Przeczytaj w weekend
 

 

 

 

The Fix: sezon 1, odcinek 1 i 2 – recenzja

The Fix to nowy serial kryminalny oparty na jednej historii opowiadanej przez cały sezon. Oceniam premierowe odcinki.

Ocena recenzenta:
6/10

The Fix to nowy serial kryminalny oparty na jednej historii opowiadanej przez cały sezon. Oceniam premierowe odcinki.

Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  pilot serialu 

The Fix ma jeden duży problem, który nie pozwala od razu wciągnąć się w historię. Zwiastun opublikowany kilka miesięcy temu w sieci to dosłownie streszczenie pilotowego odcinka. Krok po kroku aż do kiczowatej konfrontacji na samym końcu (miało być pewnie symbolicznie, a wyszło tanio...). To daje określone pojęcie, z czym mamy do czynienia i dlaczego, a zarazem po obejrzeniu zwiastuna odcinek nie jest w stanie odpowiednio zaangażować. Dlatego przestrzegam - nie oglądajcie trailera.

Historia tego serialu jest prosta. Mamy gwiazdę Hollywood oskarżoną o morderstwo dziewczyny oraz wręcz obsesyjnie podchodzącą do tematu panią prokurator. Wydaje się, że w jakimś stopniu pomysł na serial wyszedł od głośnych swego czasu oskarżeń o molestowanie seksualne, ale został podkręcony w mroczniejszą stronę. Oto gwiazda Hollywood podejrzana o brutalne morderstwo kobiety. Mężczyzna zostaje uniewinniony i lata później kolejna jego dziewczyna zostaje zabita, a on jest centralnym podejrzanym. Poruszane są tutaj kwestia manipulowania opinią publiczną, osądzanie kogoś przed wydaniem wyroku przez sam sąd czy niszczenie jednostki przez określone działania mediów i ludzi, reagujących na wszystko w określony sposób. Zdecydowanie drzemie w tym potencjał na dobry serial, który... na razie wykorzystany jest tak sobie.

O sile tej fabuły stanowi pokazywanie obu perspektyw. Narracja nie jest prowadzona tylko z perspektywy prokuratorów szukających dowodów na winę aktora, ale też ze strony samego podejrzanego i jego działań, by udowodnić niewinność. Dlatego tez w pierwszych dwóch odcinkach widzowie są stosownie zbijani z tropu i pomimo fanatycznego wręcz przekonania prawników o winie gwiazdy, nie możemy być pewni, że w istocie o to w tym wszystkim chodzi. To staje się doskonałym fundamentem opowiadanej historii, która właśnie dzięki takiemu zabiegowi jest w stanie wciągnąć i zainteresować. Nie można narzekać na nudę, a określone zabiegi i wprowadzane twisty (choć póki co oczywiste i przewidywalne) nadają temu rozrywkowy charakter. Zmusza widza do analizowania i myślenia nad poszczególnymi tropami, a to zawsze wartość dodana w serialu kryminalnym.

Najmocniejszymi punktami programu są Robin Tunney oraz Adewale Akinnuoye-Agbaje w rolach prokurator i aktora. Ich osobisty pojedynek ma być ozdobą tego serialu, ale to budowanymi emocjami zdobywają przychylność podczas seansu. Wyciągają ze swoich postaci więcej, niż oferuje im często banalny scenariusz. Nie oszukujmy się - mamy do czynienia z bardzo prosto napisanymi bohaterami o określonych cechach i problemach, bez wgryzania się w głębie osobowości. Często to jednak charyzma i budowane emocje przez aktorów nadrabiają niedoskonałości i pozwalają śledzić ich poczynania z ciekawością. Szkoda, że przy nich drugi plan jest tak bardzo nijaki. Obojętność wobec postaci towarzyszy nam cały czas przez dwa odcinki i nie ma nikogo, kto by w jakimś stopniu się wyróżniał. Może poza adwokatem broniącym podejrzanego, którego gra aktor czujący się jak ryba w wodzie w takich rolach. A tak to trochę pusto w tym serialu i nie z powodu wysokiego poziomu wspomnianego duetu, ale raczej braku pomysłu w scenariuszu na przedstawianie bohaterów.

The Fix to serial przyzwoity, choć nie zaskakujący. Nie brak tu napięcia, emocji i interesującej historii, ale też sporo w tym przewidywalności, dość banalnych rozwiązań, kiepskiego kształtowania postaci i mało przemyślanych decyzji. Trochę nierówno, ale ciekawe. Na nudę narzekać nie można.

The Fix
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Channing Tatum

Channing Tatum

ur. 1980, kończy 39 lat

Ivana Milicevic

Ivana Milicevic

ur. 1974, kończy 45 lat

Amit Shah

Amit Shah

ur. 1981, kończy 38 lat

Pablo Schreiber

Pablo Schreiber

ur. 1978, kończy 41 lat

Stana Katic

Stana Katic

ur. 1978, kończy 41 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV