Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
1/10

Studenci Trzeciego Wieku. Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień – recenzja serialu

Studenci Trzeciego Wieku. Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień miał być kontynuacją popularnego polskiego serialu z dawnych lat. Został zrealizowany tylko jeden odcinek i temat został zamknięty. Teraz, gdy po raz pierwszy go wyemitowano, możemy zadać pytanie, czy dobrze się stało? Oj tak!

Studenci Trzeciego Wieku. Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień ma tak naprawdę jeden plus. Miło było zobaczyć dalsze losy postaci granych przez Annę Seniuk oraz Andrzeja Kopiczyńskiego. Dla każdego, kto oglądał pierwsze dwie serie, jest to rzecz interesująca i nostalgiczna. Tym bardziej szkoda, że wszystko w tym proponowanym projekcie zostało popsute, jak tylko można było popsuć.

Czuć było w tym odcinku pewne ambicje Jerzego Gruzy, by poruszyć istotne kwestie ówczesnej rzeczywistości w Polsce. Na tym jednak się kończy, bo próby są to nadzwyczajnie nieudane. Czuć nieumiejętność w rozpisaniu tego w scenariuszu oraz problem w samym fundamentalnym pomyśle na to, co chce się pokazać w tym odcinku. Rozmowa małżeństwa w nowym domu na temat ścigania się o to, kto ma najwięcej w Warszawie, czy o planowanych studiach, to kilka dowodów na to, że jakiś pomysł w tym był, ale gdzieś umknął po drodze. Ani to zabawne, ani ciekawe.

Kłopot w tym, że cała realizacja przypomina amatorską produkcję nakręconą w pokoju za 100 zł. Fanowskie filmy pod tym względem wyglądają bardziej profesjonalnie. Widać w tym dziwaczne decyzje montażowe, niezrozumiałe rozwiązania fabularne i głupie gagi sytuacyjne. Cały motyw z mecenasem Dolnym (w tej roli sam Jerzy Gruza) jest sztandarowym przykładem, jaka to nieudana produkcja. Żart z tym, że Dolny mieszka na górze ma śmieszyć? Trudno uwierzyć, że to wszystko zostało zrealizowane przez tę sama osobę, co dwie poprzednie serie. Nie ma w tym humoru, mocnego i satyrycznego spojrzenia na rzeczywistość i wykonania, które bawiłoby. Sama relacja małżeństwa wygląda tak, jakby została wymuszona i kompletnie nieprzemyślana. Żarty z tuszy małżonki? Zainteresowanie młodszą urodziwą sąsiadką? Takie zagrania są poniżej wszelkiej akceptowalności, bo nawet jeśli wtórność pomysłu jeszcze można przełknąć, to marną realizację już niekoniecznie. A do tego mamy dialogi, które wydają się niedopracowane i puste. Szczególnie było to czuć w ostatniej scenie rozmowy o wypadzie na basen ze wspomnianą sąsiadką. W tym pewnie miała być jakaś puenta, ale jest ona nieczytelna i pozostawia niesmak.

Przez cały seans towarzyszy uczucie zażenowania i współczucia, że te wyjątkowe postacie dla polskiej kultury zagrały w czymś tak złym. To jest podobna klasa kreowania kontynuacji jak w pamiętnych klapach – Dylematy 5 (kontynuacja Alternatywy 4) czy Rysiu. Nie ma to serca oryginału, które ustąpiło miejsca kiczowatym rozwiązaniom, jakie trudno przełknąć nawet z uczuciem nostalgii i otwartością. Katastrofalna rzecz pod każdym względem, która nigdy nie powinna była ujrzeć światła dziennego.

 

 

Czterdziestolatek

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.