Księgobójca – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 1 lutego 2017Piękny Amsterdam i zbrodnia. A w to wszystko zamieszani przybysze z Polski Ludowej i ich holenderscy przyjaciele. Można kochać książki i podobno można je nienawidzić. Czy jednak mogą być one powodem do morderstwa?
Piękny Amsterdam i zbrodnia. A w to wszystko zamieszani przybysze z Polski Ludowej i ich holenderscy przyjaciele. Można kochać książki i podobno można je nienawidzić. Czy jednak mogą być one powodem do morderstwa?
Autorką powieści jest Maja Wolny – pisarka, była dziennikarka Polityki. Na swoim koncie ma trzy powieści – Kara, Dom tysiąca nocy oraz przetłumaczone na język niderlandzki Czarne liście. Księgobójca to pierwszy w jej dorobku kryminał.
Bohater powieści – Wiktor – prowadzi własną księgarnię i spędza życie w samotności. Na co dzień obserwuje ludzi na ulicy, okazjonalnie sprzedaje książki i wyczekuje kolejnych krótkich spotkań z Marianną, w której potajemnie się podkochuje. Jego uporządkowane życie zaczyna się chwiać w posadach, gdy dowiaduje się o śmierci jednego ze swoich klientów. Inspektor policji Eva Paelnick nie wierzy, że śmierć konserwatora była przypadkowa i rozpoczyna się śledztwo. Poznając jego zagmatwaną przeszłość, natrafia na wielu podejrzanych, w tym Wiktora.
Księgobójca ma specyficzny klimat, który zbliża powieść do klasycznych kryminałów. Akcja toczy się powoli, detektyw Eva prowadzi dochodzenie poprzez śledztwo i dedukcję. Wolny stworzyła historię, w której na próżno szukać mrożących krew w żyłach scen, za to pełną intrygujących postaci i specyficznych morderstw. Precyzyjnie rozciąga nici powiązań między postaciami, sprytnie je ze sobą splata i podtyka czytelnikom fałszywe tropy. Autorka niespiesznie wprowadza nas w intrygę, ale z drugiej strony serwuje czytelnikom intelektualną zabawę. Bowiem na kartach powieści znajduje się wiadomość, którą odkoduje tylko uważny czytelnik.
Książka została zakwalifikowana jako thriller i dołączyła do Czarnej serii wydawnictwa Czarna Owca. Jednakże jest to bardziej powieść psychologiczna. Wątek kryminalny jest zaledwie tłem dla reszty wydarzeń. Wiktor i Marianna to postaci, które, oprócz znaczenia w śledztwie, autorka wykorzystała do poruszenia tematu emigracji. Poznajemy ich jako mieszkańców Amsterdamu, ale oboje zamieszkali w Holandii z przymusu. Wiktor znalazł się na uchodźctwie z powodu II wojny światowej. Natomiast Marianna to ofiara nagonki 1968 roku. Dwie historie służą Wolny do dyskusji na temat patriotyzmu, a także rozważań nad tęsknotą i miłością do kraju.
Powieść przesiąknięta jest księgarnianym klimatem. Wolny pod osłoną kryminału chciała opowiedzieć o obcowaniu z książką. Wiktor kocha książki bardziej niż ludzi. To miłość pełna szacunku, czasem zaborcza. Bohater uważa, że czytanie jest tylko dla wybranych. W Księgobójcy pojawia się również wiele wypowiedzi związanych z procesem lektury, o przechowywaniu i korzystaniu z książek.
Powieść Mai Wolny to historia, która zachwyca i intryguje. Przyciąga uwagę charakterystycznymi postaciami i fascynującymi historiami ich życia, nie pozwalając jednak zapomnieć, że wśród nich byli morderca i ofiara. Księgobójca to propozycja dla osób, które szukają nieco spokojniejszych historii.
Źródło: fot. Czarna Owca
Poznaj recenzenta
Jagoda KickaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat