Dallas ’63
Powszechnie Kinga uważa się za mistrza literatury grozy. Nic bardziej mylnego. Książki tego autora trudno określić jako czyste horrory, a jego najnowszą powieść, "Dallas '63", można z czystym sercem zaklasyfikować do co najmniej czterech różnych gatunków.
Powszechnie Kinga uważa się za mistrza literatury grozy. Nic bardziej mylnego. Książki tego autora trudno określić jako czyste horrory, a jego najnowszą powieść, "Dallas '63", można z czystym sercem zaklasyfikować do co najmniej czterech różnych gatunków.
Na początku podchodziłem do tej książki z mieszanymi emocjami. Z jednej strony to przecież King, nie może być źle, w najgorszym przypadku ostatnie 400 stron (na łączną ilość 850, odliczając posłowie) będzie trzymać równy, wysoki poziom. Może powtórzyć się też sytuacja, jaka miała miejsce w "Pod Kopułą", gdzie początek historii był bardzo długi i pozbawiony akcji, a na przestrzeni całego wątku znajdowały się elementy jeszcze bardziej zwalniające tempo. W końcu napisanie tak dużej książki bez żadnych wypełniaczy to nie lada wyczyn. Na szczęście autor powrócił do dobrej formy jaką znamy z "Bastionu", czy "To" i stworzył coś, co trzymało w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
[image-browser playlist="605849" suggest=""]©2011 Prószyński i S-ka
Sama historia jest dość nietypowa i zawiera wiele różnych, utartych schematów. Wątek sensacyjny miesza się z romansem, w niektórych momentach można mówić wręcz o książce historycznej, a wszystko to dodatkowo okraszone jest elementami podróży w czasie. Nie wiem, jak Kingowi udało się połączyć to wszystko w jedną, zgrabną całość i uniknąć niekonsekwencji przy podróżach w czasie (ilu to już autorów popełniało tutaj błędy), ale zrobił to z piorunująco dobrym skutkiem. Trudno wymienić wszystkie plusy i dobre strony tej książki, bo jest ich po prostu za dużo. Śmiało mogę ją polecić wielbicielom sensacji oraz naturalnie teorii spiskowych. King zabiera głos w dyskusji dotyczącej zamachu na Kennedy'ego - prezydenta USA oraz udziale Oswalda i przy okazji obala wszystkie mity dotyczące tego wydarzenia. W skrócie: Jake, nauczyciel w miejscowym liceum, zostaje prawie że zmuszony przez swojego przyjaciela Ala do podróży w czasie, do roku 1958. Cel jest prosty - zapobiec zamachowi na JFK w listopadzie 1963 roku. Oczywiście nie jest to takie proste. King zręcznie używa wątków pobocznych do ugruntowania swojej teorii na temat podróży w czasie. Po drodze wiele rzeczy przeszkadza głównemu bohaterowi i wykonanie zadania jest poważnie zagrożone.
"Dallas '63" to także znakomita powieść obyczajowa. Czasami zapominałem o wielkiej presji wywartej na bohaterze i razem z nim poznawałem Amerykę z przełomu lat 50 i 60. Amerykę głęboko pogrążoną w problemach: segregacji rasowej, zimnej wojny, dopiero kształtującej się po wojnie demokracji. Idealnie odwzorowane zostały wszystkie nastroje społeczne, od zamieszek i protestów antyrządowych, do spokojnego życia na prowincji w dwóch przeciwstawnych miastach. Mroczne i pełne grozy Derry, w którym prawdopodobnie nikt nie mógł być szczęśliwy i idylliczne Jodie, gdzie można znaleźć spokój i spełnienie nawet w ciężkich chwilach. Bardzo przyjemnie zagłębia się w świat, w którym wszystko wygląda inaczej niż obecnie. Benzyna kosztuje kilka centów za litr, nikt nie przejmuje się rakiem płuc i pali, gdzie tylko ma ochotę, a jedzenie smakuje zupełnie inaczej. King daje nam możliwość wyboru: albo chcemy być wolni i żyć w przeszłości, albo nie jesteśmy już zdolni zrezygnować z rzeczy, takich jak Internet czy komórki i żyć jako niewolnicy teraźniejszości.
[image-browser playlist="605850" suggest=""]
Autor mnoży przed nami dylematy moralne. Kogo jesteśmy w stanie uratować a kogo powinniśmy zostawić na pastwę losu? Czy jesteśmy w stanie żyć z konsekwencjami naszych wyborów oraz czy znając skutki jesteśmy skłonni zmienić nasze decyzje? Przed tymi sami pytaniami stoi Jake. Wybierze mniejsze zło, czy będzie żył z konsekwencjami tych dużo gorszych wyborów? Z tym pytaniem zostawiam was i zachęcam do przeczytania książki. Na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie i miło zapamiętacie ten (długi) czas, spędzony w większości w Ameryce sprzed 50 lat.
Źródło: fot. ©2011 Prószyński i S-ka
Poznaj recenzenta
Damian D─ůbrowskiKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat