Spodouści – recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 21 czerwca 2018Spodouści Igora Jarka i odpowiedzialnej za rysunki, Judyty Sosny to nowatorski, rodzimy komiks, koncentrujący się na burzliwych życiorysach gangsterów, siejących postrach w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Na łamach recenzowanego dzieła spotkamy bossów mafijnych z tamtego okresu, choćby Pershinga, Carringtona, Barabasza czy Dziada. Mamy tu do czynienia z wyśmienitymi nowelami o grzechach głównych i ślepej pogoni za władzą, pieniądzem i luksusem.
Spodouści Igora Jarka i odpowiedzialnej za rysunki, Judyty Sosny to nowatorski, rodzimy komiks, koncentrujący się na burzliwych życiorysach gangsterów, siejących postrach w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Na łamach recenzowanego dzieła spotkamy bossów mafijnych z tamtego okresu, choćby Pershinga, Carringtona, Barabasza czy Dziada. Mamy tu do czynienia z wyśmienitymi nowelami o grzechach głównych i ślepej pogoni za władzą, pieniądzem i luksusem.
Prolog opowieści przenosi nas do skąpanej w mroku knajpy, o jakże pogodnej nazwie Urocza. To właśnie tutaj przybywają dusze znanych złoczyńców, wspominające dawne, spektakularne napady i złowrogie czyny. Teraz pozostały wyłącznie wzmianki po ich dawnych osiągnięciach, triumfach oraz sukcesach, które w dłuższej perspektywie zakończyły się dla nich w brutalny sposób. Młody scenarzysta skupia się na postaciach działających w kraju nad Wisłą od przełomowego 1989 roku aż do 2003 roku, a konkretnie mówiąc strzelaniny w Magdalence. Dostrzegamy zatem, iż czasy dzikiego kapitalizmu w znacznej mierze sprzyjały gwałtownemu rozwojowi grup mafijnych, zwłaszcza wołomińskiej i pruszkowskiej.
Igor Jarek w iście telegraficznych skrócie prezentuje biogramy okrutnych mafijnych bossów, skupiając się na tragicznych finałach ich przestępczego życia. Niektóre spośród opowieści prezentują się wprost wyśmienicie. Wystarczy przywołać nowelę Trumna generała Marka Papały, w której obserwujemy pogrzeb tragicznie zmarłego policjanta. Niesamowicie wypada tekst wygłaszany przez narratora owej historii, podkreślający tragizm tego wydarzenia. Równie dobrze wypadają następujące rozdziały: Odpalony, Chłopcy z Żabiej, Lulek i Słoniu czy Obcinacze Palców, stanowiące wyborny portret rasowych zwyrodnialców i urodzonych psychopatów. Twórca albumu Słowackiego wzorowo odrobił lekcje, a jego krótkie teksty, w pigułce przedstawiają sylwetki czarnych charakterów, znanych z kryminalnych kartotek. Recenzowany album możemy śmiało uznać za wprowadzenie do historii mafii polskiej z końca poprzedniego wieku. Czytelnicy nie znający w dostateczny sposób tego tematu, zapewne po przeczytaniu Spodoustych będą chcieli poszerzyć swą wiedzę, choćby czytając książki legendarnego Masy.
Judyta Sosna – absolwentka ASP w Katowicach, pierwszorzędnie zilustrowała ciekawe historie Igora Jarka. Twarze znany gangsterów są mocno toporne, naznaczone piętnem zła, nienawiści oraz psychopatii. Rysunki młodej artystki wykonane farbami są momentami zamazane, chaotyczne i nieczytelne, co jeszcze bardziej wzmacnia mocny przekaz niniejszego komiksu. Rysowniczka ciekawie wyeksponowała ważne elementy drugiego planu oraz oddała dramatyzm danej sytuacji. Kolosalną rolę odgrywa efektownie dobrana kolorystyka. Dominują barwy zimne i ciemne: różne odcienie zieleni, żółci, pomarańczy, fioletu, a nade wszystko krwistej czerwieni. Warto także zwrócić uwagę na doskonałą okładkę albumu, okładki poszczególnych rozdziałów, a także małe wydanie, przywodzące na myśl groszowe magazyny kryminale sprzed dekad.
Spodouści to jeden z ciekawszych i bardziej oryginalnych komiksów polskich wydanych w 2018 roku. Zajmujące nowele o potężnych mafijnych bossach, ich barwnych karierach i szybkich kresach. Wizytówka minionych czasów w doskonałej oprawie graficznej. Wielkie brawa.
Źródło: fot. Kultura Gniewu
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłoKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1991, kończy 33 lat
ur. 1947, kończy 77 lat
ur. 1955, kończy 69 lat