Mroczna materia – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 31 października 2016Blake Crouch polskim czytelnikom kojarzy się przede wszystkim z serią książek o miasteczku Wayward Pines, na podstawie której nakręcono popularny serial. Nowa książka – Mroczna materia – to wycieczka autora w całkiem nowe, interesujące krainy fantazji. Czy warto wybrać się z nim w tę podróż? Oceniamy.
Blake Crouch polskim czytelnikom kojarzy się przede wszystkim z serią książek o miasteczku Wayward Pines, na podstawie której nakręcono popularny serial. Nowa książka – Mroczna materia – to wycieczka autora w całkiem nowe, interesujące krainy fantazji. Czy warto wybrać się z nim w tę podróż? Oceniamy.
Dark Matter zaczyna się jak rasowy thriller, ale niech nikogo to nie zmyli, bo nowa książka Croucha to świetne i przemyślane sci-fi, stanowiące na dodatek znakomity materiał na dobry film. Podparta jest solidnymi teoriami naukowymi i w przystępny sposób tłumaczy trudne zagadnienia fizyczne. Fabuła jest intrygująca a akcja toczy się wartko. Mimo to autor nie unika rozważań filozoficznych i śmiało zadaje pytania o granice postępu, odpowiedzialność naukowców i ograniczenia ludzkiego umysłu.
Początkiem historii jest uprowadzenie niczym nie wyróżniającego się wykładowcy fizyki – Jasona Dessena. Fundamentalne pytanie, zadane mu przez porywacza, będzie początkiem niesamowitych wydarzeń, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć. Podstawą książki autor uczynił fakt, że decyzje, które w pewnym okresie życia każdy z nas podejmuje, wpływają na cały jego przebieg i determinują naszą egzystencję. Jednak my, w odróżnieniu od bohatera Mrocznej materii, nie mamy szansy dowiedzieć się „co by było gdyby”. Ta opowieść jest dla tych, którzy często stawiają pytanie:Jakby potoczyło się moje życie, gdybym dokonał innego wyboru?
Czytelników, którzy w tym momencie pomyślą, że to jeszcze jedna książka o życiowych rozterkach, zapewniam, że esencją książki jednak jest nauka. Nauka przewrotnie i perfidnie używana przez Croucha do wprowadzania nas w błąd, wodzenia na manowce i podsuwania miliona nieoczywistych rozwiązań. Dodatkowo użyte w książce teorie będące podstawą pomysłu są jasno i przystępnie wyjaśnione, nieprzeładowane skomplikowaną terminologią, a w razie potrzeby wsparte przypisami. Po prostu jest to znakomite science fiction z dużym naciskiem na science, co nie przeszkadza jednak w tym, że akcja jest szybka, postacie niejednowymiarowe, a świat przedstawiony w powieści imponuje pomysłowością.
Nie jest to może książka przełomowa, ale podczas czytania daję Wam gwarancję znakomitej zabawy, nieco zadumy, a może nawet filozoficznych rozmyślań nad sensem życia. Mroczna materia jest fascynującą i wciągającą historią i czas jej poświęcony nie będzie czasem straconym.
Źródło: fot. Zysk i S-ka
Poznaj recenzenta
Beata ZawadzkanaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat