Distortion (2019)

Distortion

Distortion to powieść o wojnie, jej codzienności, o brawurowych akcjach i twardej żołnierskiej przyjaźni, która rodzi się na polu walki, na granicy życia i śmierci. To powieść o koszmarze zabijania, o czerni w nas, ale i o braterstwie broni, o tęsknocie za normalnością. I o miłości – jedynej nadziei i jedynym ratunku, kiedy zło wydaje się wszechobecne.  Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego – towarzyszymy żołnierzom w bazie na pustyni, uczestniczymy w miejskich potyczkach. Pierwiastek fantastyczny staje się alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi.  Distortion przeczytasz jednym tchem, ale zapamiętasz na zawsze.

Najnowsza recenzja redakcji

Militarna science fiction to obecnie coraz bardziej popularny gatunek, często łączący się z elementami space opery. W większości jednak książki te pokazują dość wyidealizowany, przygodowy i bohaterski obraz wojny. Cezary Zbierzchowski w powieści Distortion poszedł odmienną drogą i skoncentrował się na realistycznym, mało widowiskowym, ale za to przerażającym obliczu wojskowych konfliktów.

Distortion to przede wszystkim historia żołnierza, który pojechał na misję, by znaleźć śmierć. Paradoksalnie jednak odnajduje w obcym kraju powody, by dalej żyć – mimo bomb pułapek, śmierci kompanów, konfliktów z towarzyszami broni czy odzywających się z czasem demonów z przeszłości.

Kreując obraz konfliktu autor wzorował się na toczących się w ostatnich latach konfliktach na Bliskim Wschodzie. Wojska Rammy niczym antyterrorystyczna koalicja muszą działać na teoretycznie opanowanym terytorium, ale w rzeczywistości muszą być gotowe cały czas: nigdy nie wiadomo, kiedy partyzanci/terroryści przypuszczą atak albo też patrol wpadnie w zastawioną pułapkę. Atmosfera ta udziela się czytelnikowi, wywołując poczucie niepewności.

Distortion - okładkaŹródło: Powergraph

Dopiero w pewnym momencie w powieści znaczenia zaczyna nabierać tytułowa Distortion: odosobniona placówka, wokół której narosło wiele tajemnic i dziwnych zdarzeń. Wiąże się z nią główny wątek science fiction powieści, a także staje się przyczynkiem do finałowej kulminacji, która jest zdecydowanie najmocniejszą stroną powieści. Przedstawione w niej sceny są wstrząsające, zarówno ze względu na same opisywane wydarzenia, jak i wpływ na psychikę postaci. W fantastyce niewiele jest tekstów, które tak mocno podkreślają bezwzględność i okrucieństwo wojny, dokonywanie wyborów mniejszego zła i niszczenia jednostek w imię wyższego dobra(?). Czy jednak można powiedzieć, że Distortion to powieść w pełni pesymistyczna? Nie do końca. Mimo wszystko gdzieś pomiędzy tragicznymi wydarzeniami przebija się promyk wiary w pozytywne cechy ludzkiej natury. Nawet jeśli są one głęboko zakopane.

Distortion, podobnie jak wcześniejsze dwie książki Zbierzchowskiego, osadzone są w realiach świata Rammy. Najnowszą powieść można jednak czytać niezależnie, a nawet – jak mówi sam autor w wywiadzie dla naEKRANIE.pl – być może warto ją przeczytać przed Holocaustem F, gdyż finał Distortion rzuca nieco światła na wydarzenia z wcześniejszej książki.

Cezary Zbierzchowski zaserwował czytelnikom mocną opowieść. Choć wyszedł od fabuły kojarzącej się głównie z rozrywką, tak pokierował opowieścią, by skłonić czytelnika do refleksji. Emocjonalna lektura.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Bingbing Li

Bingbing Li

ur. 1973, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV