Wszędzie dobrze, ale w hotelu najciekawiej
Każdy z nas korzystał kiedyś z hotelu – są to miejsca bardzo zróżnicowane i często łączące w sobie elementy charakterystyczne dla danego regionu. Nieważne, czy są to luksusowe, 5-gwiazdkowe molochy, czy przydrożne motele, ponieważ łączy je jedno – oddziałują na wyobraźnię swoich gości. Wydaje się, że filmowcy to dostrzegli, ponieważ w kinematografii można odnaleźć wiele wariacji na ich temat.
Każdy z nas korzystał kiedyś z hotelu – są to miejsca bardzo zróżnicowane i często łączące w sobie elementy charakterystyczne dla danego regionu. Nieważne, czy są to luksusowe, 5-gwiazdkowe molochy, czy przydrożne motele, ponieważ łączy je jedno – oddziałują na wyobraźnię swoich gości. Wydaje się, że filmowcy to dostrzegli, ponieważ w kinematografii można odnaleźć wiele wariacji na ich temat.
Jednym z pierwszych i zarazem ważniejszych hoteli, który dostał na srebrnym ekranie swoje 5 minut, był ten z Psychozy Hitchocka, gdzie przedstawiony został w całkiem demoniczny sposób. Mowa tu o sławetnym motelu Batesów, w którym miejsce miała większość ważniejszych wydarzeń, a przy tym pełnił on dość ważne spoiwo w relacji Normana z jego matką. To właśnie w nim pod prysznicem w jednym z pokojów miała miejsce jedna z najważniejszych scen w kinie – w filmie trwała zaledwie 70 sekund, jednak od reżysera wymagała aż 45 różnych ustawień kamery! Równie ważnym filmem co obraz Hitchocka z 1960 roku są Cztery pokoje, przedstawiające cztery różne historie dziejące się w hotelu, po którym podążamy krok w krok za postacią Teda – równie sympatycznego, co nierozgarniętego boya hotelowego, którego gra Tim Roth. Podróż przez kolejne pokoje, w których co bardziej osobliwi goście uwikłani są w groteskowe zdarzenia, utrwalają nas tylko w przekonaniu, że nic tu nie jest normalne.
Filmowcom poza straszeniem i wywoływaniem u widzów skrajnych emocji zdarzało się także nęcić wizjami luksusowych hoteli, w których najlepsze apartamenty kosztują równowartość sportowych samochodów. To właśnie 5-gwiazdkowy hotel Bellagio w Las Vegas odgrywał tak znaczącą rolę w filmie Ocean's Eleven: Ryzykowna gra, zaś poza planem jest on znany z zatrudniania 10 tysięcy osób oraz posiadania największej na świecie fontanny… czekolady, wysokiej na ponad 8 metrów! Aż żal, że Soderbergh nie wplótł do swojego filmu tego wątku. Równie rozległym, co i zapadającym w pamięć hotelem jest ten z Grand Budapest Hotel, w którym Wes Anderson w bajkowy dla siebie sposób kreśli życie tytułowego hotelu, po którym podążamy krokami zmanierowanego Gustava oraz młodego lobby boya. Choć sceneria najnowszego obrazu Andersona przywodzi na myśl tę wykreowaną w powieści "Czarodziejska góra" Tomasza Manna, to jednak charakteryzuje się ona znacznie mniejszą osowiałością.
[image-browser playlist="582833" suggest=""]
Powyższe propozycje są bardziej luźnymi wariacjami, w których reżyserowie popuścili wodze fantazji, aby nieco nagiąć pod swój gust wizerunek tej instytucji, dlatego też warto pamiętać, że nie oddają one w pełni hotelarskiej rzeczywistości. Bo kto z nas chciałby mieszkać w hotelu, którego właścicielem jest morderca, lub dzielić piętro z czarownicami odprawiającymi swoje magiczne rytuały? Dlatego idealnym rozwiązaniem wydają się być trzy programy BBC Entertainment opowiadające o kulisach działania najciekawszych hoteli świata. Jak wiadomo, BBC pod względem rzetelności oraz poziomu swojej ramówki można porównać do stacji HBO. Do końca roku na antenie BBC Entertainment zadebiutują trzy programy: 1. sezon "Sekretów luksusowych hoteli", 10. seria "Inspektora hotelowego" oraz 1. sezon "Tajemnic hotelu Claridge’s".
"Sekretami luksusowych hoteli" BBC udowodniło, że ma dryg do prowadzących – po serii "Top Gear", w której Jeremy Clarkson i świta niezmiennie bawią publiczność do łez od ponad 30 lat, przyszedł czas na znanego aktora, Richarda E. Granta. Cechuje się on bezpardonowym i energicznym podejściem pełnym humoru, co prawdopodobnie zaważy na sukcesie programu. Sama forma też wydaje się być skrojona pod jego osobę, ponieważ program będzie poruszał między innymi takie tematy jak: skandale, seks, władza i pieniądze, a nawet życie i śmierć.
[image-browser playlist="582834" suggest=""]
W 10. sezonie "Inspektora hotelowego" znana prezenterka i hotelarka Alex Polizzi po raz kolejny będzie starała się ratować nawet najgorsze i najbardziej podupadające hotele, aby zamienić je w dochodowe przedsiębiorstwa. Jak jej to wyjdzie? Warto samemu sprawdzić. W tym sezonie Polizzi odwiedzi między innymi Kornwalię, Wembley czy Nottingham – nic, tylko unikać brytyjskich hoteli!
Sprawa wygląda inaczej z drugą debiutancką propozycją kanału BBC, czyli "Tajemnicami hotelu Claridge’s", która pokazuje kulisy działania 5-gwiazdkowego hotelu w Londynie, uważanego za jeden z bardziej luksusowych. Hotel ten znany jest przede wszystkim z niebotycznych cen, jakie trzeba zapłacić za zakwaterowanie w najlepszych pokojach, co jednak nie odstraszyło Madonny czy członków rodziny królewskiej. Solidna dawka humoru wraz z bezpośrednim podejściem do wizerunku hotelu wydaje się być dobrym wyborem ze strony twórców, przez co program charakteryzuje się niespotykaną szczerością.
Włodarze BBC zdają się doskonale trafiać w gusta swojej publiczności, ponieważ wszystkie trzy programy, mimo iż traktują o jednym temacie, to jednak podchodzą do niego z trzech zupełnie różnych kierunków, przez co każdy wydaje się być wart uwagi.
"[image-browser playlist="582835" suggest=""]Sekrety luksusowych hoteli" mają swoją premierę 19 sierpnia o godz. 22:00 na kanale BBC Entertainment.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat