Repertuar kin Nowość Program TV

303. Bitwa o Anglię (2018)

Hurricane

Śr. ocena 5.8

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

303. Bitwa o Anglię - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Czekaliśmy aż zagraniczni filmowcy zaczną interesować się heroizmem polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej i się doczekaliśmy. Tyle, że nie o taki efekt nam chodziło…

W szkole uczymy się o tym, że Dywizjon 303 dzielnie bronił Wielkiej Brytanii przed nalotami Luftwaffe. Nie dowiadujemy się jednak jak nazywali się piloci tak dzielnie walczący w powietrzu oraz z jakimi problemami musieli się zmierzyć. Reżyser David Blair postanowił pomóc nam nadrobić zaległości i opowiedział nam tę historię widzianą oczami Jana Zumbacha (Iwan Rheon), który przedarł się przez pół Europy, by znów móc zasiąść za sterami samolotu bojowego i walczyć z nazistami. Okazało się, że przyszło mu stoczyć niejedną bitwę – i to nie tylko w przestworzach. Brytyjczycy, wbrew temu co się teraz mówi, nie chcieli pomocy polskich pilotów. Uważali ich za zacofanych ludzi ze wsi. Sztab dowódczy był zdania, że oddanie im samolotów, które były towarem deficytowym, to marnotrawstwo sprzętu.

303. Bitwa o Anglię nie jest filmem przeznaczonym do dystrybucji kinowej. To ewidentnie produkcja stworzona do telewizji. Widać, że budżet na nią przeznaczony był niewielki. Większość akcji rozgrywa się na ziemi. Są to dyskusje pomiędzy pilotami na temat ich motywacji oraz przepychanki z pilotami brytyjskimi chcącymi pokazać cudzoziemcom, że ich obecność na Wyspach nie jest pożądana. Brak tu jednak jakiejkolwiek dramaturgii. Dialogi są wygłaszane sztucznie, bez emocji. Podobnie jest zresztą z walkami powietrznymi. Nie dość, że efekty specjalne są na najniższym poziomie, to wszystkie bitwy są monotonne. Brak tutaj sekwencji, które byłyby pełne akcji, które podnosiłyby adrenalinę. Widz nie zastanawia się czy członkowie Dywizjonu 303 wrócą na ziemię w komplecie czy nie. Ich los jest im obojętny. Żadna z postaci nie ma na tyle dużo charyzmy, byśmy się z nią związali emocjonalnie na czas sensu. Każdy z bohaterów jest zaprezentowany pobieżnie. Scenarzyści skupiają się tylko na Zumbachu, a resztę dywizjonu wykorzystują jedynie jako tło. Szkoda, bo można było tę opowieść znacząco wzbogacić.

Iwan Rheon bardzo się stara, by jak najlepiej zaprezentować postać Jana Zumbacha. Widać nawet, że usiłuje mówić po polsku w scenach, które tego wymagają. Niestety, widzowie w Polsce nie będą mieli okazji tego usłyszeć, ponieważ dystrybutor postanowił aktora zdubbingować. By zobaczyć jak Iwan walczył z naszym językiem, będzie trzeba poczekać na wersję DVD lub VOD. Rheon jest jednym z najjaśniejszych punktów tego filmu. Udowadnia, że nie jest aktorem, który sprawdza się jedynie w rolach psychopatów, a taką łatkę próbowano mu ostatnio przykleić, utrwalając ten wizerunek obsadzeniem go m.in. w Grze o Tron czy Marvel’s Inhumans. W jego wersji Zumbach jest człowiekiem spokojnym, wyważonym i sprawiedliwym. Ten wizerunek podobno mocno odbiega od rzeczywistego, ale filmy historyczne często wybielają swoich bohaterów.

Po raz drugi miałem okazję zobaczyć Milo Gibsona w akcji. Wypada dużo lepiej niż w Przełęczy ocalonych, filmie wyreżyserowanym przez swojego ojca Mela, ale nie powinno to dziwić, tu dostał dużo większą rolę.

Największym rozczarowaniem jest jednak Marcin Dorociński i to nie ze względu na swoją grę, bo jest ona jak zwykle na najwyższym poziomie. Aktor znakomicie sobie radzi zarówno w scenach, w których musi posługiwać się językiem angielskim, jak i w tych granych z rodakami. Problem polega na tym, że dystrybutor reklamuje film tak jakby Dorociński grał tam istotną rolę. Na naszym plakacie spycha nawet Iwana z głównego miejsca, a jest go w całej produkcji może z 5 minut. To już Filip Pławiak ma więcej do zagrania, a nawet na plakat się nie załapał.

Historia Dywizjonu 303 idealnie nadaje się na film. David Blair nie wykorzystał jednak szansy, którą otrzymał. Nakręcił przeciętny telewizyjny film. Niezmiernie potrzebny, ale nie na tym poziomie. Zrealizowany z dramaturgią i akcją – tu tego zabrakło.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Powiązane Artykuły

Oskar Dobrowolski
-

Polecamy w player.pl – grudzień 2018

Grudzień to jeden z najlepszych miesięcy na wypoczynek przed telewizorem. To przecież podczas świąt Bożego…

Michalina Reda
-

Na co do kina w sierpniu 2018. Co warto obejrzeć?

Nadchodzi sierpień, a kina przygotowują zupełnie nowy repertuar. Co ciekawego zagości na ekranach w tym…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.