Czas próby (2016)

The Finest Hours

Czas próby

Film Czas próby oparty jest na prawdziwej historii i powstał na bazie książki pod tym samym tytułem autorstwa Caseya Shermana i Michaela J. Tougiasa. Opowiada historię niemalże samobójczej misji ratunkowej z 1952 roku, którą zorganizowała straż przybrzeżna, gdy wielki sztorm przełamał na pół dwa tankowce u wybrzeży Nowej Anglii. 18 lutego 1952 r. we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych uderza potężny sztorm, który rujnuje nadmorskie miasteczka i niszczy statki. Jest wśród nich zmierzający do Bostonu tankowiec Pendleton. Sztorm dosłownie rozrywa jednostkę na pół. Ponad 30-osobowa załoga zostaje uwięziona w rufowej części statku, która szybko pogrąża się w morskich odmętach. Drugi mechanik Ray Sybert (Casey Affleck), jedyny starszy oficer na pokładzie, szybko orientuje się, że to właśnie on musi przejąć dowodzenie nad przerażonymi marynarzami, zmotywować ich do porzucenia wzajemnych urazów, by mogli wspólnie stawić czoła jednej z najstraszliwszych burz w historii tej części świata. W tym czasie informacja o katastrofie dociera do bazy Straży Przybrzeżnej USA, skąd wyrusza misja ratunkowa. Mimo że szanse powodzenia są znikome, czterech ludzi pod dowództwem kapitana Bernie Webbera (Chris Pine) płynie w drewnianej łodzi ratunkowej, wyposażonej w wadliwy silnik i szczątkowy sprzęt nawigacyjny, by zmierzyć się żywiołem.

Trailery i materiały wideo

Czas próby - polski zwiastun [napisy] [HD]

Czas próby - polski zwiastun #2 [napisy] [HD]

Najnowsza recenzja redakcji

The Finest Hours rozgrywa się właśnie w latach pięćdziesiątych, a dokładniej w lutym 1952 r. Data jest bardzo dokładna, bo to opowieść oparta na faktach. Główny bohater, Bernie Webber, to postać autentyczna i faktycznie właśnie wtedy podczas wielkiego sztormu u wschodnich wybrzeży USA wielki tankowiec przełamał się wpół, a spora część załogi pod przywództwem drugiego mechanika próbowała jak najdłużej utrzymać swoją połówkę na powierzchni wody.

Aż dziwne, że Hollywood tak długo zwlekał z opowiedzeniem tej historii na wielkim ekranie. Ale oto jest: piękna, monumentalna fabuła o sile ducha, odwadze, nieustępliwości i walce z żywiołem, zrealizowana zgodnie z wszelkimi zasadami filmów tego gatunku - a to zarówno wada, jak i zaleta. Jeśli szukacie nowego, odważnego, oryginalnego kina, nic takiego tu nie znajdziecie, ale jeśli lubicie klasyczne amerykańskie opowieści sprzed lat, te ze sporą porcją patosu, wyrazistymi (do przesady) postaciami, podniosłym nastrojem i dramatyzmem, to Czasu próby właśnie Wam trzeba.

Siedząc na seansie w kinie, mimo założonych okularów 3D (sam efekt zaledwie lekko widoczny) czułem się, jakbym oglądał właśnie jakieś hollywoodzkie dzieło sprzed ponad pół wieku. Nawet głównych aktorów dobrano według standardów urody hollywoodzkiej sprzed wielu dekad – Chris Pine i Holliday Grainger świetnie by się sprawdzili przecież jako gwiazdy kina lat czterdziestych czy właśnie pięćdziesiątych. Tu stanowią świetną parę – on, młody, trochę zahukany służbista, który bez większych oporów podporządkowuje się pięknej i pewnej siebie dziewczynie. Ale kiedy wypływa w morze, jest nieugięty. Nie gorzej jest na drugim planie: Ben Foster, Kyle Gallner, Graham McTavish, Eric Bana czy Casey Affleck (to ten młodszy brat Bena, którego twarz ma mimikę) - każdy z nich świetnie wkomponowuje się w tę opowieść o twardych facetach, którzy muszą podejmować trudne decyzje, a często walczyć o życie.

The Finest Hours to nic nowego – wszak opowieści o walce z szalejącym morskim żywiołem mieliśmy już na ekranach dziesiątki. Jedne kończą się dobrze, inne źle, tak czy owak niczego to nie zmienia. Ludzie wciąż wypływają na morze i czasem muszą tam zmierzyć się z żywiołem. Ten film to sprawnie zbudowany pomnik dla jednej z lepszych amerykańskich prawdziwych morskich opowieści. Sami zdecydujcie, czy to powód, by wybrać się do kina.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Kurylenko

Olga Kurylenko

ur. 1979, kończy 40 lat

Russell Tovey

Russell Tovey

ur. 1981, kończy 38 lat

Patrick Warburton

Patrick Warburton

ur. 1964, kończy 55 lat

Josh Duhamel

Josh Duhamel

ur. 1972, kończy 47 lat

Laura San Giacomo

Laura San Giacomo

ur. 1962, kończy 57 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV