Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć? Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat. „Riot Baby tak bardzo pęka w szwach od ognia, pasji i mocy, że ostatecznie zmienia to, co nazywamy narracją, w coś zupełnie innego”. Marlon James, autor Krótkiej historii siedmiu zabójstw i Księgi nocnych kobiet.
Premiera (Świat)
21 kwietnia 2021Premiera (Polska)
21 kwietnia 2021ISBN
9788366750470Polskie tłumaczenie
Katarzyna RosłanLiczba stron
220Autor:
Tochi OnyebuchiGatunek:
FantastykaWydawca:
Świat: Relacja
Najnowsza recenzja redakcji
Riot Baby pełne jest wylewającej się przemocy stosowanej wobec Afroamerykanów zamieszkujących Stany Zjednoczone. Przedstawiona historia ukazuje nam pewną młodą dziewczynę, której życie toczy się w dzielnicy dotkniętej biedą. Ta ciekawa, aczkolwiek krótka historia przepełniona jest nienawiścią okazywaną przez policję, która stosuje przemoc wobec braci naszej głównej bohaterki. Mimo przeciwności Elli dostaje w prezencie od losu pewien nadprzyrodzony dar, który często wykorzystuje po to tylko, aby pomóc potrzebującym.
Narrację w książce prowadzą dwie spokrewnione ze sobą wspólnym węzłem rodzinnym osoby, tymi wyjątkowymi osobami są Elli oraz jej starszy brat o imieniu Kev. Świat widziany oczami naszej bohaterki jest zarówno dziwny, jak i tajemniczy, a dzieje się w niedalekiej przyszłości, w której to panuje jedynie wieczny smutek oraz wyzysk. W książce możemy również odnaleźć ciepło rodzinne oraz miłość matki do swoich dzieci, które próbują przeżyć w tym nowym świecie pełnym brudu.
Wędrując razem z główną bohaterką, możemy dostrzec również oblicza innych miast, począwszy od Los Angeles, a skończywszy na Nowym Yorku. Obecne są liczne dylematy i problemy, które nurtują naszą młodą bohaterkę oraz liczne emocje targające jej kruchym życiem.
Wgłębiając się w opowiadaną przez autora historię, możemy dostrzec przeróżne wizje, które nawiedzają naszą bohaterkę, w których Amerykę nęka przemoc oraz bieda. W tej sennej wizji możemy zauważyć kroczącą rebelię, która przetacza się przez rodzinny kraj bohaterki, gdzie wolność nękanej mniejszości jest w zasięgu ręki.
Kolejna część książki ukazuje nam życie Keva, który przebywa w mrocznym więziennym świecie, gdzie słabość decyduje o życiu jednostki. Tutaj w tym nowym świecie możemy dostrzec nowy penitencjarny system, w którym to na pierwszym miejscu stoi przemoc wobec słabszych, a towarzysząca segregacja rasowa staje się faktem. Nasza główna bohaterka często również wykorzystuje swój nowy dar po to, aby skontaktować się wyłącznie z bratem poprzez swoje wizjonerskie sny. Te krótkie spotkanie dla Keva stają się wręcz wybawieniem od codziennej przemocy stosowanej w więzieniu.
Riot Baby przedstawia nam również historię matki Elli, która pracuje na nocnej zmianie w szpitalu, walczy o zdrowie innych pacjentów, a swoje skromne życie poświęca pielęgniarstwu. Historia ukazuje nam również wyłaniającą się segregację rasową - biały jest lepszy, ma liczne przywileje w porównaniu do Afroamerykanów walczących o swoją wolność i dumę.
Świat ukazany w książce jest wciągający, daje dużo do myślenia, zawiera w sobie pewien morał dotyczący wolności jednostki i grupy społecznej. Przedstawioną historię czyta się jednym tchem, jest ciekawa oraz wciągająca.