31 maja to ważny dzień dla milionów ludzi - Mateusz Jędraś przepytał warszawiaków o ich walkę o zdrowie
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa.
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa.
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data dla milionów ludzi, którzy tego dnia postanowili rozpocząć walkę z nałogiem. Jak podaje WHO, palenie papierosów to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, nic więc dziwnego, że coraz więcej krajów zaostrza politykę walki z nikotynizmem. Palenie uznawane jest za największe zagrożenie zdrowotne (niechlubne drugie miejsce przypadło nadciśnieniu tętniczemu).
Każdego dnia setki palaczy podejmują ważną decyzję o zaprzestaniu palenia. Nie zawsze oczywiście jest to walka łatwa i krótka. Niemniej wielu z nich potrzebuje bodźca do jej podjęcia, a taki stanowią kampanie antynikotynowe czy właśnie Światowy Dzień Bez Tytoniu, kiedy wielu podobnych nam ludzi podejmuje tę samą decyzję, by zadbać o swoje zdrowie.
Z okazji tego potrzebnego święta, Mateusz Jędraś spytał warszawiaków o ich sposoby na walkę z nikotynizmem. Prezenter znany z Telexpressu oraz 4FUN.TV dowiedział się m.in. jakie zamienniki stosujecie, które przekąski dobrze wpływają na chęć „sięgnięcia po papierosa”, a także jakich zadań się podejmujecie, by zapomnieć o papierosie. Tego wszystkiego dowiecie się oglądając Porę Obiadową na antenie 4FUN.TV 31 maja od 15:00.
Co jednak robić, gdy nie mamy tak silnej woli, by po prostu odmówić sobie tradycyjnych „fajek”, a przeróżne sposoby na odwrócenie naszej uwagi są niewystarczające? Wśród zastępników proponowanych przez naszych rozmówców pojawiają się także wkłady do podgrzewaczy, które niestety zawierają nikotynę, ale za to nie zawierają tytoniu. Żeby dodatkowo pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można wybrać wkłady zrobione na bazie mieszanki rooibos. Na polskim rynku można znaleźć różne beztytoniowe wkłady do podgrzewania, m. in. właśnie takie na bazie rooibosa z nikotyną, jak np. VEO.
Pamiętajcie, że nie jesteście sami w walce z nałogiem – co roku z powodu chorób wynikających z palenia tytoniu przedwcześnie umiera nawet 5 milionów osób. „Rozstanie z paleniem” ma same plusy – po 20 minutach spada tempo bicia serca, po 8 godzinach bez papierosa poprawia się funkcjonowanie płuc, przez co spada ryzyko zawału, w czasie od 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu, a już rok po rzuceniu palenia spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Świętujcie Światowy Dzień Bez Tytoniu tak, jak się powinno – bez tytoniu.