Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Czas próby (2016)

The Finest Hours

Śr. ocena 6.8

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

Ciekawa próba połączenia nowoczesnej techniki z klasyczną wręcz opowieścią. Oto możemy w kinach IMAX obejrzeć w 3D film, który równie dobrze mógł powstać w latach pięćdziesiątych – Czas próby.

Czas próby rozgrywa się właśnie w latach pięćdziesiątych, a dokładniej w lutym 1952 r. Data jest bardzo dokładna, bo to opowieść oparta na faktach. Główny bohater, Bernie Webber, to postać autentyczna i faktycznie właśnie wtedy podczas wielkiego sztormu u wschodnich wybrzeży USA wielki tankowiec przełamał się wpół, a spora część załogi pod przywództwem drugiego mechanika próbowała jak najdłużej utrzymać swoją połówkę na powierzchni wody.

Aż dziwne, że Hollywood tak długo zwlekał z opowiedzeniem tej historii na wielkim ekranie. Ale oto jest: piękna, monumentalna fabuła o sile ducha, odwadze, nieustępliwości i walce z żywiołem, zrealizowana zgodnie z wszelkimi zasadami filmów tego gatunku – a to zarówno wada, jak i zaleta. Jeśli szukacie nowego, odważnego, oryginalnego kina, nic takiego tu nie znajdziecie, ale jeśli lubicie klasyczne amerykańskie opowieści sprzed lat, te ze sporą porcją patosu, wyrazistymi (do przesady) postaciami, podniosłym nastrojem i dramatyzmem, to Czasu próby właśnie Wam trzeba.

Siedząc na seansie w kinie, mimo założonych okularów 3D (sam efekt zaledwie lekko widoczny) czułem się, jakbym oglądał właśnie jakieś hollywoodzkie dzieło sprzed ponad pół wieku. Nawet głównych aktorów dobrano według standardów urody hollywoodzkiej sprzed wielu dekad – Chris Pine i Holliday Grainger świetnie by się sprawdzili przecież jako gwiazdy kina lat czterdziestych czy właśnie pięćdziesiątych. Tu stanowią świetną parę – on, młody, trochę zahukany służbista, który bez większych oporów podporządkowuje się pięknej i pewnej siebie dziewczynie. Ale kiedy wypływa w morze, jest nieugięty. Nie gorzej jest na drugim planie: Ben Foster, Kyle Gallner, Graham McTavish, Eric Bana czy Casey Affleck (to ten młodszy brat Bena, którego twarz ma mimikę) – każdy z nich świetnie wkomponowuje się w tę opowieść o twardych facetach, którzy muszą podejmować trudne decyzje, a często walczyć o życie.

Czas próby to nic nowego – wszak opowieści o walce z szalejącym morskim żywiołem mieliśmy już na ekranach dziesiątki. Jedne kończą się dobrze, inne źle, tak czy owak niczego to nie zmienia. Ludzie wciąż wypływają na morze i czasem muszą tam zmierzyć się z żywiołem. Ten film to sprawnie zbudowany pomnik dla jednej z lepszych amerykańskich prawdziwych morskich opowieści. Sami zdecydujcie, czy to powód, by wybrać się do kina.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Bernie Webber
Ray Sybert
Richard Livesey
Wallace Quirey
Daniel Cluff

 

 

Powiązane Artykuły

Piotr "Venom" Wosik
1-

Zachwyty i rozczarowania 2016 roku – Piotr Wosik

Na płaszczyźnie osobistej rok 2016 okazał się dla mnie wyjątkowo podły. Cały spisać więc mogę…

Michał Kujawiński
1-

Najlepsze thrillery 2016

W 2016 roku fani thrillerów nie mogli narzekać na brak dobrych filmów z tego gatunku.…

Adam Siennica
-

Premiery kinowe weekendu – 29-31 stycznia 2016 roku

Zjawa, Czas próby, The Boy, Lucyfer, Mów mi Marianna, Bernadeta. Cud w Lourdes i Odlotowa…

Tymoteusz Wronka
-

Filmowe morskie katastrofy

Morskie katastrofy i tragiczne wydarzenia na oceanach są nośnym tematem w filmach. Przyglądamy się wybranym…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.