Ocena recenzenta:
7/10

Królewska Talia – recenzja książki

Magia, spiski, oszustwa i walka o władzę. Tak w skrócie można opisać najnowszą powieść fantasy Marcina Mortki. Czego jeszcze spodziewać się po tej historii?

Marcin Mortka to polski pisarz fantasy, który zadebiutował powieścią Ostatnia saga, której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. Na swoim koncie ma również powieści Ragnarok 1940, Martwe Jezioro oraz trylogię Miecz i kwiaty. Pisarz oprócz powieści dla dorosłych pisze również opowiadania dla dzieci.

Nadejście Czerni, niezbadanej siły, zmusza mieszkańców królestwa Mandylionu do ucieczki i szukania nowej ojczyzny. W odległym Taliadzie – Nowym Mandylionie – natrafiają na kolejne przeciwności. Dwa rody zaczynają knuć przeciwko pozostałym. Cóż więc stało się z Królewską Talią – pradawnym artefaktem, który dbał o porządek?

W Królewskiej Talii jest trochę tak, jak w klasycznym kryminale. Główny bohater, Tankred, po śmierci ukochanego wuja prowadzi na własną rękę śledztwo, a przy okazji odkrywa większy spisek. Objawia przy tym prawdziwy talent do pakowania się w kłopoty. Momentami sprawia wrażenie nieporadnego, gdyż usiłując wydostać się z jednej zasadzki, wpada w kolejną. Mimo to Tankred to bohater budzący sympatię. Poza nim nie ma szczególnie wyróżniających się postaci. Autor postawił na bohatera zbiorowego. Poszczególne postaci charakteryzowane są poprzez opisy klanu bądź rasy, do której przynależą. Jest tak na przykład w przypadku gnomów, które towarzyszą głównemu bohaterowi.

Królewska talia - okładka
Źródło: Zielona Sowa

Narracja jest trzecioosobowa, ale czytelnik często ma okazję zajrzeć do myśli głównego bohatera. To dzięki nim stopniowo poznaje zasady panujące w nowym świecie, jego historię oraz poszczególnych przedstawicieli różnych ras.  Ponadto autor buduje barwne, plastyczne opisy, dzięki którym łatwiej zanurzyć się w tej historii.

Królewska Talia to pierwsza część nowej serii, przez co początek trochę się dłuży. Autor poświęca dużo miejsca opisom poszczególnych rodów czy krain, tradycji i obyczajów. Powieści zabrakło więcej akcji. Bo chociaż młody rycerz podczas swojej wędrówki przeżywa wiele niesamowitych przygód, to czasem ma się wrażenie, że autor pominął opis najciekawszych momentów. Jak na przykład w sytuacji, gdy Tankred po raz kolejny wpada w zasadzkę wrogiego Pieśniarza. Mortka opisał jedynie moment uwięzienia bohatera, a następny rozdział rozpoczął, gdy uwolniony już rycerz bezpiecznie przebywa w domu swojej ciotki.

Momentami razi również niesamowite szczęście bohatera. Wielokrotnie w powieści autor zaznacza, że pokonanie Jastrzębiego Rycerza graniczy wręcz z cudem, a Tankred przy drobinie wysiłku i pomocy wiernych towarzyszy pokonuje jednego za drugim.

Niemniej Królewska Talia to interesująca historia oraz dobre otwarcie dla nowej serii. Końcówka wynagradza trochę przydługi wstęp. Powieść ma odpowiedni nastrój, klimat oraz szczegółowy świat przedstawiony. Wszystko uzupełnione ciekawą kreacją głównego bohatera sprawia, że lektura spodoba się wszystkim fanom fantasy.

Źródło: fot. Zielona Sowa

Poznaj recenzenta

Jagoda Kicka
Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie książkoholiczka, która żadnej lektury się nie boi. Ulubione gatunki to fantasy oraz kryminał. Oprócz książek nałogowo pochłania seriale oraz filmy.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
breaking
0 -

To już oficjalne: Disney przejął 21st…

Disney ogłosił już oficjalnie, że przejął większość udziałów w 21st Century Fox. Ta transakcja przyniesie…

Adam Siennica
breaking
0 -

Kapitan Tsubasa powraca! Zobacz zwiastun nowego…

13 grudnia w Japonii odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono nową adaptacją mangi o…

Michalina Reda
0 -

Co z kategorią wiekową Deadpoola 2?…

Bob Iger zabrał głos w sprawie nadchodzącego Deadpoola 2. Przypomnijmy, że po przejęciu 20th Century…

Adam Siennica
0 -

Liga Sprawiedliwości – oto Superman po…

Warner Bros, opublikował w sieci początkowe sceny filmu Liga Sprawiedliwości. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak…

Norbert Zaskórski
spoilery
0 -

25 filmów z najlepszymi fabularnymi twistami.…

Jeden z portali internetowych przygotował zestawienie produkcji filmowych z najbardziej szokującymi i najciekawszymi fabularnymi zwrotami…

Piotr Piskozub
0 -

Deadpool i Cable niczym Bóg i…

W sieci pojawił się nowy plakat filmu Deadpool 2, stylizowany na jedno z najsłynniejszych dzieł…

Co o tym sądzisz?