Ptaki nocy. Tajemnice i morderstwa – recenzja komiksu

Ptaki nocy niedawno zagościły na ekranach kin, a niemal równocześnie w sprzedaży pojawił się komiks prezentujący przygody tytułowych bohaterek.

Ocena recenzenta:
7/10

Ptaki nocy niedawno zagościły na ekranach kin, a niemal równocześnie w sprzedaży pojawił się komiks prezentujący przygody tytułowych bohaterek.

Album Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa to wybór historii stworzonych przez scenarzystkę Gail Simone i rysownika Eda Benesa. To właśnie ten duet sprawił, że ta grupa bohaterek trafiła do szerszego grona odbiorców i na stałe wpisała się w panteon komiksowych postaci (choć, rzecz jasna, ich solowe występy pojawiały się i wcześniej, i później).

Od razu też trzeba zaznaczyć: fabuła czy skład grupy zaprezentowane w filmie Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) nie mają wiele wspólnego z tym, co możemy przeczytać w albumie, który powstał na początku lat dwutysięcznych. Tu mamy do czynienia z okrzepłym, ale jednak ograniczonym składem grupy, czyli Black Canary i czuwającą nad wszystkim Oracle. W trakcie fabuły do ekipy dołącza także Huntress, a na gościnnych występach pojawiają się także inne superbohaterki.

Fabularnie mamy tu do czynienia ze spójną historią, zapoczątkowaną pierwszym spotkaniem z Savantem, a następnie konsekwencjami tej konfrontacji, które zaprowadzą bohaterki zarówno na Daleki Wschód, jak i na szczyty władzy. Prowadzenie wątków jest konsekwentne, ale nieoczywiste, więc zainteresowanie jest ciągle podtrzymywane.

Spore znaczenie ma też dynamika relacji między postaciami. Do historii Ptaków nocy dołączamy w momencie, kiedy Oracle jest szefową, a Black Canary czymś na kształt pracownika. Wraz z rozwojem wydarzeń obserwujemy, jak zmieniają się ich stosunki, a pojawiające się emocje wpływają na zachowania i osąd. To interesujący moment, bo pozwala czytelnikowi zaobserwować, jak wykuwa się nowa, solidniejsza więź między bohaterkami.

Od strony graficznej nie mamy tu wielkich zaskoczeń. Benes tworzy plansze zgodnie z kanonem tytułów superbohaterskich tego okresu. Obecnie niektóre z jego plansz mogą razić, bo grafik lubuje się w eksponowaniu kobiecych kształtów. Wszystkie bohaterki są piękne, zgrabne i obficie obdarzone przez naturę. Czasem Benes popada wręcz w przesadę w pogoni za prezentowaniem krągłości i „zmusza” postacie do pozycji niemożliwych anatomicznie. Inna sprawa, że w komiksach superbohaterskich takie przypadłości przytrafiały się wielu postaciom, niezależnie od płci.

Ptaki nocy. Tajemnice i morderstwa przybliżają grupę kobiecych bohaterek być może niedziałających na spektakularnie wielką skalę, ale skutecznie wykonujących swoje zadania.

Źródło: fot. Egmont

Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ben Mendelsohn

Ben Mendelsohn

ur. 1969, kończy 51 lat

Cobie Smulders

Cobie Smulders

ur. 1982, kończy 38 lat

Matthew Goode

Matthew Goode

ur. 1978, kończy 42 lat

Jennie Garth

Jennie Garth

ur. 1972, kończy 48 lat

Alec Baldwin

Alec Baldwin

ur. 1958, kończy 62 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV