Artur Olchowy - Czarownica znad Kałuży

fantastyka / polski autor / postapo

Zwykle postapo kojarzone jest z zagładą atomową, stalkerami i mutantami czyhającymi na bohaterów. Tymczasem Artur Olchowy w powieści Czarownica znad Kałuży proponuje znacznie bardziej kameralną wizję rzeczywistości po wielkiej wojnie, która odmieniła świat.

Świat sprzed wojny, która zdziesiątkowała ludzkość, pamięta już tylko Koślawa – stara zielarka mieszkająca nieopodal mazurskiego Okartowa. Przeczuwając zbliżającą się śmierć, przyjmuje na ucznia syna miejscowego gospodarza, by przekazać mu całą swą wiedzę. Tymczasem do wsi przybywa nowy wikariusz. Realizując swoją szczególną misję, burzy ustalony ład okartowskiej społeczności. W walce o małą ojczyznę i jej mieszkańców Czarownicy przyjdzie zmierzyć się nie tylko z bezwzględnymi i niekiedy szalonymi ludźmi, lecz także z własną starością, chorobą i sumieniem.
Źródło: Genius Creations

Colson Whitehead - The Underground Railroad

USA / niewolnictwo / nagradzana powieść

Powieść o podtytule Czarna krew Ameryki opisuje losy niewolników na terenie Ameryki, którzy podejmują ucieczkę. Chcą w tym celu skorzystać z tytułowej kolei podziemnej – sieci dróg ucieczki zorganizowanej przez abolicjonistów. Tytuł ten przyniósł Colsonowi Whiteheadowi wiele wyróżnień branżowych. Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, najnowszy nabytek z Wirginii, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci. Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych.
Źródło: Albatros

Adam Przechrzta - Namiestnik

fantastyka / polski autor / część serii

Namiestnik to druga część serii Materia Prima, czyli kontynuacja Adepta. W powieści Warszawa znajduje się w kleszczach wojny.  Co prawda Niemcy się wycofali, ale zbliża się kolejne zagrożenie nadciągające ze wschodu. Rosjanie wiedzą, że miasto to klucz do opanowania Europy, problem jednak w tym, że jest pełne zdeterminowanych, mocno wkurzonych i uzbrojonych, ludzi gotowych oddać życie za nowo odzyskaną ojczyznę. Ale tego starcia nie rozstrzygną tylko karabiny i bagnety. W ruch pójdą magiczne formuły i słowa mocy. Obie strony dysponują ludźmi, na których jedno skinienie setki żołnierzy padają jak świeżo ścięte łany. Alchemik Rudnicki musi dokonać najtrudniejszego wybory w życiu, a za każdą decyzją stoi śmierć. Jakby tego było mało z Enklawy wychodzą istoty, przy których demony wydają się marnymi szczurami. A to dopiero początek.
Źródło: Fabryka Słów

Mariusz Sienkiewicz - Plankton

polski autor / science fiction / wojny religijne

Mariusz Sienkiewicz w powieści Plankton co prawda opisuje Europę za kilkadziesiąt lat, ale wykorzystuje współczesne obawy trendy społeczne. Świat, który znamy, już nie istnieje, ale problemy w przyszłości się nie zmieniły. Stolica Apostolska została przeniesiona pod Sztokholm, stolicą Polacji jest Olsztyn, a Kraków został właśnie niemal zmieciony z powierzchni ziemi w zamachu terrorystycznym. Ukarany za nieposłuszeństwo kapucyn brat Artur trafia pod Wawel, by nieść pomoc potrzebującym. Na miejscu okazuje się, że jego misja ma zupełnie inny charakter. Plankton jest sumą współczesnych lęków i obaw, opowiada o świecie po wojnach religijnych po wielkim zderzeniu cywilizacji, o ludzkości w przededniu apokalipsy. Sieniewicz swą niezwykle wyrazistą, niemal malarską wizją prowokuje do drążenia kwestii trudnych, niechcianych, niewygodnych, przede wszystkim jednak stawia pytanie: „Kim jest człowiek?”.
Źródło: Znak

Lars Wilderäng - Rozgwieżdżone niebo

fantastyka / Skandynawia / początek cyklu

Rzadko się zdarza wydanie u nas fantastyki z innego kręgu niż anglosaski lub ewentualnie wschodniego. Tymczasem w czerwcu ukazała fantastyka ze Szwecji, łącząca elementy science fiction i odrobiny postapo. Rozgwieżdżone niebo jest pierwszym tomem serii. Dziwne awarie telefonów, mnożące się usterki samochodów, pociągów, problemy z dostawami prądu i żywności stają się powoli codziennością. W końcu, po kolejnym zaciemnieniu, świat zmienia się nie do poznania… Wysiada cała elektronika, na co ludzkość nie jest zupełnie przygotowana. Ciemna jesień staje się rozgwieżdżoną zimą, a chaos, który wybucha sprawia, że przeżyją tylko nieliczni…
Źródło: Mag
 
Strony:
  • 1
  • 2
  • 3 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj