Thorgal pod lupą
Data premiery w Polsce: 5 marca 2014Świat Thorgala to album, którego powstanie zainicjowali nie twórcy, a fani opowieści o tym niezwykłym wikingu. To właśnie dzięki ich prośbom autorzy komiksów zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy, wyjaśnić, jak postępowała praca nad poszczególnymi częściami historii. Rosiński, Sente, De Vita, Yann i Surżenko, artyści tak doskonale znani wszystkim miłośnikom Thorgala, przedstawiają historię wspólnej pracy nad całym cyklem.
Świat Thorgala to album, którego powstanie zainicjowali nie twórcy, a fani opowieści o tym niezwykłym wikingu. To właśnie dzięki ich prośbom autorzy komiksów zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy, wyjaśnić, jak postępowała praca nad poszczególnymi częściami historii. Rosiński, Sente, De Vita, Yann i Surżenko, artyści tak doskonale znani wszystkim miłośnikom Thorgala, przedstawiają historię wspólnej pracy nad całym cyklem.
Jedną z najważniejszych kwestii poruszonych przy okazji wydania albumu Świat Thorgala jest kwestia rozszerzającego się wciąż uniwersum komiksowego, w którym prócz głównej serii pojawiają się też równoległe. Niejakim wstępem do całego albumu jest rozmowa z Grzegorzem Rosińskim, w której opowiada on między innymi o samym powstaniu idei rozwijania świata przedstawionego w historii o wikingu poprzez serie równoległe, a także o bardzo długim czasie między powstaniem samej koncepcji a pojawieniem się pierwszego zeszytu z serii równoległych. Wspomina również o odejściu Jeana Van Hamme i doborze nowych rysowników, na których zdecydowali się wraz z Yves’em Sente – o barierze językowej, która sprawiła, że z Grzegorzem Surżenko musiał porozumiewać się przy pierwszym spotkaniu za pomocą rysowanych obrazków i o radach udzielonych Giulio DeVita w kwestii rysunków. Widać w wywiadzie, że Rosiński ma świadomość bycia primus inter pares wśród współpracowników, którzy wciąż szukają jego aprobaty. Czytając zarówno wywiad z nim samym, jak i z innymi twórcami albumów o Thorgalu doskonale widać, że traktują go (mimo słów dotyczących relacji jedynie koleżeńskich) jak niekwestionowaną wyrocznię w sprawach związanych ze światem wojowniczego wikinga. Biorąc pod uwagę, że jest on jednym z dwóch najważniejszych twórców Thorgala, nie ma w tym jednak nic dziwnego.
Poza tym możemy przeczytać rozmowę z obecnym głównym scenarzystą sagi, Yves’em Sente (najstarszym stażem, prócz oczywiście duetu twórców, człowiekiem współtworzącym przygody bohatera), który przejął pałeczkę po Jeanie Van Hamme i od razu zrozumiał, jaka ciąży na nim odpowiedzialność. Zdawał sobie sprawę, że wymagający fani cyklu zauważą najmniejszy błąd, najmniejsze odstępstwo od klimatu, jakim przepełniona jest saga, a popełnione podczas pracy błędy będą zapamiętane na bardzo długo. W wywiadzie wspomina również o swoich początkach pracy z Grzegorzem Rosińskim i o wizji rozwoju świata. Kolejne rozmowy dotyczą już kolejnych historii – jest więc seria "Kriss de Valnor", którą komentują jej twórcy, czyli duet De Vita oraz Sente. Pojawią się szkice poszczególnych plansz, dyskusje dotyczące fabuły i samych postaci tam występujących, a także pojedyncze, niepublikowane wcześniej plansze dziejące się gdzieś między historiami z albumów. Z kolei duet Surżenko-Yann opowiada o pracy nad serią "Louve" oraz "Młodzieńcze lata" i tak jak w pierwszej mamy tu do czynienia nie tylko ze szkicami koncepcyjnymi, ale z opowieściami o bohaterach przedstawionych w albumach czy niepublikowanymi, niewielkimi planszami dopowiadającymi skrawki historii do fabuły.
Z pewnością dla fanów Thorgala zeszyt ten będzie ogromną niespodzianką – zwłaszcza dla tych, którym spodobały się serie równoległe, bo w większości o nich możemy przeczytać w Świecie.... W całej pracy brakuje nieco Jeana Van Hamme, który choć nie brał już udziału w tworzeniu dodatkowych serii, na zawsze pozostanie w pamięci fanów jako jeden z głównych twórców – dlatego trochę żal, że na kartach albumu nie pojawiają się również i jego wypowiedzi. No i 49 stron to zdecydowanie zbyt mało, by opisać tak ogromny, pełen bohaterów i niespodzianek świat. Mimo jednak tych dwóch wad Świat Thorgala został stworzony z dbałością o szczegóły, a przede wszystkim z troską o fanów i jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika sagi o dzielnym wikingu.
Poznaj recenzenta
Michał TalaśkaPoznaj recenzenta
Adam SiennicaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat