do filmu Terrifier.
Nie zabraknie spotkań z innymi wyjątkowymi ludźmi. Już 10 sierpnia o godzinie 17:00 na Ulicy Elektryków w Gdańsku wyląduje helikopter, a wysiądą z niego Mariusz Szczygieł i Olga Drenda, aby porozmawiać o kultowym programie Na każdy temat.
Octopus Film Festival 2023 – co warto obejrzeć?
Matka przełożona (reż. Marie Alice Wolfszahn) - Konkurs Główny
Film Marie Alice Wolfszahn jest zapowiadany jako gotycki horror. Opowiada historię Sigrun, która w 1975 roku rozpoczyna pracę pielęgniarki w posiadłości należącej do ekscentrycznej baronessy. Bohaterka w pewnym momencie zaczyna podejrzewać, że jej nowa pracodawczyni miała w przeszłości związki z nazistami. Nie rezygnuje jednak z pracy, bo sama urodziła się w ośrodku Labensborn – w ramach nazistowskiego programu hodowania perfekcyjnych Aryjczyków. To może być dla niej szansa, aby odnaleźć biologiczną matkę.
Pies i robot (reż. Pablo Berger) - Konkurs Główny
Animacja powstała na podstawie komiksu Sary Varon pod tytułem Robot’s Dreams. Jest to historia o przyjaźni dwóch nieludzkich postaci – psa i robota. Komiks szybko trafił na listy najlepszych dzieł dla dzieci i młodzieży. Nawet dorośli chętnie sięgają po tę pozycję.
Monolit (reż. Matt Vesely) - Konkurs Główny
Bohaterką filmu jest młoda dziennikarka, która stara się ożywić swoją karierę, prowadząc podcast poświęcony teoriom spiskowym. Pewnego dnia natrafia na ślad artefaktu, który może być dowodem nie tylko istnienia obcych, ale też tego, że ingerowali oni w życie na Ziemi. Film jest ciekawym eksperymentem, ponieważ całość rozgrywa się z perspektywy jednej bohaterki. Praktycznie nie wychodzimy z jej pokoju.
Egzorcysta (reż. William Friedkin) - Pokazy specjalne
Kultowa produkcja zmarłego Williama Friedkina doczeka się na Octopusie pokazu z okazji 50. rocznicy powstania. Wyjątkowe będą też okoliczności, bo widzowie będą mogli zobaczyć film w Centrum św. Jana. Organizatorzy nie polecają tego wydarzenia uczestnikom o słabych nerwach.
Metropolis (reż. Fritz Lang) - Cykl Turinga
Kultowa i legendarna pozycja niemieckiego kina science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Widowisko zostanie zaprezentowane w Cyklu Turinga, co ma odnosić się do produkcji wskazujących na obecność i sposób wykorzystywania Sztucznej Inteligencji.
Kruk (reż. Alex Proyas) - Pokazy specjalne
Film z 1994 roku z kultową rolą Brandona Lee. Rockowy muzyk powraca z zaświatów, aby dokonać zemsty na swoich mordercach. Tytułowy kruk – symbol śmierci i odrodzenia – daje mu moc przekraczania granic życia i śmierci.
Threads (reż. Mick Jackson) - Pokazy specjalne
Dramat z 1984 roku, który przenosi widzów do mrocznego świata na skraju nuklearnej zagłady. Produkcja BBC pokazuje losy dwóch rodzin z Sheffield próbujących przetrwać w chaosie wojny nuklearnej.
Na każdy temat – Mariusz Szczygieł i Olga Drenda. Talkshow o telewizji i obyczajach lat 90.
W tym roku na festiwalu organizatorzy zapragnęli opowiedzieć o legendarnym programie Na każdy temat. To pierwszy polski talk-show poruszający niełatwe, kontrowersyjne tematy. Był emitowany w Polsacie od 1993 roku. Gościem wydarzenia będzie najsłynniejszy z prowadzących program, Mariusz Szczygieł, a rozmowę z nim poprowadzi Olga Drenda – twórczyni Duchologii.
Seans Ukryty (???) – Pokazy specjalne
Seans Ukryty to niesamowite doznanie dla wszystkich uczestników. Wyznaczone miejsce zbiórki, a potem podróż w nieznane. Nikt nie zna tytułu filmu ani lokacji, ale towarzyszące temu emocje są warte ryzyka.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1946, kończy 78 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1978, kończy 46 lat