Dariusz Wolski nominowany do Oscara. Co warto wiedzieć o polskim operatorze?
Dariusz Wolski został nominowany do Oscara. Jest to pierwsze wyróżnienie polskiego operatora przez Amerykańską Akademię Filmową, ale w branży jest znany i ceniony od wielu lat. Co warto o nim wiedzieć?
Dariusz Wolski został nominowany do Oscara. Jest to pierwsze wyróżnienie polskiego operatora przez Amerykańską Akademię Filmową, ale w branży jest znany i ceniony od wielu lat. Co warto o nim wiedzieć?
W poniedziałek 15 marca ogłoszono oficjalne nominacje do Oscarów. Szansę na prestiżową statuetkę w kategorii Zdjęcia ma Dariusz Wolski za film Nowiny ze świata z Tomem Hanksem w roli głównej. Polski operator jest znany i ceniony w Hollywood od wielu lat. Zebraliśmy dla Was fakty, które powinniście o nim znać.
Dariusz Wolski – informacje, życiorys
Dariusz Wolski urodził się 7 maja 1956 roku w Warszawie. Studiował w łódzkiej Filmówce, ale długo w Polsce nie mieszkał. Za pieniądze ze sprzedanego auta kupił bilet do Ameryki, w której szukał wolności i oddechu od komunistycznego życia w Polsce. Trafił do Nowego Jorku, gdzie zamieszkał w małym mieszkaniu ze swoim przyjacielem.
Na początku udało mu się dostać pracę przy malowaniu domu Polaka, który z zawodu był architektem. Szybko zorientował się, że Wolski ma potencjał i zapytał go czy umie rysować, a następnie pomógł mu zdobyć pracę w biurze architektonicznym.
Po kilku miesiącach Dariusz Wolski został asystentem operatorów w BBC, a następnie pracował przy niskobudżetowych produkcjach. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem nadawania kanału MTV, który zapoczątkował prawdziwą modę na teledyski. Wolski spróbował swoich sił w tym formacie, a zachwyceni ludzie z branży zaczęli go polecać innym. W ten właśnie sposób dziś operator może pochwalić się liczbą ponad 100 klipów stworzonych dla m.in. Aerosmith, Pauli Abdul, Eminema, Davida Bowie czy Eltona Johna. Na koncie ma także trzy nominacje do nagrody MTV Music Awards.
Jednak prawdziwą pasją Wolskiego był film. Chociaż pierwszą produkcją, którą nakręcił był Krwawy Romeo to kolejna pozycja w jego filmografii przyniosła mu bardzo duży rozgłos. W 1994 roku stanął za kamerą filmu Kruk, który zapisał się w historii przez tragedię, która wydarzyła się na planie. Główny aktor został postrzelony podczas kręcenia jednej ze scen i zmarł. Jego rodzina zgodziła się jednak na to, żeby film miał swoją premierę.
Pozytywny odbiór pracy Wolskiego przy Kruku przyniósł współpracę z Tonym Scottem przy takich filmach jak Karmazynowy przypływ i Fan.
Kilka lat później wyreżyserował takie obrazy jak Mexican z Julią Roberts i Bradem Pittem i Bad Company: Czeski łącznik z Anthonym Hopkinsem i Chrisem Rockiem. Współpraca z reżyserem tego pierwszego obrazu, Gore Verbinskim, przyniosła mu propozycję pracy przy kolejnym jego projekcie, którym był film Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły. Potem nakręcił jeszcze trzy kolejne części tej hitowej produkcji.
W filmografii Wolskiego znajdziemy również takie filmy jak Alicja w Krainie Czarów Tima Burtona, Dziennik zakrapiany rumem, The Walk. Sięgając chmur czy Sicario 2: Soldado.
https://www.instagram.com/p/CEtuv4Dh9rV/
Dariusz Wolski i Ridley Scott – współpraca
Dariusz Wolski w jednym z wywiadów przyznał, że jego ulubionym filmem jest Łowca androidów, który zobaczył tuż po premierze w kinie, a po seansie wrócił, żeby zobaczyć produkcję jeszcze raz. Ridley Scott, który jest reżyserem tego filmu, stał się idolem mężczyzny.
Wiele lat później Wolski został zaproszony do współpracy przez Scotta przy filmie Prometeusz z 2012 roku. Praca na planie była na tyle satysfakcjonująca, że od tej produkcji panowie pracują ze sobą regularnie i zrealizowali takie filmy jak: Adwokat, Marsjanin czy Wszystkie pieniądze świata. Aktualnie współpracują przy filmie House of Gucci.
Dariusz Wolski – filmografia
- Krwawy Romeo (1993)
- Kruk (1994)
- Karmazynowy przypływ (1995)
- Fan (1996)
- Morderstwo doskonałe (1998)
- Mroczne miasto (1998)
- Regulamin zabijania (2000)
- Mexican (2001)
- Bad Company: Czeski łącznik (2002)
- Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
- Siła strachu (2005)
- Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)
- Namastey London (2007)
- Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)
- Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)
- Eagle Eye (2008)
- Alicja w Krainie Czarów (2010)
- Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)
- Dziennik zakrapiany rumem (2011)
- Prometeusz (2012)
- Adwokat (2013)
- Exodus: Bogowie i królowie (2014)
- Marsjanin (2015)
- The Walk. Sięgając chmur (2015)
- War Machine (2017)
- Wszystkie pieniądze świata (2017)
- Obcy: Przymierze (2017)
- Sicario 2: Soldado (2018)
- Nowiny ze świata (2020)
- House of Gucci (2021)
Dariusz Wolski – Nowiny ze świata z Tomem Hanksem
Nowiny ze świata to film, który dzieje się w czasach Wojny Secesyjnej. Opowiada o weteranie, który postanowił podróżować od miasta do miasta w Teksasie, aby ogłaszać lokalne wiadomości.
Pewnego dnia zostaje zatrudniony, aby przewieźć pewną dziewczynę do San Antonio. Rodzice pasażerki zostali zamordowani przez indiańskie plemię. Z czasem między bohaterami wytwarza się pewna więź.
W roli głównej występuje Tom Hanks. Recenzję filmu możecie przeczytać na portalu naEKRANIE.pl.
Produkcję można zobaczyć na platformie streamingowej Netflix.
https://www.instagram.com/p/CMNYdNzBwn2/
Źródło: wikipedia.pl/onet.pl/collider.com