Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze thrillery 2016

W 2016 roku fani thrillerów nie mogli narzekać na brak dobrych filmów z tego gatunku. Tym większa przyjemność zamieścić w zestawieniu najlepszych dreszczowców, rodzimy film.

Oglądając film w ciemnej kinowej sali, uwielbiamy towarzyszącą nam gęsią skórkę i dreszczyk emocji. Hollywood od dawna rozpieszcza nas ciekawymi thrillerami: psychologiczne, tajemnicze i lubiące ubrudzić kamerę czerwonym kolorem. Poniżej znajdziecie listę najlepszych filmów z tego gatunku, które mieliśmy przyjemność oglądać w 2016 roku. Urzekają przede wszystkim klimatem, rozwiązaniami fabularnymi, twistami, czy kunsztem reżyserskim.

Uwaga! Jeśli do końca roku pojawi się równie dobra produkcja, to zostanie dopisana do reszty zestawienia.

Zwierzęta nocy (reż. Tom Ford)

Adaptacja powieści amerykańskiego autora Austina Wrighta (nazywanej też zapomnianym arcydziełem amerykańskiej literatury) eksponuje najistotniejsze wątki i trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego kadru. Tom Ford skupił się na uczuciach towarzyszących zakończeniu miłosnych relacji, dzięki czemu film jest gwałtowny i pulsujący gniwewm. Dreszczyku emocji nie brakuje, a patrząc na kapitalną obsadę – grzech nie zasiąść na kinowym fotelu.

Jestem mordercą (reż. Maciej Pieprzyca)

Ostatnimi czasy w naszym kinie pojawia się coraz więcej dobrych i inteligentych produkcji. Jestem mordercą jest dobrym kinem gatunkowym, sięgającym po znane wszystkim konwencje, ale sprawnie i z dobrą znajomością praw, które rządzą rasowym dreszczowcem. Pieprzyca karmi widza głodnego wartościowej, intelektualnej rozrywki na poziomie. To nieszablonowy, wielowątkowy i dojrzały produkt, który na pewno warto zobaczyć.

Zakładnik z Wall Street (reż. Jodie Foster)

Film Jodie Foster, która w ostatnich latach coraz odważniej próbuje swych sił jako reżyserka, ma wszystko to, czego należy oczekiwać od dobrego thrillera – może poza strzelaninami, pościgami i wybuchami, ale Zakładnik z Wall Street wcale nie aspiruje do tego rodzaju kina sensacyjnego. W zamian mamy dobrze rozpisane postacie, napięcie towarzyszące przez większość filmu oraz interesującą (choć dość łatwą do przewidzenia) intrygę. Każda dramatyczna kumulacja rozładowywana jest lżejszym dowcipem, a umiejętnie dawkowany humor służy ciężkiemu kalibrowi opowieści.

Cloverfield Lane 10 (reż. Dan Trachtenberg)

10 Cloverfield Lane to drugie – po filmie z 2008 roku – dzieło, będącą częścią należącej do J.J. Abramsa franczyzy Cloverfield. Oba widowiska nie mają jednak ze sobą w zasadzie nic wspólnego, różnią się praktycznie wszystkim: sposobem kręcenia, fabułą, bohaterami, przyjętą konwencją, gatunkiem i tak dalej. Debiut reżyserski Trachtenberga to odważne dzieło, w którym nie brakuje zwrotów akcji i epickiego zakończenia, które okazało się być jednym z bardziej zaskakujących w tym roku. Nie uniknięto oczywiście pewnych luk fabularnych, jednak kto by się nimi przejmował, mając do czynienia z tak interesującą historią, która stale ewoluuje, nie pozwalając nawet na chwilę wytchnienia.

Nerve (reż. Henry Joost, Ariel Schulman)

Podczas seansu obcujemy z interesującą propozycją w kategorii kina młodzieżowego, gdzie mamy do czynienia z bardzo aktualną sprawą. Świat, w którym lajki i liczba obserwujących, stały się najważniejszą walutą. Tym razem jednak, młodzi bohaterowie nie walczą o zmianę świata na lepsze, a po prostu o uratowanie własnej skóry. Nerve to przede wszystkim dobry thriller, gdzie do końca nie wiadomo, jaki będzie finał historii. Spełnia funkcję absorbującego kina rozrywkowego, jak i ciekawego, a co najważniejsze, krytycznego spojrzenia na współczesne społeczeństwo oraz media internetowe.

Nowy początek(reż. Denis Villeneuve)

Arrival, czyli Nowy początek jest ekranizacją powieści pod tytułem Historia Twojego Życia. Choć oddanie ducha oryginału wydaje się w tym przypadku rzeczą nad wyraz trudną, Denisowi Villeneuve’owi udaje się ta sztuka. Stworzono film oryginalny i interesujący, który swoim kameralnym nastrojem może nieco zaskoczyć miłośników klasycznego kina sci-fi, ale nie brakuje tutaj emocji i napięcia, które idealnie komponuje się w gatunek dreszczowca. Niekwestionowany kandydat do filmu roku.

Czas próby (reż. Craig Gillespie)

Nie jest to film, który odkrywa coś nowego. Podczas seansu potrafi jednak zaciekawić widza i daje poczuć swój niezwykły klimat. Świetne zdjęcia i nastrojowa muzyka nadają produkcji niepowtarzalnego charakteru, a aktorstwo prezentuje się satysfakcjonująco. Ten film należy raczej traktować jako hołd złożony tym, którzy 60 lat temu podjęli się ryzykownej misji ocalenia załogi Pendletona, samych siebie narażając na ogromne niebezpieczeństwo. Mając to na uwadze, produkcja Gillespiego z pewnością zasługuje na uznanie i warto jest ją obejrzeć.

Nie oddychaj (reż. Fede Alvarez)

Reżyser wyśmienicie tworzy niesłabnące napięcie, choć przez większą część historii kładzie nacisk na proste rozwiązania. Pomimo błędów Nie oddychaj jest sprawnie poprowadzonym thrillerem, gdzie roi się od zagrań znanych z dreszczowców. Co prawda pochodzący z Urugwaju twórca posługuje się ogranymi już wielokrotnie chwytami, ale umiejscawia je w ciekawie pomyślanej historii i w ogólnym rozrachunku udaje mu się osiągnąć cel. Siłą tego filmu jest przede wszystkim praca montażystów i dźwiękowców, którzy wnieśli odczuwanie silnych emocji, na jeszcze wyższy poziom.

Zobacz również:

NAJLEPSZE SERIALE 2016
NAJLEPSZE SERIALE SCIENCE FICTION
NAJLEPSZE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANE 2016 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2016 ROKU
NAJLEPSZE KOMIKSY 2016 ROKU
NJLEPSZE FILMY AKCJI 2016 ROKU
NAJLEPSZE DRAMATY 2016
NAJLEPSZE FILMY KOMIKSOWE 2016

Źródło: zdjęcie główne: Next Film

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.