Boska Florence (2016)

Florence Foster Jenkins

Boska Florence

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie. Niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St. Clair Bayfielda - brytyjskiego aktora arystokraty, posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnagie Hall, nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

Trailery i materiały wideo

Boska Florence - polski zwiastun

Boska Florence - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Florence Foster Jenkins najbardziej na świecie kochała muzykę, niestety jednak natura nie okazała się dla niej łaskawa i całkowicie pozbawiła kobietę talentu wokalnego. Nie miała ani głosu, ani słuchu, a jej śpiew przeznaczony był jedynie dla ludzi o mocnych nerwach. Zdawali sobie z tego sprawę wszyscy oprócz niej samej, ale jako właścicielka wielkiej fortuny i z lojalnym, oddanym mężczyzną u boku, który zrobiłby dla niej wszystko, mogła żyć piękną iluzją, w której była znakomitą śpiewaczką.

Ciekawym doświadczeniem było oglądanie Meryl Streep w roli, która w głównej mierze polegała na… fałszowaniu. Wydaje się, że dla niej samej musiało to być także wyzwanie, z którym poradziła sobie jak zwykle doskonale. Jej Florence jest zabawną, charyzmatyczną i niesamowicie ciepłą osobą, która troszczy się o ważnych dla niej ludzi. Jej serce przepełnione jest radością i miłością do muzyki, mimo że jest to miłość nieodwzajemniona.

Czytaj także: Nasza wywiad z Simonem Helbergiem o Boskiej Florence

Stephen Frears stawia swoim filmem pytanie - co jest ważniejsze: szczerość czy życie marzeniami? Czy jest sens zabijać w kim radość życia, jeśli nie robi on nikomu krzywdy? Wątpliwości jest wiele, a widz sam musi rozwiązać te kwestie we własnym sercu, bo film tego nie robi. Frears nie jest kategoryczny, nie osądza. Wręcz przeciwnie – okazuje swoim bohaterom wiele zrozumienia i empatii. Ma wobec nich wiele czułości.

Na ekranie wspaniały jest Hugh Grant, który dorównał swojej filmowej partnerce. Jego gra aktorska pełna jest wdzięku i czaru, którego wielu mogłoby mu pozazdrościć. Momentami jego bohater jest rozczulający, a jednocześnie pełen siły i odwagi. Aktorskim atutem filmu jest także Simon Helberg, który stworzył postać komediową, ale świetnie odnajduje się również w scenach dramatycznych.

Florence Foster Jenkins to przede wszystkim film o ogromnym oddaniu, o wierności, która wykracza ponad miłość. O uczuciach pięknych, czystych i pełnych. Może nie zawsze rozumiemy postępowanie bohaterów, może się nawet z nimi nie zgadzamy, ale z pewnością są one w stanie pozostawić nas w głębokim rozmyśleniu. Życie nie zawsze jest proste, a już na pewno proste nie jest życie emocjonalne. Każdy radzi sobie tak, jak umie najlepiej.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ian Ziering

Ian Ziering

ur. 1964, kończy 56 lat

Helena Mattsson

Helena Mattsson

ur. 1984, kończy 36 lat

Tessa Ferrer

Tessa Ferrer

ur. 1986, kończy 34 lat

Fiona Gubelmann

Fiona Gubelmann

ur. 1980, kończy 40 lat

Jose Pablo Cantillo

Jose Pablo Cantillo

ur. 1979, kończy 41 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV