Las (2019)

Fir

Las

Przeprowadzka ze Sztokholmu na plantację choinek na północy Szwecji jest beznadziejna sama w sobie, ale kiedy śnieg zaczyna padać wcześniej niż zwykle i odcina dostęp do reszty świata, robi się jeszcze gorzej.
W starym lesie czają się postacie, które zbliżają się do odciętego od cywilizacji domku. Jedynym co oddziela mieszkającą w nim rodzinę Stombergów od złowrogich istot są ściany. W obliczu niebezpieczeństwa, które w każdej chwili może uderzyć coraz trudniej jest odróżnić rzeczywistość od iluzji. Przed Stombergami naprawdę stoi trudne zadanie – pozostać przy zdrowych zmysłach i przetrwać tę pełną mroku zimę.

Najnowsza recenzja redakcji

Jednym z największych koszmarów dla współczesnych nastolatków jest wyrwanie ich z ich środowiska, odcięcie od znajomych i wywiezienie w miejsce, gdzie nawet telefon kiepsko działa. I właśnie taki los spotyka młodego bohatera powieści Fir autorstwa Sharon Gosling. I gdyby to było jego najmniejsze zmartwienie.

Rodzina bohatera przeprowadza się na północ Szwecji, do domu w środku lasu, gdzie ma się zajmować zarządzaniem plantacją – czyli pozyskiwaniem drewna itp. W pobliżu jednak znajduje się fragment pierwotnej kniei i szybko pojawiają się ostrzeżenia, że nie należy się tam zapuszczać, a już na pewno nie próbować wyrębu. Las potrafi się bronić, a odkrywana z czasem historia poprzednich właścicieli domu dobitnie o tym świadczy. W grę mogą wchodzić istoty ze starożytnych legend, choć wyjaśnienie może być też znacznie bardziej prozaiczne. Jaka jest prawda? Między innymi to będzie musiał odkryć nasz bohater.

Las - okładka
Źródło: Zielona Sowa

Autorce udało się umiejętnie stopniować napięcie, powoli wprowadzać kolejne mocne akcenty i odkrywać kolejne karty. Las to nie horror, w którym wszystko mamy podane na tacy, a krwawa jatka jest na porządku dziennym. Gosling bardziej stawia na atmosferę, wiele pozostawiając w domyśle. Podsuwa sugestie, ale czy im (lub sam bohater) uwierzymy, to już zupełnie inne kwestia. Niemniej metoda jest skuteczna, gdyż wraz z kolejnymi stronami atmosfera się zagęszcza.

Gosling napisała powieść przeznaczoną dla nastoletnich czytelników, ale nie znajdziemy tu wielu tak typowych dla tego rodzaju literatury kalek (szczególnie dotyczących warstwy uczuciowej). Owszem, bohater przejawia pewne elementy buntu na skutek wyrwania go z jego środowiska, ale znacznie ważniejsza jest jego ciekawość świata i próba wyjaśnienia dziejących się wokół niego, niesamowitych zdarzeń. Nie jest przy tym nieustraszony czy zwyczajnie głupi – ot, mieszają się u niego po równo fascynacja i strach, ale dąży naprzód, po części także z troski o rodzinę.

Mocnym elementem powieści jest zakończenie. Jakie ono jest i na czym polega jego atut, to nie wypada zdradzać, ale warto zaznaczyć, że jest zaskakujące (i to na dwa sposoby) i oferuje solidne zwrot akcji. Na swój sposób potrafi się także wryć w pamięć i pozostawić mocne wrażenie.

Las to udana powieść grozy dla nastolatków, dobrze oddająca specyfikę nastoletniego narratora, z dynamiczną narracją i częstymi zwrotami akcji. Jednocześnie klimatyczna, lekko przerażająca i potrafiąca zainteresować.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV