Wszechświat: Zagadki starożytności – sezon 2, odcinek 1
Nowy miniserial prezentowany na kanale History skupia się na mitach i wierzeniach, które pochłaniały umysły starożytnych.
Nowy miniserial prezentowany na kanale History skupia się na mitach i wierzeniach, które pochłaniały umysły starożytnych.
Twórcy programu Wszechświat: Zagadki starożytności postawili przed sobą bardzo ambitne zadanie – postanowili przyjrzeć się wydarzeniom ze starożytnego świata, które ukształtowały największe religie i kulty oraz najmocniej wpłynęły na świat. W każdym odcinku poruszany jest inny ważny temat, kwestionowane są ogólnie znane prawdy, po to by nakreślić zupełnie nowy obraz przeszłości. W programie tym nauki ścisłe użyte zostały do tego, by wyjaśnić historię i obalić mity.
Zwiastuny zagłady, pierwszy odcinek drugiego sezonu, skupia się na wyjaśnieniu tego, w jaki sposób kiedyś interpretowano zwyczajne zjawiska atmosferyczne, które dziś dla nas nie są niczym niezwykłym. Dla starożytnych ludów miały one jednak całkiem inne znaczenie – interpretowano je jako zwiastuny nadchodzących wydarzeń, najczęściej kojarzono je z wielkim nieszczęściem, zagładą, apokalipsą.
Jednym ze zjawisk, które miały największe znaczenie w starożytności, była kometa. Te ciała niebieskie, które czasem można zaobserwować na niebie gołym okiem, uważane były za zwiastuny rychłego nieszczęścia – miały pojawiać się przed śmiercią władcy, wojną lub jakąś inną katastrofą. Starożytni wierzyli też, że komety mogą mieć wpływ na narodziny zwierząt oraz mają związek z okresami suszy i powodzi.
W Zwiastunach zagłady historycy, naukowcy i astronomowie starają się przybliżyć widzowi wierzenia starożytnych dotyczące komet i tego, jak wpłynęły na ich postępowanie i zachowania. Czy to możliwe, że strach przed tym zjawiskiem sprawił, iż podejmowano decyzje, których normalnie by nie podjęto? Jaki to miało wpływ na los świata? Być może do pewnych wydarzeń, które ukształtowały historię, w ogóle by nie doszło, gdyby nie to, że na niebie pojawiła się kometa. A może naprawdę są one czymś, czego należy się obawiać?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w pierwszym odcinku nowego sezonu Zagadek starożytności. Serial przygotowano w bardzo atrakcyjnej i przystępnej formie, która sprawia, że ogląda się go z przyjemnością. 25-minutowe odcinki są idealne, by zachować skupioną uwagę i poszerzyć swoją wiedzę o nowe informacje. Polecam.
Źródło: fot. History
Poznaj recenzenta
Katarzyna KoczułapDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat