PIERWSZY I UCHODZĄCY ZA NAJLEPSZY TOM OPOWIADAŃ MISTRZA HORRORU. Wiele z tych mrożących krew w żyłach utworów sfilmowano, m.in. „Cmentarną szychtę“, „Dzieci kukurydzy“, „Czasami wracają“, „Magiel“ i „Szarą materię“. W 2023 roku miał premierę film „Boogeyman“, oparty na opowiadaniu „Czarny Lud“, z Sophie Thatcher (znaną z serialu „Yellowjackets“) oraz Chrisem Messiną („Operacja Argo“, „Ostre przedmioty“) w rolach głównych! Para trafiająca do miejsca, w którym żyją wyłącznie dzieci… Nauczyciel wracający do rodzinnego miasteczka i spotykający tam ludzi, którzy zginęli trzydzieści lat temu… Człowiek, który zaczyna się zamieniać w galaretowatą szarą masę… Mężczyzna, który igra ze śmiercią, przechodząc dla ukochanej po wąskim gzymsie 120 metrów nad ziemią… Morderca grasujący po kampusie, gdy nadchodzi pora nazywana Truskawkową Wiosną… Stwory żyjące w szafach, śmiercionośne maszyny, wampiry, demoniczni kochankowie, gigantyczne szczury, śmiercionośne żołnierzyki, przerażające dzieciaki, szalony biznesmen… Jednym słowem wszystko, czego można oczekiwać po klasycznych horrorach, i jeszcze więcej! To opowieści o zwykłych ludziach postawionych w makabrycznych sytuacjach i codziennych przedmiotach, które przechodzą przerażające przemiany. Bo horror czai się tuż pod powierzchnią normalności.
Premiera (Świat)
10 stycznia 2024Premiera (Polska)
10 stycznia 2024Polskie tłumaczenie
Michał WroczyńskiLiczba stron
480Autor:
Stephen KingGatunek:
HorrorWydawca:
Polska: Albatros
Najnowsza recenzja redakcji
Zanim powstał zbiór Nocna zmiana, King był już znany za sprawą kilku opowieści. Ta książka, wydana w 1978 roku, stanowi pierwszy zbiór opowiadań tego twórcy. Czy warto sięgnąć po te teksty? A może się zestarzały i nie będą już oddziaływać na współczesnego czytelnika? Powiem tak (chociaż może brzmieć to dziwnie): ten zbiorek daje pewien powiew świeżości i przypomina, dlaczego King zdobył uznanie na całym świecie.
W tym zbiorku dostajemy 20 opowiadań. Czego w nim nie ma… Nie zabraknie wampirów ani upiornych dzieci. Znajdą się też przerośnięte gryzonie, złowrogie samochody i wiele innych. Najlepszym potwierdzeniem jakości tekstów jest fakt, że większość doczekała się (dość prędko po wydaniu) ekranizacji filmowych.
Prawie wszystkie teksty są naprawdę solidnymi, mrożącymi krew w żyłach horrorami. Jest makabrycznie, trup ściele się gęsto, a krew leje obficie. Opowiadania są dość krótkie. Widać, że King tętni pomysłami i chce je jak najszybciej przelać na papier. Teksty nie są zagmatwane, a zakończenia są jasne i domknięte. Nie ma tej charakterystycznej dla późniejszych książek autora wieloznaczności i enigmatyczności. Czy to wada? No cóż, to najlepiej ocenić samemu.
Wśród tych opowiadań na wyróżnienie zasługują: Dola Jerusalem, Dzieci kukurydzy, Ktoś na drodze, Czarny lud czy Ciężarówki. Zdecydowanie odradzam czytanie ich przed snem, choć to oczywiście sprawa bardzo indywidualna.
W tym całym makabrycznym korowodzie znalazło się miejsce na dwa rodzynki. Ostatni szczebel w drabinie jest pozbawiony straszydeł i innych potworów. Budzi natomiast dużo emocji i nawet trochę wzrusza. Kobieta na sali stawia czytelnika przed dylematem, czy w imię miłości można bawić się w Pana Boga?
Podsumowując: jest to bardzo dobry zbiór opowiadań. Spodoba się miłośnikom Stephena Kinga, którzy jeszcze nie znali tych tekstów, a także wielbicielom treści z dreszczykiem.