Distortion: przeczytaj fragment militarnej SF w dniu premiery

Distortion jest nową powieścią science fiction autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego. Przeczytajcie fragment w dniu premiery.

Distortion jest nową powieścią science fiction autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego. Przeczytajcie fragment w dniu premiery.

Cezary Zbierzchowski powrócił z nową powieścią. Distortion to militarna science fiction, która wykorzystuje motyw wojny asymetrycznej. Bohaterami powieści są żołnierze podczas misji stabilizacyjnej, którzy raz po raz są narażeni na ataki ze strony partyzantów i buntowników. Z czasem na znaczeniu nabiera element fantastyczny. Staje się on alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi.

Fabuła Distortion jest osadzona w świecie Rammy, znanym z innych utworów Zbierzchowskiego, ale ich znajomość nie jest konieczna do lektury tej powieści.

Wydawnictwo Powergraph udostępniło początek Distortion. Miłej lektury!

Prolog

Wtorek, 12 lipca, godz. 22.30
Wysunięta Placówka Distortion, pustynia Saladh,
południowy Remark

Muszę to powiedzieć, drogi synku: nie spotkamy się więcej. Nie wrócę do wielkiego miasta, by odnaleźć cię w ludzkim mrowisku. Nie zrobimy tylu rzeczy, które ojcowie i synowie robią zwykle razem. Nie naprawimy zepsutego kranu, nie obejrzymy filmu o kosmosie i nie pójdziemy na spacer po lesie. Nie opowiesz mi o swojej pierwszej bójce i pierwszej miłości. Nie rozbijemy namiotu nad jeziorem ani nie rozpalimy ogniska. Zostanę tutaj, na tej parszywej pustyni, która oddycha ciężko po gorącym dniu.
Wszystko się rozpada, mój kochany, świat od dawna nie jest już całością. Wszystko istnieje osobno: przedmioty, zjawiska i ludzie, jak kawałki różnych układanek. Niemal mechanicznie rejestruję ciepły wiatr owiewający mi twarz, przesypujące się ziarna żwiru i łopot flagi na maszcie. Czuję zapach tej spalonej ziemi wpełzający pod ceramiczną kamizelkę, czuję ciężki od upału zylonowy hełm i stygnące bagno w moich butach.

Distortion - okładkaŹródło: Powergraph

Stoimy tego wieczoru na warcie – twój tata i czterech milczących mężczyzn, pilnujących głównej bramy do bazy Distortion, pilnujących siebie nawzajem i błękitnego piekła pod swoimi stopami; potwór, ukryty pod ziemią, obserwuje nas cierpliwie jak doświadczony drapieżnik. Poprzednia zmiana zeszła o dwudziestej drugiej, zmęczona czekaniem na atak partyzantów albo na freniczny ogień. Jestem dowódcą, mój mały, więc zająłem miejsce dowódcy pod drewnianym dachem oklejonym folią, z lewej strony bramy.
Mamy tu wielki i szybkostrzelny karabin. Naszego MUG-a kaliber 7,62 mm obsługuje szeregowy Gaus, barczysty chłopak z Bilden. Pali papierosa i stuka obcasem w kawałek betonu, który odłupał z podłogi miniaturowego bunkra. Miarowy ruch wyraźnie go uspokaja, tak jak ciebie, gdy nie mogłeś zasnąć.
Po przeciwnej stronie drogi w bliźniaczym gnieździe siedzi starszy szeregowy Puric i starszy szeregowy Dafny, na którego wołamy Rozwielitka. Wiem, kochany, że to głupia ksywka, ale jego nazwisko skojarzyło nam się z dafnią. Ostatni z drużyny, starszy szeregowy Ballard, znajduje się znacznie wyżej, w szoferce ciężarówki Kaukaz, zaparkowanej w poprzek bramy. Kilkunastotonowy potwór jest fajniejszy nawet od twoich zabawek. Wypełniliśmy go po brzegi piachem, jak dzieciaki w piaskownicy, służy nam za wrota bazy. Pomiędzy kaukazem a ponaddwumetrowym murem zostawiamy tylko szparę, przez którą może się przecisnąć człowiek.
Albo to, co z człowieka pozostało.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: Powergraph / fot. Powergraph

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV