„Superboy” – początki superbohatera
W dzisiejszym świątecznym wydaniu cyklu Zapomniany serial przyjrzymy się jednym z pierwszych telewizyjnych przygód Clarka Kenta. Zanim na ekranach królowały "Tajemnice Smallville" oraz "Nowe przygody Supermana", emitowany był "Superboy".
W dzisiejszym świątecznym wydaniu cyklu Zapomniany serial przyjrzymy się jednym z pierwszych telewizyjnych przygód Clarka Kenta. Zanim na ekranach królowały "Tajemnice Smallville" oraz "Nowe przygody Supermana", emitowany był "Superboy".
Aktorski serial o Superboyu powstał w 1988 roku. Pierwszy odcinek został wyemitowany 8 października 1988 roku, a finał obejrzano 17 maja 1992 roku. Wyprodukowano 4 sezony.
Twórcami byli producenci wykonawczy, Ilya i Alexander Salkind, którzy stworzyli wcześniej trzy pierwsze kinowe przygody Supermana oraz film z 1984 roku zatytułowany "Supergirl". "Superboy" oraz animowany "Superman" zostały specjalnie przygotowane na 50-lecie istnienia postaci Człowieka ze Stali. Jak na ironię, przygody młodego Supermana pojawiły się na ekranach rok po opublikowaniu komiksu będącego restartem historii, z której postać Superboya została wykreślona.
W pierwszym sezonie tytułową rolę grał Johh Haymes Newton, w pozostałych grał go Gerard Christopher. W obsadzie byli jeszcze Stacy Haiduk (Lana Lang) oraz Jim Calvert (T.J. White).
W tej wersji przygód Superboya nasz bohater uczęszczał do college'u na uniwersytecie Shustera w Siegelville. Nazwy umyślnie nawiązywały do twórców postaci, Joe Shustera i Jerry'ego Siegela. Clark i T.J. pracowali w szkolnej gazecie jako reporterzy.
Ciekawym zabiegiem twórców było zatrudnienie jako scenarzystów ludzi pracujących przy komiksach o Człowieku ze Stali jak Mike Carlin czy Andrew Helfer. Inni znani z komiksów scenarzyści to Denny O'Neil, Cary Bates, J.M. DeMatteis i Mark Evanier.
Czwarty sezon "Superboya" okazał się ostatnim i - o dziwo - nie przez oglądalność, która wciąż była dobra. Powodem był pozew sądowy studia Warner Bros. skierowany przeciw twórcom serialu. Wytwórnia chciała odzyskać pełne prawa do postaci. Salkindowie wydzierżawili je, aby wyprodukować trzy pierwsze filmy o Supermanie z Christopherem Reevem w roli głównej. Kiedy "Superman 3" oraz "Supergirl" okazały się komercyjną porażką, Salkindowie sprzedali prawa do postaci Supermana firmie Golan Globus (wyprodukowali czwarty film z Reevem). Tym samym pozostały im prawa do Superboya, Supergirl i Superpsa. Zgodnie z umową z Warnerem, to wytwórnia miała pierwszeństwo do stworzenia serialu telewizyjnego. Po pewnym czasie podpisano ugodę i wróciły one do studia, które zakończyło emisję "Superboya". Mówi się, że nie chcieli mieć na raz emitowanych dwóch seriali związanych z Człowiekiem ze stali, a wielkimi krokami zbliżały się "Nowe przygody Supermana" z Deanem Cainem oraz Teri Hatcher.
Przez prawne batalie był problem z wydaniem serialu na VHS i potem na DVD. Gerard Christopher, który grał przez 3 sezony tytułową postać, posiadał oryginalne kopie nagrania odcinków. W latach 90. sprzedawał poprzez swoją stronę internetową VHS z wybranymi odcinkami serialu. W 2004 roku nawet wyprodukował wydanie DVD drugiego sezonu serialu. Trzy strony konfliktu po latach dogadały się, ale na razie nie wiadomo, czy wszystkie sezony kiedykolwiek zostaną wydane na DVD.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1956, kończy 68 lat