Tron: Uprising – 01×09-10
Dwuodcinkowy wątek "Blizny" odkrywa przed nami tajemnice Trona po rewolcie CLU, o której w "Tron: Dziedzictwo" zaledwie słyszeliśmy. Ciekawa fabuła i niesamowite widowisko dają nam najlepsze odcinki serialu.
Dwuodcinkowy wątek "Blizny" odkrywa przed nami tajemnice Trona po rewolcie CLU, o której w "Tron: Dziedzictwo" zaledwie słyszeliśmy. Ciekawa fabuła i niesamowite widowisko dają nam najlepsze odcinki serialu.
Od pierwszych scen twórcy imponują nam perfekcyjnym i efektownym zgraniem obrazu z fantastyczną muzyką. Począwszy od klimatycznego pojawienia się Dysona twórcy wizualną sferę serialu wznoszą na wyżyny. Żaden odcinek jeszcze nie był tak widowiskowy i piękny dla oka.
[image-browser playlist="597203" suggest=""]©2012 Disney XD
Opowieść podzielono na czas współczesny i retrospekcje z czasów, gdy Tron i Dyson byli przyjaciółmi. Poznajemy przeszłość naszego bohatera i dowiadujemy się, skąd ma bliznę na twarzy. Przedstawienie zdrady Dysona oraz rebelii CLU świetnie nam zaprezentowano. Scenarzyści potrafili przekazać to w sposób wyważony i ciekawy, nie popadając w przesłodzenie i infantylność. Ból Trona nie jest tylko fizyczny - cała ta sytuacja wgryzła się w jego duszę (kod programu?) i go prześladuje. Miły akcent z gościnnym występem Jeffa Bridgesa w roli CLU i Flynna - chyba nie ma drugiego takiego serialu animowanego z tak wyśmienitą obsadą.
W teraźniejszości Tron jest sfrustrowany, a pragnienie zemsty przyćmiewa zdrowy rozsądek. Wstępnie wykorzystuje Becka do zajęcia się Dysonem, ale jest on zbyt niedoświadczony, by stawić czoła wyszkolonemu wojownikowi. Takim sposobem w końcu pokazują nam Trona, takiego jakiego oczekiwaliśmy od początku - twardego i nieustępliwego wojownika, który nie ma sobie równych. Jego starcie z Dysonem wypada zaledwie nieźle, ale to tylko dlatego, że jest to jeden z elementów odcinka, w których twórcy musieli trzymać się konwencji serialu animowanego studia Disneya. Tron musiał opamiętać się i go oszczędzić. Z drugiej jednak strony po obejrzeniu "Tron: Dziedzictwo" wiemy, że Tron stał się Rinzlerem, więc można przypuszczać, że uwolnienie Dysona i przekazanie przez niego informacji CLU ma być podbudową do tego wątku.
[image-browser playlist="597204" suggest=""]©2012 Disney XD
Zastanawia jedna rzecz ze sceny retrospekcji. Kim jest program, który uratował Trona? Dlaczego to zrobił? Wydaje się, że to on zaszczepił w nim chęć rozpoczęcia tytułowej rebelii, ale poza tym, nic o nim nie wiemy. Scenarzyści potrafili tym sposobem uchylić nam rąbka tajemnicy, niezwykle potężnie intrygując. Liczę, że jeszcze poznamy więcej sekretów z przeszłości słynnego bohatera.
Tron: Uprising nadal pozytywnie zaskakuje poziomem opowiadanych historii. Jest to zarazem dowód, że serial tworzony przez studio Disneya nie musi być infantylną i naiwną bajką dla najmłodszych. Tron: Uprising, jak na serial animowany, ponownie prezentuje nam przemyślaną i dojrzałą fabułę, którą okraszono niezwykle efektownymi szatami.
Ocena: 9/10
Poznaj recenzenta
Adam SiennicaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat