Serie młodzieżowe czekające na ekranizację
Fantastyczne serie młodzieżowe są wdzięcznym materiałem dla filmowców. Oto kilka tytułów, które powinniśmy zobaczyć w kinach.
Fantastyczne serie młodzieżowe są wdzięcznym materiałem dla filmowców. Oto kilka tytułów, które powinniśmy zobaczyć w kinach.
W ostatnich kilkunastu latach kino dla młodzieży stoi ekranizacjami powieści i cykli fantastycznych. Zaczęło się od wielkich sukcesów Harry Potter and the Sorcerer's Stone czy Twilight, a ich tropem podążyły dziesiątki produkcji. Modny stał się nurt dystopiczny prezentowany przez The Hunger Games, Divergent czy The Maze Runner; adaptowane na potrzeby filmów były też popularne serie fantasy: Eragon, Seventh Son czy Percy Jackson: Sea of Monsters. Mieliśmy nawet polskiego Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa.
Podobne filmy można by długo jeszcze wymieniać. Niektóre trafiły w gusta nie tylko młodzieżowej publiczności i przerodziły się w kilkuczęściowe serie. Inne – nawet mimo popularności książkowych pierwowzorów – nie spotkały się z pozytywnym odzewem i produkcje kontynuacji zawieszono.
Boom na powieści young adult zauważyli również pisarze. Za ich pisanie zabierają się zarówno debiutanci, jak i twórcy z wyrobionym na „dorosłej” fantastyce nazwiskiem. Dzięki temu, mimo już nieźle przetrzebionego zbioru młodzieżowych powieści dla młodzieży, nadal znaleźć można serie, które są warte ekranizacji.
Prezentujemy kilka serii fantastycznych dla młodzieży, które powinny trafić na ekran. Część z nich jest już w produkcji lub wykupiono do nich prawa, o innych na razie nie pojawiają się nawet plotki.
Garth Nix, Stare Królestwo
Seria Stare Królestwo składa się z trylogii, czyli powieści Sabriel, Lirael i Abhorsen. Ostatnio australijski pisarz dopisał dziejący się znacznie wcześniej prequel, zatytułowany Clariel. W pierwszym tomie serii bohaterką jest córka nekromanty stojącego na straży ładu w magicznym Starym Królestwie. Dla własnego bezpieczeństwa wychowała się poza domeną ojca, więc gdy dowiaduje się o jego śmierci i musi przejąć po nim schedę, powraca do praktycznie nieznanej sobie ojczyzny. Dalsze tomy rozwijają ten ciekawy świat i kreują szerzej zakrojoną intrygę. Aż dziw bierze, że do tej pory nie podjęto próby ekranizacji, chociaż rozmowy na ten temat toczyły się kilkukrotnie.
Michael Grant, Gone: Zniknęli
Sześciotomowa seria łącząca elementy fantasy, science fiction i postapo. W cyklu Michaela Granta przeplata się kilka wątków: groźba napromieniowania, mutacje spowodowane materiałem genetycznym z kosmosu czy zniknięcie wszystkich mających ponad 15 lat. Jak łatwo się domyślić, bohaterami są dzieci i nastolatkowie, którzy muszą radzić sobie bez dorosłych w tym pełnym zagrożeń świecie. Jest sporo akcji i tajemnic do odkrycia.
W 2013 roku Sony Pictures nabyło prawa do adaptacji Gone w formie serialu, ale od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe informacje na ten temat.
Naomi Novik, Temeraire
Cykl Temeraire oferuje dwa elementy, które świetnie wyglądałyby na ekranie: smoki i wojny napoleońskie. Pojedynki eskadr smoków nad kanałem La Manche w kinie z pewnością wyglądałyby spektakularnie! Historia rozpoczęta His Majesty's Dragon opowiada o więzi między oficerem brytyjskiej armii a jego smokiem. W pełnej perypetii fabule razem walczą m.in. z siłami Napoleona i podróżują po świecie.
Prawa do ekranizacji serii ma już od kilku lat Peter Jackson, ale na razie nie zanosi się, by planował realizację filmu albo serialu (bo i o takiej opcji wspominał w wywiadach). Cóż, materiału ma na pewno więcej niż w The Hobbit - to 8 wydanych książek i kolejna w planach.
Samantha Shannon, Czas żniw
Jedna z licznych serii powstałych na fali popularności The Hunger Games. Podobnie jak u Collins mamy tutaj twardą (ale i wrażliwą), wyrazistą bohaterkę, która musi sobie radzić w dystopicznym świecie przyszłości. Jest oczywiście kilka różnic: Shannon wprowadza elementy nadnaturalne (np. jasnowidzenie) czy przybyszy z innej planety, ale rozwój postaci i ogólnie założenia fabularne są podobne. Niemniej wydaje się, że ta seria oferuje nieco bardziej rozbudowane tło i więcej tajemnic do rozwikłania.
Rozpoczynający cykl The Bone Season był debiutancką powieścią Samanthy Shannon. Ukazała się już kontynuacja pt. The Mime Order, a w przyszłym roku na Zachodzie ma się pojawić część trzecia. 20th Century Fox kupiło prawa do ekranizacji.
Joe Abercrombie, Morze Drzazg
Stosunkowo nowa seria autora kojarzonego przede wszystkim z dość krwawymi i realistycznymi powieściami fantasy dla dorosłych. W Morzu Drzazg (w Polsce ukazały się na razie dwa tomy: Half a King i Half the World) też bohaterowie nie mają lekko, a sukces muszą okupić krwią, potem i poświęceniem. Całość dzieje się w inspirowanych wikingami realiach: są walki, długie podróże i żeglugi oraz odkrywanie nieznanych lądów. Idealny materiał na fantastyczne kino przygodowe, które trafiłoby w gusta nie tylko nastolatków.
Film The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 jest wyświetlany na ekranach polskich kin.
- 1 (current)
- 2
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1997, kończy 28 lat
ur. 2009, kończy 16 lat