Przeczytaj w weekend

Supernova (2019)

Supernova

Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. [opis festiwalowy]

Trailery i materiały wideo

Supernova - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Supernova to film opowiadający pozornie oczywistą historię. Oto na drodze przy pobliskiej wsi dochodzi do tragicznego wypadku. Ofiarami są matka i dwójka dzieci, a winowajcą kierowca rządowego samochodu. To stanowi punkt wyjścia do rozwoju oczekiwanego chaosu zgodnie z tym, co możemy sobie wyobrazić: chęć linczu, dramaty bliskich, blokady służb (bo rządowe auto) i trudna praca służb ratowniczych. Może wydawać się to zwyczajne i wręcz nudne, ale dostajemy coś wręcz przeciwnego.

Najciekawsze jest to, że choć domyślamy się, jak każdy zachowa się w takiej sytuacji i że będzie chciano dokonać samosądu, przestaje to mieć znaczenie. Wszystko za sprawą fenomenalnej pracy reżysera, który buduje napięcie jak w dobrym thrillerze. Trzyma przez cały film aż do kulminacji, gdzie teoretycznie może wydarzyć się wszystko, ale jesteśmy ciągle angażowani i zaciekawiani dalszym rozwojem wypadków. To staje się ciekawą mieszanką gatunkową, która choć na pierwszym planie opowiada o ludzkich tragediach, działa dobrze jako thriller z domieszką kryminału. Pod tym względem Supernova pozytywnie zaskakuje.

Tak naprawdę to jest spektakl trzech aktorów - Marka Brauna, Marcina Hycnara i Marcina Zarzecznego. To oni stanowią fundament historii i są jej emocjonalnym centrum. Reżyser świetnie śledzi ich okiem kamery, zwracając uwagę na wszelkie niuanse, a ekspresja panów daje o sobie znać. Nie jest przesadzona z uwagi na tragiczne okoliczności, a często to właśnie ona potrafi poruszyć emocje widzów. Pokazać coś nieoczekiwanego - jak różne wybuchy i zdarzenia stają się wiarygodne, ciekawe i ważne. Dają do zrozumienia, że oglądamy coś prawdziwego i na swój sposób przejmującego. 

Często jest tak, że najważniejsza w filmie jest puenta, czyli zakończenie. Supernova ma tu problem, bo choć przez cały czas trzyma w napięciu, to kulminacja mija i puenta się rozmywa... Brakuje mocnego akcentu na koniec, który by postawił kropkę nad i.  Pozwolił zrozumieć , a przede wszystkim poczuć, do czego to wszystko dążyło. A tego zabrakło, ponieważ dostajemy pseudonaukowy bełkot, który nie ma emocjonalnego i znaczeniowego wydźwięku. Marnuje potencjał budowanej przez cały film historii i staje się skazą na całkiem niezłym filmie.

Supernovamoże nie pobije komercyjnych rekordów, ale jest kinem wartym zainteresowania. Poruszające ukazanie oblicza tragedii i sprawny oraz pełny napięcia sposób opowiadania historii dają seans, na którym nie sposób się nudzić. Pozwalają przyjrzeć się różnym obliczom człowieczeństwa w sytuacji ekstremalnej i zastanowić się nad złem tego świata. Nic tu jednak nie jest czarne czy białe, ma to wszystko drugie dno. Tym bardziej szkoda, że samo zakończenie pozostawia trochę niesmak.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Christina Ochoa

Christina Ochoa

ur. 1985, kończy 35 lat

Mia Kirshner

Mia Kirshner

ur. 1975, kończy 45 lat

Geoff Johns

Geoff Johns

ur. 1973, kończy 47 lat

Stanisław Tyczyński

Stanisław Tyczyński

ur. 1958, kończy 62 lat

Anita Sokołowska

Anita Sokołowska

ur. 1976, kończy 44 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV