Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Podniebny – recenzja książki

Podniebny to pełna humoru i szalonej akcji powieść młodzieżowa, która mimo kilku wad może zainteresować nastoletniego czytelnika.

Podniebny niemieckiej autorki literatury młodzieżowej, Kerstin Gier (którą polscy czytelnicy mogą kojarzyć z książek z serii Trylogia Czasu), to nastrojowy hotel położony w Alpach Szwajcarskich. W Podniebnym całoroczną praktykę odbywa siedemnastoletnia Fanny. Zbliża się okres świąteczny, a to oznacza, że pustawy zazwyczaj hotel może liczyć na komplet gości, wśród których znajdzie się rosyjski oligarcha, sławna łyżwiarka, autor thrillerów czy znawca kamieni szlachetnych. Fanny będzie musiała nie tylko umilić im wszystkim pobyt w hotelu, ale również rozwiązać pewną tajemnicę.

Historia przedstawiona w Podniebnym jest zabawna, pełna zaskoczeń, fałszywych tropów i oryginalnych postaci. Mam wrażenie, że z biegiem czasu fabuła robi się coraz bardziej absurdalna, a główna bohaterka zbyt naiwna, jednak nie znaczy to, że powieść czyta się z mniejszym zaciekawieniem. Widać, że jest to lektura dla nastolatków, nieaspirująca do miana poważnej literatury. I myślę, że gdybym była młodsza o te dziesięć lat, to byłabym nią zachwycona. Wątek romantyczny, obowiązkowy w książkach young adult, jest dość schematyczny, jednak nie nachalny i jakby na uboczu opowiadanej historii, co uważam za plus.

Podniebny - okładka
Źródło: Media Rox

Dużym pozytywem Podniebnego są wykreowani przez Gier bohaterowie, choć autorka nie ustrzegła się błędów. Są wyraziści i (w większości przypadków) wzbudzający sympatię czytelnika. To, co zgrzyta, to przedstawienie wszystkich nastoletnich dziewcząt, które mogłyby stanowić w jakiś sposób konkurencję dla Fanny, jako głupich panien, wrednych i zajętych wyłącznie swoim wyglądem. Rozumiem ten zabieg, ponieważ sprawia, że główna bohaterka wydaje się czytelnikowi jeszcze bardziej sympatyczna, jednak uważam go za pójście na łatwiznę. Stereotypizacja nigdy nie jest dobrym wyjściem. Literatura młodzieżowa powinna odejść od przedstawiania nastolatek jako rywalek, ponieważ jest to nie tylko męczące i przewidywalne, ale też najzwyczajniej w świecie szkodliwe. Zrozumiałabym, gdyby w trakcie historii stereotypowy wizerunek dziewczyn uległ jakiemuś przeobrażeniu, ale w tym przypadku tak się nie dzieje.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Język, jakim napisany jest Podniebny, jest trochę nierówny. Przeważa swobodny, lekki styl młodzieżowy, jednak czasami rejestr zmienia się w bardziej oficjalny, sztywny, co nie jest uzasadnione opisywaną sytuacją. Nie znając oryginału nie mogę ocenić, czy jest to wina autorki, czy tłumaczki, jednak trochę to przeszkadza podczas lektury.

Na okładce Podniebny został nazwany „uroczą” książką i rzeczywiście, jest to przymiotnik idealnie opisujący, jaka jest ta powieść. Urocza jest historia, urocza jest główna bohaterka i to, w jaki sposób radzi sobie z piętrzącymi się przed nią wyzwaniami. Polecam ją głównie nastolatkom, ponieważ dorośli czytelnicy mogą szybko się znużyć tą potężną dawką uroku.

Źródło: fot. Media Rodzina

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.