The Walk. Sięgając chmur (2015)

The Walk

The Walk. Sięgając chmur

'The Walk. Sięgając chmur' to prawdziwa historia na podstawie powieści Philippe'a Petita 'To Reach the Clouds'. W roli głównej występuje Joseph Gordon-Levitt jako młody marzyciel, który porwał się na niemożliwe: nielegalny spacer na linie pomiędzy wieżami WTC. Dotychczas 12 osób stanęło na Księżycu, lecz tylko jeden człowiek pokonał tę ogromną przestrzeń pomiędzy wieżami WTC. Wspierany przez swego mentora Pape'a Rudy'ego (Ben Kingsley) i międzynarodową ekipę pomocników Petit pokonał niezliczone przeszkody (w tym tarcia, zdrady przyjaciół, sytuacje, gdy realizacja projektu wisiała na włosku), aby zrealizować swój plan. Robert Zemeckis użył najnowszej technologii, aby stworzyć emocjonującą opowieść, w której najważniejsze są przeżycia bohaterów.

Najnowsza recenzja redakcji

"The Walk" to film piękny i prosty zarazem. Jeśli oczekujecie od kina skomplikowanych perypetii, zwrotów akcji i wielowymiarowych postaci, to nie tu. To prosta opowieść o chłopcu, który marzył, a potem z pomocą kilku przyjaciół spełnił swoje marzenie - przeszedł na linie pomiędzy wieżami WTC w Nowym Jorku. Rzecz oparta na faktach, więc to nawet niespecjalnie spoiler. Ot, ciekawy fakt. Zresztą dokument o tej samej historii pt. "Man on Wire" nagrodzono kilka lat temu Oscarem.

To, co w tym filmie ważne i bardzo warte obejrzenia, to realizacja. Jak mówiłem - fabuła jest prościutka, aktorzy niespecjalnie mają co grać - poza oczywiście główną rolą Josepha Gordona-Levitta, którego zapał do chodzenia na linie (a zwłaszcza do przejścia pomiędzy wieżami) może równać się tylko z jego świetnym francuskim akcentem. Cała reszta braw należy się reżyserowi Robertowi Zemeckisowi.

To nazwisko towarzyszy nam w kinie od blisko pół wieku i praktycznie od samego początku (debiutu "Chcę trzymać cię za rękę", zabawnej opowieści o pierwszym telewizyjnym amerykańskim występie The Beatles) przede wszystkim jest znakiem kinowej nowoczesności. Jeśli pojawiają się jakieś nowe możliwości techniczne, pomysły na efekty specjalne, techniki zdjęć - tam jest Zemeckis. Bawi się świetnie, wpisując w swe fabuły, co się tylko da. Miesza aktorów z animacją, wkłada filmowe postacie do zdjęć dokumentalnych, cały film przerabia na cyfrową animację. Zachowuje się jak rasowy harcownik - biegnie przodem przed wielką linią hollywoodzkich wojsk i sprawdza teren. Same fabuły są mniej ważne.  Czasem, jak w "Forreście Gumpie", dorównują, a nawet przewyższają sztuczki techniczne, czasem (jak w "Ekspresie Polarnym" czy "Beowulfie") już tak dobrze nie jest.

A jak jest tym razem? Nawet nie wiem. W kinie ogląda się to rewelacyjnie (zwłaszcza w 3D), ale czy za kilka lat ten film będzie też robił tak wielkie wrażenie na ekranach telewizorów? Czy sama opowieść wystarczy, byśmy nie mogli oderwać się od ekranu? Raczej wątpię. Tym bardziej polecam ten film teraz. Zemeckis wyciągnął z 3D to, co najlepsze. Jeśli (jak ja) macie lęk wysokości, to naprawdę momentami będziecie z całej siły trzymać się oparcia fotelu. Złudzenie jest cudowne i przerażające zarazem - zwłaszcza dla niego warto zobaczyć ten film.

Przy okazji, tak trochę mimochodem, wyszedł z "The Walk" też piękny hołd dla Nowego Jorku, a wież WTC zwłaszcza. Dziś, kilkanaście lat po ich zniszczeniu, kino to najlepsze miejsce, by pokazać ich fenomen. Trudno go przekazać w opowieściach, z upływem lat odchodzą ludzie, którzy je zbudowali, pracowali tam, ot, byli na tarasie widokowym (ja się jeszcze załapałem). To było naprawdę coś - i Zemeckis pięknie to uchwycił.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Travolta

John Travolta

ur. 1954, kończy 66 lat

Nicholas Hammond

Nicholas Hammond

ur. 1988, kończy 32 lat

Chelsea Hobbs

Chelsea Hobbs

ur. 1985, kończy 35 lat

Jayne Atkinson

Jayne Atkinson

ur. 1959, kończy 61 lat

Adam Fidusiewicz

Adam Fidusiewicz

ur. 1985, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV