Istniejące i nadchodzące ekranizacje młodzieżowych powieści science fiction

Młodzieżowe powieści SF cieszą się coraz większą popularnością. Przedstawiamy ich niedawne ekranizacje oraz powstające właśnie produkcje.

Młodzieżowe powieści SF cieszą się coraz większą popularnością. Przedstawiamy ich niedawne ekranizacje oraz powstające właśnie produkcje.

Filmy młodzieżowe od kilku lat podbijają kina. Wiele z nich jest adaptacjami powieści dla młodzieży wykorzystujących elementy SF. Czasem takie ekranizacje okazują się hitami podbijającymi box office, kiedy indziej mamy do czynienia z finansowymi klapami. Sukces co prawda nie zawsze idzie w prze z jakością, ale kolejne dobre wyniki sprawiają, że kupowane są prawa do coraz to nowych cykli.

W tym zestawieniu przyglądamy się już istniejącym ekranizacjom młodzieżowych powieści science fiction, a także wymieniamy cykle, które być może zostaną w przyszłości przeniesione na ekran. Być może, bo zakup praw czy powstanie scenariusza to obecnie żaden gwarant tego, że produkcja trafi do kin, tym bardziej że niektóre z przewidywań mówią, iż boom na tego rodzaju filmy niedługo się skończy.

Seria Igrzyska śmierci

Przygód Katniss Everdeen nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ekranizacja bestsellerowego Igrzyska Śmierci Suzanne Collins okazała się wielkim sukcesem, co wywołało modę na dystopiczną fantastykę dla młodzieży. Jak zobaczycie poniżej, na fali popularności tej serii powstało lub może powstać bardzo wiele ekranizacji utrzymanych w podobnych klimatach.

Gra Endera

Powieść Orsona Scotta Carda powstała w czasach, kiedy termin young adult nie był jeszcze tak popularny i niewiele osób klasyfikowało Gra Endera jako powieść młodzieżową. Niemniej ma wszystkie konieczne elementy: młodego bohatera oraz niezbyt skomplikowaną fabułę, która jednak wciąga od pierwszej chwili. Ekranizacja zebrała różne oceny, ale na pewno warto zwrócić na nią uwagę.

Seria Niezgodna

Dystopiczne motywy podlane elementami postapo prezentuje seria Niezgodna autorstwa Veroniki Roth. Tu na zgliszczach Chicago wyrosło kastowe społeczeństwo, które dalekie jest od sprawiedliwości. Za sprawą głównej bohaterki, niepasującej do systemu, istnieje jednak możliwość zmian. Zdecydowanie dla fanów tego rodzaju fabuł.

Intruz

Stephanie Meyer napisała nie tylko Zmierzch, ale także powieść utrzymaną w konwencji SF... chociaż to tylko niewiele znaczący sztafaż. W Intruzie mamy inwazję obcych opanowujących ludzkie ciała, ale tak poza tym to typowa dla prozy Meyer romantyczna opowieść o trudnej miłości.

Jumper

Ekranizacja powieści Stevena Goulda pod tym samym tytułem. Bohaterem jest David - nastolatek, który odkrywa w sobie umiejętność teleportacji. Dzięki temu darowi chce odnaleźć zabójcę swojego ojca. Raczej do obejrzenia i zapomnienia - film, podobnie jak książka, przeszedł u nas bez większego echa.

Miasto cienia

Miasto cienia, ekranizacja powieści Jeanne DuPrau The City of Ember, łączy elementy SF, fantasy i postapo. Film opowiada historię tytułowego miasta - schronu, w którym ukryły się resztki ludzkości po niesprecyzowanej katastrofie. Bohaterowie odkrywają jednak świadectwa z przeszłości, co kieruje ich w niespodziewaną stronę.

Seria Więzień labiryntu

Kolejna seria (tym razem na podstawie Więzień labiryntu (wydanie filmowe) Jamesa Dashnera), w której młodzi bohaterowie muszą sobie radzić we wrogim świecie przyszłości, stanowiącym połączenie postapo i dystopii. Położono nacisk przede wszystkim na aspekt przygodowy. Jak do tej pory ukazały się dwa filmy. Ekranizacja trzeciej części, The Maze Runner: The Death Cure, ukaże się w 2017 roku.

Dawca pamięci

Ekranizacja dystopicznej Dawca Lois Lowry, która została napisana na długo przed tym, jak ten gatunek stał się modny. Niestety - bo jest to dość nieudana próba wstrzelenia się w trend - przypomniano sobie o niej niedawno i zekranizowano. Książka jest nawet niezła, film można sobie darować - szczególnie gdy oczekuje się nowych Igrzysk śmierci.

 


Audiobooki w streamingu bez ograniczeń! Wybieraj spośród tysięcy tytułów!

Storytel - reklama

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV