Przeczytaj w weekend

Czas Żniw (2013)

The Bone Season

Czas Żniw

Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest śniącym wędrowcem i w świecie, w którym przyszło jej żyć, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.

Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu – tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w sekrecie. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika – staje się on jej panem i trenerem, a zarazem jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.

Najnowsza recenzja redakcji

Przyszłość nie wygląda najlepiej. Wprawdzie u części ludzkości rozwinęły się nadprzyrodzone zdolności, ale narobiły one więcej szkody niż pożytku. W roku 2059 mamy dwie frakcje: ślepców i jasnowidzów. Ci pierwsi to zwykli obywatele, ci drudzy to przestępcy. Ściganym jest się bowiem za samo bycie "innym"; nie trzeba nawet swoich wyjątkowych mocy wykorzystywać.

Paige Mahoney, główna bohaterka Czasu Żniw, jest – zgodnie ze wszystkimi znanymi nam motywami – wybranką; osobą, która nie tylko posiada wyjątkowe zdolności, ale też są one potężniejsze niż u większości. Zaatakowana w dzieciństwie przez poltergeista, zrozumiała, że jest Bladą Śniącą, najwyższą kategorią jasnowidza. Prawdopodobnie w ciągu planowanej na 7 tomów serii przyjdzie Mahoney zostać rewolucjonistką i zmienić panujące na świecie zasady.

Czas żniw, podobnie jak niegdyś Kamień filozoficzny, ledwie wprowadza nas w świat kreowany przez autorkę. Choć dzieło Shannon to opasłe tomiszcze, wydaje się, że wciąż zostało do opowiedzenia bardzo wiele historii. To po części zasługa jej zgrabnego języka, ale z drugiej strony - również świetnie przemyślanej i opisanej wizji przyszłości. Powieść otwiera broszura z siedmioma kategoriami jasnowidzenia, każda z nich ma po dwie formy, a te z kolei jeszcze kilka różnych odmian. Łatwo się tu zgubić, szczególnie na początku, ale dbałość o szczegóły robi piorunujące wrażenie. Tym bardziej że wiele elementów, które się pojawiło, na pewno odegra większą rolę w kolejnych częściach.

Przyszłość rysowana w Czasie Żniw przywodzi na myśl skrzyżowanie wspomnianej już sagi o "Harrym Potterze", Igrzysk śmierci i… "Roku 1984" Orwella. Włamywanie się do ludzkich umysłów czy manipulowane wspomnieniami sprawia, że zwany tutaj Sajonem Londyn wydaje się bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek. Rzeczywistość jeszcze bardziej ponurą czyni niemal brak jednoznacznie pozytywnych postaci. Dominują tutaj odcienie szarości, włączając w to Mahoney, która skrywa parę niecnych sekretów.

Matrix spotyka Doktora Who. Dystopiczna rzeczywistość wzbudza niepokój, ale jednocześnie trudno się od powieści Shannon oderwać i nie czekać na dalszy ciąg. To właśnie w tych dwóch tytułach upatruję największego podobieństwa do powieści Samanthy Shannon. Cyberpunkowa rzeczywistość, wykreowana przez braci Wachowskich, miesza się tu z lekką nutą brytyjskiego humoru. Choć to dopiero debiut 22-letniej autorki, jej powieść wydaje się nieco dojrzalsza niż wspomniane wcześniej książki J.K. Rowling i Suzanne Collins. Shannon z nimi będzie miała jednak coś wspólnego – założę się, że niedługo pojawi się filmowa adaptacja, w której będzie można zobaczyć, jak Hollywood spłyca znakomitą historię z oryginału.

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV