Przeczytaj w weekend

Blair Witch (2016)

Blair Witch

Grupa studentów wyrusza do lasów Black Hills w poszukiwaniu dawno zaginionej siostry jednego z nich. Wiele wskazuje na to, że wyprawa może przynieść efekt, szczególnie, że swoją pomoc oferują dwaj miejscowi przewodnicy. Jednak wkrótce po wejściu w głąb lasu, po zapadnięciu zmroku, wędrowcy zaczynają doświadczać niepokojącej obecności. Jasne staje się, że legenda o klątwie wiedźmy z Blair jest bardziej przerażająca i bardziej prawdziwa niż ktokolwiek mógł przypuszczać…

Trailery i materiały wideo

Blair Witch - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Siedemnaście lat temu Daniel Myrick i Eduardo Sánchez wpadli na dość oryginalny pomysł nakręcenia horroru: widz śledzi wydarzenia z perspektywy kamery VHS, z której korzysta jeden z głównych bohaterów, oglądamy więc jakby amatorskie nagranie. Pion marketingowy reklamował The Blair Witch Project jako „dokumentalizowany” horror, co widzowie kupili i tłumnie ruszyli do kina. Niektórzy uwierzyli nawet, że oglądają prawdziwe wydarzenia z lasów Black Hills. Rok później powstała kontynuacja, zatytułowana Księga cieni: Blair Witch 2, w reżyserii Joego Berlingera, która okazała się wielką klapą. Widzowie nie dali się ponownie nabrać.

Teraz reżyser Adam Wingard robi trzecie podejście do tego tematu i jak jego poprzednik ponosi klęskę. Blair Witch jest wtórne i nawet zaktualizowane o nowoczesne zdobycze techniki, takie jak drony i kamery z wbudowanym GPS-em, nie jest w stanie wzbudzić tych samych emocji co pierwsza część, choć bardzo się stara. Problem polega na braku suspensu. Film idzie tym samym schematem, jaki znamy z oryginału, a widz dokładnie wie, co się wydarzy. Grupa, która jest świetnie przygotowana do swojej wyprawy, a mimo to i tak się zaraz zgubi, zacznie panikować, aż w końcu przegra ze swoją wyobraźnią, która pozwoli wszystko, co im się przydarzy, przypisać tajemniczej wiedźmie z Blair. Nie pomaga nawet bezpośrednie podpięcie historii do pierwszej części. Grupa nastolatków wyrusza przecież w poszukiwaniu dawno zaginionej siostry jednego z nich, która podobno przeżyła wydarzenia z 1999 roku.

Adam Wingard stara się jakoś złamać schemat, który przyjął, wprowadzając aż 10 kamer. Przeskakiwanie między nimi ma lepiej przybliżyć widzowi to, co się dzieje w ciemnościach, pokazać inną perspektywę. Ta zagrywka niestety się nie sprawdza. Chaos, który panuje w nocy, tylko bardziej irytuje. Jedynym plusem jest finał, który faktycznie zaskakuje, choć nie wiem, czy nie jest to efektem wywołanym trochę sztucznie poprzez słabą fabułę. Widz zaczyna się cieszyć, jeśli cokolwiek go już zadziwi.

Nie wiem, dlaczego reżyser upiera się, by dalej robić dreszczowce. Jego poprzednie filmy - Następny jesteś ty i Gość - udowadniają, że to nie jest gatunek dla niego.


Dołącz do grona przyjaciół Multikina na Facebooku. Na fanpage'u Multikino Polska umieszczony jest kod upoważniający każdego użytkownika do zakupu biletu na filmy 2D w promocyjnej cenie w każdy PONIEDZIAŁEK.

MultiPoniedzialki w Multikinie
MultiPoniedzialki w Multikinie

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Sarah Rafferty

Sarah Rafferty

ur. 1972, kończy 47 lat

Stefan Pawłowski

Stefan Pawłowski

ur. 1986, kończy 33 lat

Judd Apatow

Judd Apatow

ur. 1967, kończy 52 lat

Angela Gots

Angela Gots

ur. 1978, kończy 41 lat

Torri Higginson

Torri Higginson

ur. 1969, kończy 50 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV