Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Podniebny – recenzja książki

Podniebny to pełna humoru i szalonej akcji powieść młodzieżowa, która mimo kilku wad może zainteresować nastoletniego czytelnika.

Podniebny niemieckiej autorki literatury młodzieżowej, Kerstin Gier (którą polscy czytelnicy mogą kojarzyć z książek z serii Trylogia Czasu), to nastrojowy hotel położony w Alpach Szwajcarskich. W Podniebnym całoroczną praktykę odbywa siedemnastoletnia Fanny. Zbliża się okres świąteczny, a to oznacza, że pustawy zazwyczaj hotel może liczyć na komplet gości, wśród których znajdzie się rosyjski oligarcha, sławna łyżwiarka, autor thrillerów czy znawca kamieni szlachetnych. Fanny będzie musiała nie tylko umilić im wszystkim pobyt w hotelu, ale również rozwiązać pewną tajemnicę.

Historia przedstawiona w Podniebnym jest zabawna, pełna zaskoczeń, fałszywych tropów i oryginalnych postaci. Mam wrażenie, że z biegiem czasu fabuła robi się coraz bardziej absurdalna, a główna bohaterka zbyt naiwna, jednak nie znaczy to, że powieść czyta się z mniejszym zaciekawieniem. Widać, że jest to lektura dla nastolatków, nieaspirująca do miana poważnej literatury. I myślę, że gdybym była młodsza o te dziesięć lat, to byłabym nią zachwycona. Wątek romantyczny, obowiązkowy w książkach young adult, jest dość schematyczny, jednak nie nachalny i jakby na uboczu opowiadanej historii, co uważam za plus.

Podniebny - okładka
Źródło: Media Rox

Dużym pozytywem Podniebnego są wykreowani przez Gier bohaterowie, choć autorka nie ustrzegła się błędów. Są wyraziści i (w większości przypadków) wzbudzający sympatię czytelnika. To, co zgrzyta, to przedstawienie wszystkich nastoletnich dziewcząt, które mogłyby stanowić w jakiś sposób konkurencję dla Fanny, jako głupich panien, wrednych i zajętych wyłącznie swoim wyglądem. Rozumiem ten zabieg, ponieważ sprawia, że główna bohaterka wydaje się czytelnikowi jeszcze bardziej sympatyczna, jednak uważam go za pójście na łatwiznę. Stereotypizacja nigdy nie jest dobrym wyjściem. Literatura młodzieżowa powinna odejść od przedstawiania nastolatek jako rywalek, ponieważ jest to nie tylko męczące i przewidywalne, ale też najzwyczajniej w świecie szkodliwe. Zrozumiałabym, gdyby w trakcie historii stereotypowy wizerunek dziewczyn uległ jakiemuś przeobrażeniu, ale w tym przypadku tak się nie dzieje.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Język, jakim napisany jest Podniebny, jest trochę nierówny. Przeważa swobodny, lekki styl młodzieżowy, jednak czasami rejestr zmienia się w bardziej oficjalny, sztywny, co nie jest uzasadnione opisywaną sytuacją. Nie znając oryginału nie mogę ocenić, czy jest to wina autorki, czy tłumaczki, jednak trochę to przeszkadza podczas lektury.

Na okładce Podniebny został nazwany „uroczą” książką i rzeczywiście, jest to przymiotnik idealnie opisujący, jaka jest ta powieść. Urocza jest historia, urocza jest główna bohaterka i to, w jaki sposób radzi sobie z piętrzącymi się przed nią wyzwaniami. Polecam ją głównie nastolatkom, ponieważ dorośli czytelnicy mogą szybko się znużyć tą potężną dawką uroku.

Źródło: fot. Media Rodzina

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Elseworlds – co przegapiliście w crossoverze…

Chcemy Wam przedstawić listę easter eggów, które zostały pokazane w tegorocznym crossoverze Arrowverse, Elseworlds.

Michalina Reda
-

The Mandalorian – oto główna obsada…

The Mandalorian to nowy serial ze świata Gwiezdnych Wojen. Dziś ogłoszono, kogo zobaczymy w obsadzie…

Adam Siennica
-

Kobiety mafii 2 – zwiastun nowego…

Kobiety mafii 2 to kontynuacja hitu Patryka Vegi, która opowiada o kobietach w świecie gangsterów.…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Carol gotowa do…

Do sieci trafiło nowe zdjęcie z filmu Kapitan Marvel. Widzimy na nim tytułową bohaterkę gotową…

Piotr Piskozub
-

Najlepszy film Gwiezdnych wojen? Ostatni Jedi…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z planu produkcji Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi.

Adam Siennica
-

Avengers: Endgame – podtytuł filmu MCU…

Wiele osób sądzi, że Endgame po raz pierwszy padło w filmie Avengers: Wojna bez granic.…

Co o tym sądzisz?