Klaus (2019)

Głównym bohaterem jest samolubny młody listonosz, który zostaje przeniesiony do odległej skandynawskiej miejscowości. Tam niespodziewanie nawiązuje przyjaźń z wiodącym życie samotnika zabawkarzem Klausem. Tak zaczyna się historia Świętego Mikołaja.

Trailery i materiały wideo

Klaus - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Jasper nie może narzekać na swoje życie. Jest synem bogatego właściciela firmy pocztowej i czekają na niego same luksusy. I Jasper zamierza z nich korzystać, mimo że nie widzi siebie w roli prawdziwego listonosza. Aż do momentu, gdy zniecierpliwiony ojciec wysyła go do mroźnej, nieprzyjaznej krainy, w której Jasper ma w końcu coś osiągnąć jako roznosiciel listów, aby nie stracić rodzinnej fortuny…

O Klausie trudno powiedzieć złe słowo i myślę, że będą się na nim dobrze bawili zarówno młodsi, jak i starsi widzowie. Film ma zarówno wartość dydaktyczną dla najmniejszych, jaki i wątki bardziej dramatyczne, które będą zrozumiałe dla dorosłych widzów, jednak przedstawione z odpowiednią delikatnością dla dzieci. Produkcja porusza takie tematy  jak śmierć czy niemoc w posiadaniu dzieci, w dodatku robi to w sposób wyważony i otwarty na interpretacje, dlatego jest też dobrym filmem, by móc poruszyć z dziećmi takie tematy. Jednak też przez to może to nie być film dla wszystkich – zwłaszcza dla osób, które teraz mogą się zmagać z takimi problemami.

Mam tylko jedną uwagę do tego filmu –  nie wiem, czy początkowe sceny ze Smeerensburga nie będą zbyt przerażające dla tych dzieci, które bały się na Księżniczce i żabie – jednak to pozostawiam do decyzji rodziców. Tak czy siak, im dalej podróżujemy w tę historię, tym mniejsze może wzbudzać przerażenie, a więcej nauczyć dzieci o przemijaniu, życzliwości i magii świąt. Co w tym czasie czeka na dorosłych? Na pewno wiele śmiechu – zwłaszcza dzięki głównemu bohaterowi. Jasper nie jest typowym, dobrym bohaterem – a przynajmniej nie na początku. To on zapewnia dużo comic relief, zwłaszcza przy pomocy tytułowego Klausa i przewoźnika Mogensa. I na szczęście nie traci swojego humoru, nawet wraz z rozwojem historii.

A sama historia jest przedstawiona bardzo ciekawie, w interesujący sposób rozprawia się z mitem Świętego Mikołaja, jednocześnie nie zabierając temu żadnej magii. Nawet wręcz przeciwnie – ta chęć dania dzieciom radości, rozdania zabawek, pracy na początek dwójki ludzi, potem prawie całej wioski – powoduje, że to wszystko ma o wiele większą magię, niż „jakiś tam” magiczny Święty Mikołaj. Od początku do końca. W końcu jeden dobry uczynek niesie za sobą kolejne.

Jeśli chodzi o samą animację, jest ona po prostu piękna. Co prawda kreska i sposób cieniowania przypomina inne produkcje europejskie, między innymi takie jak Mały książęjednak Klausowi udało się w bardzo ciekawy sposób ukazać przeróżne barwy wioski, postaci i samego śniegu – a animacja właśnie śnieżna to jedna z najładniejszych animacji, jakie można było zobaczyć.

Polecam Klausa. To film przeuroczy i pełen wzruszeń, lecz jednocześnie jest przesadnie ckliwy. Ja zaczęłam oglądać pełna wątpliwości i się zakochałam. I mam nadzieję, czytelniku, że ty również.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Will Poulter

Will Poulter

ur. 1993, kończy 27 lat

Frank Darabont

Frank Darabont

ur. 1959, kończy 61 lat

Kathryn Morris

Kathryn Morris

ur. 1969, kończy 51 lat

Elijah Wood

Elijah Wood

ur. 1981, kończy 39 lat

Enzi Fuchs

Enzi Fuchs

ur. 1937, kończy 83 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV