Reality: historia oparta na życiu Winner. Kto jeszcze naraził się w podobny sposób?
Wiele osób zdolnych było postawić na szali własną wolność dla dobra świata.
Wiele osób zdolnych było postawić na szali własną wolność dla dobra świata.
Film Reality jest dramatem z 2023 roku, którego fabuła skupia się na zatrzymaniu amerykańskiej analityczki wojskowej - Reality Winner. Zagrała ją Sydney Sweeney, mistrzowsko wcielając się w młodą, łagodną dziewczynę, która zgodnie ze swoimi zasadami moralnymi postanowiła się zbuntować i wyjawić tajne dane. Film charakteryzuje niebywałe napięcie i absurdalny brak emocji, których nie zobaczymy na twarzach agentów FBI ani po zachowaniu podejrzanej. Scenariusz został oparty na transkrypcie prawdziwego przesłuchania.
Reality została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa i upublicznienia tajnych informacji w 2017 roku. Za przekazanie portalowi The Intercept artykułu ujawniającego ingerencję rosyjskich hakerów w wybory prezydenckie w USA, jakie odbyły się rok wcześniej, 25-latka została skazana na 5 lat i 3 miesiące więzienia. Tak surowy wymiar kary miał być przestrogą dla innych sygnalistów. Kto jeszcze zaryzykował w podobny sposób i naraził się na reperkusje dla dobra społeczeństwa? Poniżej znajduje się lista kilku najsłynniejszych sygnalistów ze Stanów Zjednoczonych.
Sygnaliści, którzy wyjawili tajne informacje dla dobra ogółu
Chelsea Elizabeth Manning, a w przeszłości Bradley Edward Manning, została skazana za wyniesienie z miejsca pracy około 250 tysięcy tajnych dokumentów, które magazynowała na płytach Lady Gagi. Materiały, do których uzyskała dostęp, przekazała portalowi WikiLeaks. Sygnalistkę wydał haker, Adrian Lamo, któremu ta sama przyznała się do winy. Sprawa została ujawniona w 2010 roku, a trzy lata później doszło do procesu. Chelsea Elizabeth Manning została skazana na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowej i wydalenie ze służby. Po ogłoszeniu wyroku dokonała coming outu, informując, że jest osobą transpłciową. Dzięki przychylności ówczesnego prezydenta USA, Baracka Obamy, kara została złagodzona do 7 lat więzienia, liczonych od dnia aresztowania. Co ciekawe, polityk zdecydował się zmienić decyzję sądu w ostatnim tygodniu swojej prezydentury. Manning wyszła na wolność 17 maja 2017 roku.
Frances Haugen w przeszłości pracowała dla Facebooka na stanowisku menadżera produktu. W 2021 roku ujawniła tysiące tajnych dokumentów. Przyczyniła się tym m.in. do upublicznienia informacji obciążających Facebooka, takich jak np. działanie platformy mające na celu zwiększenie zysku bez względu na bezpieczeństwo społeczeństwa czy też promowanie treści celowo generujących lub zaostrzających podziały między ludźmi. Wypowiedziała się też w kwestii szerzenia dezinformacji na temat pandemii COVID-19. Jak można przeczytać na stronie Frances Haugen: sygnalistka "złożyła szereg skarg do rządu federalnego Stanów Zjednoczonych w związku z Facebookiem (obecnie nazywanym "Meta"), twierdząc, że firma wprowadzała w błąd opinię publiczną i inwestorów co do sposobu, w jaki radzi sobie z takimi kwestiami, jak zmiany klimatyczne, dezinformacja i mowa nienawiści, oraz wpływu jej usług na zdrowie psychiczne dzieci i młodych dorosłych".
Peiter "Mudge" Zatko, współpracując z L0pht, przyczynił się do ujawnienia luk w zabezpieczeniach informacji i bezpieczeństwa w Twitterze. W listopadzie 2020 roku został zatrudniony w wyżej wymienionej firmie, a jego rolą było kierowanie podejściem firmy do bezpieczeństwa informacji, tak aby pod adresem firmy nie pojawiały się problemy z zabezpieczeniami i skandale związane z naruszeniem danych (jak miało to miejsce w lipcu 2020 roku). Po tym, jak został zwolniony ze stanowiska, co miało miejsce dwa lata po zatrudnieniu, napisał skargę, w której wyznał, że platforma dopuściła się wielokrotnych naruszeń. Wśród zarzutów znajdowało się m.in. składanie przez niektórych członków zarządu Twittera fałszywych lub niekonkretnych oświadczeń dotyczących prywatności.
Mark MacGann, znany jako sygnalista Ubera, ujawnił, że Uber świadomie zlekceważył przepisy obowiązujące w aż kilkudziesięciu krajach na świecie, wprowadzając kierowców w błąd. W wywiadzie dla The Guardian, czyli portalu, któremu przekazał 124 tysięce wewnętrznych plików biznesowych, wyznał, że jest częściowo winny za niemoralne działania podejmowane w firmie. Powodem jest to, że zasiadał na wysokim stanowisku, częściowo czując, że podejmowane przez zarządzających przedsiębiorstwem kroki są niezgodne z etyką, a na ujawnienie obciążających dawne miejsce pracy danych zdecydował się po latach, motywowany wyrzutami sumienia. Dzięki MacGannowi na światło dzienne wyszły wysiłki Ubera w zakresie zmiany przepisów transportowych w różnych krajach czy też działalność lobbingowa.
Film Reality można oglądać na platformie HBO Max.
Źródło: wemoral.com sygnalista24.info