Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Polskie komedie – kultowe tytuły, które warto znać

Polskie komedie mają swoje zaszczytne miejsce w historii naszego kina. Powstało wiele tytułów, które dziś uznajemy za kultowe.

Choć dzisiaj słowa komedia i Polska zwykle (oczywiście z pewnymi wyjątkami) wzajemnie się wykluczają, to nie zawsze tak było. Przez lata w polskich kinach pojawiło się sporo rodzimych komedii, które reprezentowały ciekawe historie, miały naprawdę dobrze napisanych bohaterów i przede wszystkim potrafiły bawić niegłupim humorem. Wiele z nich zyskało status produkcji kultowych w polskiej kulturze.

W poniższym zestawieniu przedstawię te filmy, które najbardziej odbiły swoje piętno na historii polskiej kinematografii i do dzisiaj widzowie uwielbiają sięgać po nie w czasie domowych seansów. Co jeszcze dodalibyście do listy?

Polskie komedie – kultowe tytuły, które warto znać

Rejs

7,8
1970
Rejs

O filmie

Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego… Czytaj więcej

O kultowości tego filmu i jego obecności na tej liście chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Doskonała satyra systemowa, komedia pomyłek, eksperymentalny paradokument czy majstersztyk aktorskiej improwizacji. Każde z tych pojęć idealnie pasuje do dzieła Marka Piwowskiego. Zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji na mapie komediowej Polski, w której niebanalny humor łączy się z inteligentnym zmysłem obserwatora rzeczywistości reżysera. Dodajmy do tego doborową obsadę na czele ze Stanisławem Tymem, Zdzisławem Maklakiewiczem i Janem Himilsbachem.

Hydrozagadka

7,4
1971
Hydrozagadka

O filmie

Tytułową zagadką jest niewytłumaczalne znikanie wody w Warszawie podczas największych upałów. Nad jej rozwiązaniem biedzi się naukowiec, profesor Milczarek (Wiesław… Czytaj więcej

Doskonała wiwisekcja absurdów ówczesnych czasów to znak rozpoznawczy komedii w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Nietuzinkowy humor, fantastyczne kreacje między innymi Zdzisława Maklakiewicza i Romana Kłosowskiego oraz nieszablonowa wariacja na temat raczkującego wówczas w naszej kulturze motywu superbohaterskiego to najsilniejsze strony tej oryginalnej, niezapomnianej produkcji.

Miś

8,3
1981
Miś

O filmie

Kultowa komedia. Polska. PRL. Prezes klubu sportowego 'Tęcza', próbuje przedostać się do Londynu przed byłą żoną, aby wybrać z banku… Czytaj więcej

Zdecydowanie najbardziej kultowa rola w dorobku Stanisława Tyma. Postać, która do dzisiaj jest silnym elementem polskiego dziedzictwa zarówno komediowego jak i kulturowego. Komedia Stanisława Bareji przez lata zyskała status dobra narodowego i stała się pewnym niedoścignionym wzorem dla późniejszych produkcji z tego gatunku. Obraz, który znakomicie ukazał w krzywym zwierciadle PRL wyolbrzymiając wszelkie jego wady i absurdy. Fantastyczna opowieść, do której warto wracać.

Seksmisja

7,7
1984
Seksmisja

O filmie

Nie wiadomo dokładnie, co oznacza słowo 'kultowy', ale mało który film zasługuje na to określenie bardziej niż 'Seksmisja'. W momencie… Czytaj więcej

Fantastyczna polska  wariacja na temat gatunku science fiction, prawie w ogóle niespotykanego w naszym kraju. Juliusz Machulski, nazywany w tamtych czasach polskim Spielbergiem, stworzył doskonałą historię będącą pełnym humoru komentarzem społecznym o relacjach damsko-męskich, wspartym przez futurystyczny, bardzo dobrze zrealizowany fundament. Produkcja, która stała się zmorą cenzorów i feministek, pokochana przez Michaiła Gorbaczowa to dzisiaj być może najlepsza komedia w historii polskiej kinematografii.

Kogel-mogel

6,8
1988
Kogel-mogel

O filmie

Zabawne perypetie Katarzyny Solskiej, która po emocjach związanych z egzaminami na studia powraca do rodzinnej wsi. W domu czeka na… Czytaj więcej

Jedna zdecydowanie z najzabawniejszych serii w historii polskiej kinematografii. Pełna niebanalnego humoru opowieść komentująca w specyficzny dla siebie sposób otaczającą, ówczesną rzeczywistość. Doskonała zabawa ze stereotypami, zwyczajami, tradycjami, którymi rządzi się nasza kultura. Jednak przede wszystkim jest to piękna historia o pogoni za własnymi marzeniami bez względu na głosy środowiska. To wszystko uzupełnia kopalnia kultowych tekstów. Na pewno nie raz zdarzyło się Wam powiedzieć Tu jest jakby luksusowo. Nic dodać, nic ująć, jedna z najlepszych serii, jaka powstała na naszym rodzimym rynku. Obie części są świetne.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 1234

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.