Fascynująca podróż po zdumiewającym plastycznością i zdolnościami adaptacyjnymi ludzkim mózgu w duchu najnowszych ustaleń neuronauki. Co ma wspólnego głód narkotykowy z zawodem miłosnym? Dlaczego wrogiem pamięci nie jest czas, ale kolejne wspomnienia? Jak osoba niewidząca może nauczyć się widzieć językiem, a osoba głucha może nauczyć się słyszeć skórą? Dlaczego ktoś pozbawiony rąk stał się najlepszym łucznikiem na świecie? Czy pewnego dnia będziemy mogli sterować robotem za pomocą naszych myśli? Dlaczego śn imy i co to ma wspólnego z ruchem obrotowym Ziemi? Odpowiedź na te pasjonujące pytania znajduje się w naszej głowie. Najwspanialszym osiągnięciem technologicznym, jakie kiedykolwiek udało się nam odkryć, jest niespełna półtorakilogramowy organ umieszczony pod sklepieniem czaszki. Ta książka nie opowiada jednak po prostu o tym, czym jest mózg, ale raczej o tym, do czego jest zdolny. Magia jego działania wynika nie z elementów, z których jest zbudowany, ale ze sposobu, w jaki te części nieustannie splatają si ę w żywą, naładowaną elektrycznością całość.
Premiera (Świat)
27 czerwca 2023Premiera (Polska)
27 czerwca 2023Polskie tłumaczenie
Aleksander WojciechowskiLiczba stron
380Autor:
David EaglemanGatunek:
non-fictionWydawca:
Polska: Zysk i S-ka
Najnowsza recenzja redakcji
„W milimetrze sześciennym tkanki kory mózgowej jest dwadzieścia razy więcej połączeń niż ludzi na całym świecie” – pisze David Eagleman w swojej książce „Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń”. Jednak to nie tylko spektakularne liczby sprawiają, że mózg jest tak intrygujący – naukowców o wiele bardziej ciekawi, jak współdziałają ze sobą wszystkie elementy w tym złożonym systemie. A współdziałają w sposób co najmniej zaskakujący.
Eagleman jest amerykańskim neurobiologiem, wykładowcą na Stanford University, a także współzałożycielem firmy Neosensory, która zajmuje się opracowywaniem urządzeń neosensorycznych, takich jak kamizelki i opaski na nadgarstek, dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Co ciekawe, Eagleman był również doradcą naukowym podczas kręcenia serialu Westworld dla stacji HBO.
W swojej pracy naukowiec stara się łączyć fascynację najnowszymi dokonaniami neuronauki z nowinkami technologicznymi, dzięki czemu może pomagać nawet ludziom z trwałym uszkodzeniem wzroku lub słuchu. W najnowszej publikacji Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń podejmuje próbę wyjaśnienia, jak mózg stale przemodelowuje własne obwody, aby dopasować się do możliwości danego organizmu i wymagań środowiska. W swoich rozważaniach skupia się przede wszystkim na plastyczności i elastyczności mózgu, jego zadziwiającej zdolności do dynamicznej reorganizacji w wyniku na przykład utraty jednego ze zmysłów. „Kiedy uczycie się czegoś nowego (…), mózg ulega fizycznym przeobrażeniom” – pisze autor. – „Wczoraj byliście nieco inni. A jutro będziecie kimś jeszcze innym”.
Unikając fachowego, często skomplikowanego i niezrozumiałego żargonu, Eagleman tłumaczy, jak osoby niesłyszące słyszą przez skórę, a niewidome uczą się odnajdywać w swoim otoczeniu dzięki wibracjom pochodzącym z urządzeń neosensorycznych. Proponuje też zaskakujące wyjaśnienie, dlaczego śnimy, i odpowiada na pytanie, czy da się żyć tylko z połową mózgu.
Książka Eaglemana nie jest kolejną toporną pozycją popularnonaukową, którą trudno przełożyć na znajomą nam rzeczywistość i codzienność. Wręcz przeciwnie – obok wyników najnowszych badań naukowych i niezwykłych odkryć przedstawia historie pacjentów i opisuje konkretne rozwiązania, które mogą realnie wpłynąć na poprawę jakości ich życia. Niektóre wysnuwane przez niego przypuszczenia i hipotezy zdają się ocierać wręcz o wizjonerstwo, ale z drugiej strony napawają nadzieją, bo pokazują, do czego zdolny jest nasz mózg i jak wykorzystuje dane, które do niego docierają. Jednocześnie Eagleman uświadamia nam, jak mało jeszcze wiemy o tym najbardziej złożonym organie. Czytelnicy, których fascynuje to zagadnienie i którym podoba się sposób snucia opowieści przez amerykańskiego neurobiologa, mogą sięgnąć po jego poprzednie książki: Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie i Mózg. Opowieść o nas.