Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
4/10

Ojciec roku – recenzja filmu

Dwóch kumpli rozpoczyna debatę na temat hipotetycznego pojedynku ich ojców. Wkrótce bójka ma dojść do skutku, a przecież gdzie dwóch się bije, trzeci korzysta. Jak na walce ojców korzysta widz i czy Ojciec roku jest dobrą komedią? Sprawdziłem i już opowiadam!

Kontrakt Netfliksa z Happy Madison Productions okazał się lukratywny dla obu stron. Firma Adama Sandlera dostała przestrzeń, na których kolejne produkowane przez nią filmy mogły wybrzmieć i zyskać uwagę, którą trudno byłoby uzyskać w kinach. Natomiast oferta serwisu VoD mogła się rozrastać o kolejne filmy z Sandlerem i przyciągać ludzi, którzy chętnie oglądają produkcje z jego udziałem, nawet jeżeli niechętnie się do tego przyznają.

To ważne, żebyście mogli umieścić moją ocenęOjca Rokuw kontekście mojej relacji z takimi filmami. Gdybym uznał się za fana humoru Sandlera, odbiorcy mający uzasadnione powody, żeby od niego stronić, mogliby traktować całą tę recenzję z przymrużeniem oka. Co smakosza obchodzi opinia wiernego klienta McDonald’s o nowej kanapce? Niewiele, ponieważ traktuje jedzenie jako przeżycie transcendentalne i gdyby został z taką kanapką na pustyni, wolałby szamać piach. Po drugiej stronie barykady jest wierna widownia, dla której krytyka tych filmów nie ma znaczenia. Co z tego, że pana recenzenta Sandler żenuje, skoro oni go lubią? No właśnie, niewiele.

Wiedzcie zatem, że nie opowiadam się po żadnym z tych stronnictw i nie mam zamiaru recenzować niczyjego poczucia humoru. Mam sentyment do komediowych śród z Polsatem, kiedy z braku laku oglądałem całkiem dużo komedii z sandlerowego repertuaru. Zazwyczaj nie mogłem w nich znaleźć zbyt wiele dla siebie. Uważam, że produkcje takie jak 50 pierwszych randek czy Klik: I robisz, co chcesz, coś w sobie miały. Wstydliwą przyjemność dawało mi Nie zadzieraj z fryzjerem. Pomimo obleśnego humoru, film niósł komentarz do konfliktu Izraela z Palestyną. Wszystkie niuanse rozwiązania politycznego sporu sprowadzały się wprawdzie do „złapmy się za ręce i zatańczmy kumbaya”, ale przedstawiono to na tyle prostolinijnie i bezpretensjonalnie, że przekaz trafiał całkiem celnie i zaskakująco dobrze wpasował się w konwencję przesadzonej komedii.

Do Ojca roku przyciągnął mnie brak rzeczonego Adama Sandlera. Zwiastun obiecał mi historię dwóch dwudziestoparolatków, którzy przyjeżdżają do rodzinnego miasteczka i zakładają się, który ojciec dowaliłby któremu. Mieszkający w przyczepie red neck pokroju Franka Gallaghera (wiarygodny, odpychający David Spade) czy fajtłapowaty Mardy (aoglądalny Nat Faxon)? Kto zwycięży w podwórkowej gali MMA i wygra szacunek swojego syna? Ta prosta historyjka miała potencjał. Czy zestawienie ojców w pojedynku to sposób na wyładowanie frustracji wynikającej z prowincjonalnego rodowodu synów? A może obaj ojcowie angażują się w pojedynek, ponieważ chcą odbudować swój autorytet u pierworodnych? Do jakich wniosków dotrą bohaterowie i jak zakład wpłynie na ich relacje z ojcami? W głupkowatym motywie znalazłem kilka intrygujących niuansów, przez które byłem autentycznie zainteresowany.

Co się okazało, Ojciec roku jest pomieszaniem najgorszych odsłon American Pie ze wszystkim, czemu Happy Madison Productions zawdzięcza swoją niesławę wśród recenzentów. Jeżeli którakolwiek z moich nadziei znalazła odzwierciedlenie to w najgorszej możliwej formie, wyżutej z serca i współczucia, na które liczyłem. Postacie dzielą się na te okropne i na te niepotrzebne. Podobał mi się tylko jeden wątek, romans Bena (w tej roli Joey Bragg) z Meredith (Bridgit Medler powabna w roli typowej dziewczyny z sąsiedztwa). Duża w tym zasługa chemii między aktorami. Love story nie wykraczało ponad standardy podobnych komedyjek, ale miało ręce i nogi — para miała jakieś w miarę sensowne backstory, drogę rozwoju i obyło się w niej bez kiczowatych zwrotów. W jednej scenie wystraszyłem się, że ich wątek zawędruje w rejony motywu ujawnienia kłamcy i rzewnego przepraszania, ale scenariusz z impetem spadającej półki w markecie uniknął podobnych tropów. Niestety, nie sposób powiedzieć tego samego o całej reszcie. Skrypt składa się z kolejnych scenek, gdzie obaj ojcowie totalnie kompromitują się przed synami. Wszystkie czyny, których podejmuje się bohater Davida Spade’a, Wayne, prowadzą do prostackiej, wymuszonej komedii pomyłek. To postać bez drugiego dna, denna całą sobą. Fabuła odhacza kolejne punkty obowiązkowe: jest impreza w pubie, scena w areszcie, jest cała, długa sekwencja w której Mardy, który przez cały film rżnie głupa, dla odmiany robi to pod wpływem MDMA.

Ten film można obejrzeć. Warto jednak odpowiednio zaniżyć poprzeczkę i porzucić nadzieję, że twórcy mieli tutaj coś do powiedzenia. Amatorzy konsternujących grepsów, gołego tyłka i wywracania się na ten goły tyłek będą bawić się dobrze, ale nawet oni nie zakończą seansu z myślą, że zobaczyli coś nowego. Konfrontacja ojców srogo mnie rozczarowała. Szybko wyzbyłem się iluzji, że oglądane przeze mnie postacie są ludźmi. Wybija się romans, który w innym filmie uznałbym za przeciętny wątek. Tylko w nim znajdziecie jakiś konflikt i prawdziwe emocje, wybijające się ponad miałką resztę.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Ojciec roku

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.