Ocena recenzenta:
7/10

Królewska Talia – recenzja książki

Magia, spiski, oszustwa i walka o władzę. Tak w skrócie można opisać najnowszą powieść fantasy Marcina Mortki. Czego jeszcze spodziewać się po tej historii?

Marcin Mortka to polski pisarz fantasy, który zadebiutował powieścią Ostatnia saga, której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. Na swoim koncie ma również powieści Ragnarok 1940, Martwe Jezioro oraz trylogię Miecz i kwiaty. Pisarz oprócz powieści dla dorosłych pisze również opowiadania dla dzieci.

Nadejście Czerni, niezbadanej siły, zmusza mieszkańców królestwa Mandylionu do ucieczki i szukania nowej ojczyzny. W odległym Taliadzie – Nowym Mandylionie – natrafiają na kolejne przeciwności. Dwa rody zaczynają knuć przeciwko pozostałym. Cóż więc stało się z Królewską Talią – pradawnym artefaktem, który dbał o porządek?

W Królewskiej Talii jest trochę tak, jak w klasycznym kryminale. Główny bohater, Tankred, po śmierci ukochanego wuja prowadzi na własną rękę śledztwo, a przy okazji odkrywa większy spisek. Objawia przy tym prawdziwy talent do pakowania się w kłopoty. Momentami sprawia wrażenie nieporadnego, gdyż usiłując wydostać się z jednej zasadzki, wpada w kolejną. Mimo to Tankred to bohater budzący sympatię. Poza nim nie ma szczególnie wyróżniających się postaci. Autor postawił na bohatera zbiorowego. Poszczególne postaci charakteryzowane są poprzez opisy klanu bądź rasy, do której przynależą. Jest tak na przykład w przypadku gnomów, które towarzyszą głównemu bohaterowi.

Królewska talia - okładka
Źródło: Zielona Sowa

Narracja jest trzecioosobowa, ale czytelnik często ma okazję zajrzeć do myśli głównego bohatera. To dzięki nim stopniowo poznaje zasady panujące w nowym świecie, jego historię oraz poszczególnych przedstawicieli różnych ras.  Ponadto autor buduje barwne, plastyczne opisy, dzięki którym łatwiej zanurzyć się w tej historii.

Królewska Talia to pierwsza część nowej serii, przez co początek trochę się dłuży. Autor poświęca dużo miejsca opisom poszczególnych rodów czy krain, tradycji i obyczajów. Powieści zabrakło więcej akcji. Bo chociaż młody rycerz podczas swojej wędrówki przeżywa wiele niesamowitych przygód, to czasem ma się wrażenie, że autor pominął opis najciekawszych momentów. Jak na przykład w sytuacji, gdy Tankred po raz kolejny wpada w zasadzkę wrogiego Pieśniarza. Mortka opisał jedynie moment uwięzienia bohatera, a następny rozdział rozpoczął, gdy uwolniony już rycerz bezpiecznie przebywa w domu swojej ciotki.

Momentami razi również niesamowite szczęście bohatera. Wielokrotnie w powieści autor zaznacza, że pokonanie Jastrzębiego Rycerza graniczy wręcz z cudem, a Tankred przy drobinie wysiłku i pomocy wiernych towarzyszy pokonuje jednego za drugim.

Niemniej Królewska Talia to interesująca historia oraz dobre otwarcie dla nowej serii. Końcówka wynagradza trochę przydługi wstęp. Powieść ma odpowiedni nastrój, klimat oraz szczegółowy świat przedstawiony. Wszystko uzupełnione ciekawą kreacją głównego bohatera sprawia, że lektura spodoba się wszystkim fanom fantasy.

Źródło: fot. Zielona Sowa

Poznaj recenzenta

Jagoda Kicka

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
breaking
0 -

Zdjęcia z filmu Pitbull. Ostatni pies.…

Dystrybutor Kino Świat ujawnia nowe informacje o filmie Pitbull. Ostatni pies. Za kamerą stoi Władysław…

Adam Siennica
breaking
0 -

Nowe Gwiezdne Wojny – oto oficjalny…

Zakończyły się zdjęcia do filmu , którego bohaterem będzie młody Han Solo. Ron Howard zdradził…

Norbert Zaskórski
0 -

Łowca umysłów: sezon 1 – recenzja

Mindhunter to nowy serial, którego producentem jest legendarny reżyser, David Fincher. Produkcja opowiada o początkach…

Ocena recenzenta:
9
Magda Muszyńska
0 -

Michael Fassbender – najlepsze role

Michael Fassbender to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Co roku gra w kilku…

Adam Siennica
0 -

Gra o tron – Marc Rissmann…

Marc Rissmann jest pierwszym nowym aktorem, który dołącza do obsady 8. sezonu serialu Gra o…

Michalina Reda
0 -

Reklamy Botoksu kłamią? Do urzędu trafia…

Portal OKO.press składa oficjalną skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rady Etyki Mediów.…

Co o tym sądzisz?