Szczurwysyny - recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 16 czerwca 2020Komiks, o jakże kontrowersyjnym tytule (Szczurwysyny), to kolejny mocny europejski album opowiadający o piekle wojennej zawieruchy i nieszczęsnym losie ofiar konfliktów zbrojnych. Autorami owego dzieła są iberyjscy artyści – scenarzysta, Luis Zhang oraz rysownik, Fabio Veras. Poznajcie mroczną kartę ze współczesnej historii Portugalii w graficznej formie.
Komiks, o jakże kontrowersyjnym tytule (Szczurwysyny), to kolejny mocny europejski album opowiadający o piekle wojennej zawieruchy i nieszczęsnym losie ofiar konfliktów zbrojnych. Autorami owego dzieła są iberyjscy artyści – scenarzysta, Luis Zhang oraz rysownik, Fabio Veras. Poznajcie mroczną kartę ze współczesnej historii Portugalii w graficznej formie.
Wydarzenia rozgrywające się w niniejszym dziele bezpośrednio nawiązują do tragicznej w skutkach rewolucji zmierzającej do niepodległości dzisiejszej Gwinei Bissau. Afrykański kraj od końca siedemnastego wieku był okupowany przez Portugalczyków, a w drugiej połowie dwudziestego wieku pojawiły się tam pierwsze dążenia do pełnej niezależności. W latach 1963-1974 w Gwinei toczyła się zacięta wojna o niepodległość, która zakończyła się zwycięstwem i wyrzuceniem wrogiej armii z tych ziem. Na porażkę kolonizatorów wpłynął wojskowy zamach stanu w Portugalii (1974 rok), który w historii przeszedł pod nazwą rewolucji goździków. Autochtoni w brutalny sposób rozprawiali się z iberyjskimi żołnierzami, a także współbraćmi stojącymi po stronie wroga.
Recenzowany komiks koncentruje się na historii młodego gwinejskiego żołnierza Camoesa, uciekającego przed wojennym chaosem i niechybną śmiercią. Akcja wstrząsającej opowieści rozgrywa się w dwóch odcinkach czasowych – 1973 roku, w trakcie gwałtownych ataków rdzennych mieszkańców na niedobitki formacji Corvos oraz dwa lata później, tuż po końcu wspomnianej rewolucji. W obu tych wydarzeniach obserwujemy zmizerniałego, zaszczutego człowieka, młodego Cameosa. Chłopak należy do przetrzebionego podczas drastycznych walk oddziału wojskowego, którego morale są bardzo niskie. W pierwszej części jesteśmy świadkami rozmów ocalonych o domu rodzinnym w Portugalii, kobietach i bliskich oraz zabójczej florze i faunie tamtejszych ziem. Młodzieniec ma zwidy i omamy – dostrzega w posępnym drzewie zjawę, która zagraża ich bezpieczeństwu. Wszystko kończy się krwawą rzezią i kolejnymi mordami. Ciąg dalszy to już desperackie próby ocalenia życia przed agresorem. Los zmizerniałego żołnierza wisi na włosku, a śmierć wkrótce może zebrać swe krwawe żniwa.
Niewątpliwym plusem albumu jest zestawienie żałosnej egzystencji żołnierzy ze szczurami ucztujących w workach z mąką. Jesteśmy świadomi, iż Cameos praktycznie przez cały okres krwawej rewolty żyje w permanentnym strachu o dalszą egzystencję i musi ukrywać się w cieniu przez napastnikami. Po latach niekończącej się tułaczki utracił resztki swego człowieczeństwa, a jego strach i panika ciągle nasilają się. Autorzy komiksy w interesujący sposób ukazali koszmar wojenny, dewastujące naszą rasę konflikty zbrojne rozgrywające się w każdym zakątku Ziemi oraz istne zezwierzęcenie żołnierzy zdominowanych przez tę rzeź.
W parze z doskonałym scenariuszem Luisa Zhanga idą realistyczne, mocno ekspresyjne plansze autorstwa Fabio Verasa. Mamy tu do czynienia z rysunkami wykonanymi czarnym tuszem z dużą ilością szarych plam oraz kilkoma kolorowymi planszami w zimnej i sepiowej tonacji. W momentach walki i podczas ataku buntowników ilustracje stają się mocno nieczytelne i rozmazane. Świetnie wypadają plansze ukazujące przyrodę afrykańskich regionów oraz zjawy, które dostrzega w cieniu przerażony żołnierz. Na koniec wisienka na torcie, czyli apetyczna, przyciągająca uwagę okładka rzeczonego dzieła.
Szczurwysyny to kolejny mocny tytuł w ofercie wydawnictwa Timof Comics. Słowem, żywot sponiewieranego człowieka w sytuacji bez wyjścia i wojennym chaosie, w eleganckiej oprawie graficznej. Portugalski komiks z najwyższej półki.
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłonaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 38 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1970, kończy 55 lat