Życie średniowiecznej kobiety – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 19 czerwca 2019Średniowiecze nie było okresem szczególnie przyjaznym kobiecie, niemniej dawało możliwość wybicia się szczególnym jednostkom.
Średniowiecze nie było okresem szczególnie przyjaznym kobiecie, niemniej dawało możliwość wybicia się szczególnym jednostkom.
Średniowiecze to taki szczególny okres w historii Europy, o którym w zbiorowej świadomości wiemy stosunkowo niewiele, ale nieustannie w jakiś sposób się do niego odnosimy. Mediewiści nieustannie próbują pokazać, że nie były to „wieki ciemne”, o czym niżej podpisana miała okazję przekonać się na wykładach z historii średniowiecznej powszechnej, które profesor rozpoczął od „wysokiego C”, spędzając 3 godziny na rozprawianiu się ze stereotypami dotyczącymi tej epoki. Podobny zamysł stał za serią o życiu w średniowieczu autorstwa Frances i Josepha Giesów, której Życie średniowiecznej kobiety pojawiło się niedawno w polskich księgarniach.
Książka podzielona została na dwie części, tło historyczne oraz biografie kilku wybranych, lecz nie do końca oczywistych kobiet wyróżniających się w swojej epoce. Autorzy mocno podkreślają, jakie czynniki miały wpływ na rozwój sytuacji niewiast na przestrzeni dziesięciu wieków, wymieniając również takie, które nie wynikają z prawa czy zwyczaju, jak chociażby przeżywalność podczas porodów. Opisane są procesy, które zaszły w prawie w związku z burzliwymi przemianami po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, jak w ich wyniku zmieniała się rola kobiet w rodzinie i polityce. Przy okazji można przeczytać najlepsze wyjaśnienie feudalizmu, zarówno teoretycznych założeń jak i praktyki, szczególnie w kwestii dziedziczenia. Autorzy bardzo dokładnie wskazują, jakie prawa miały kobiety i jak je potrafiły wykorzystać dla korzyści swojej lub sprawy, której były oddane.
Jednym z ciekawszych fragmentów jest rozdział Ewa i Maryja, który nie tylko wskazuje na sposoby wykorzystania tych postaci w kościelnej retoryce dotyczącej kobiet, ale również pokazuje literackie wizerunki kobiet. Trubadurzy, miłość dworska, powrót do uwielbienia kobiety jako obiektu adoracji – to wszystko było przecież wbrew oficjalnemu stanowisku hierarchii kościelnej, a pozostawiło nam wiele utworów czy malowideł. Sztuka średniowieczna nie była skupiona wyłącznie na religii i władcach, chociaż te tematy stanowiły większość zachowanych do dziś dzieł.
Następująca po opisie tła historycznego część zawierająca biografie wybranych kobiet została opracowana tak, by w miarę możliwości znalazły się tam kobiety reprezentujące różnorodne warstwy społeczne oraz wybrane drogi życiowe. Dzięki temu oprócz potężnych o szanowanych królowych, znajdziemy historie mieszczanek, mniszek, a nawet prostych kobiet z ludu, choć przecież o nich zapisów mamy najmniej. Wszystkie łączy pewna determinacja, by walczyć o swoje, nawet jeśli jest to sprzeczne z oczekiwaniami społeczeństwa. Nie ma za to na liście kobiet najbardziej oczywistych, których historie są szerzej znane, przez co autorzy raz, że poszerzają krąg znanych biografii kobiecych, dwa – nie sprawiają wrażenia, że te historie to wyjątki.
Życie średniowiecznej kobiety jest lekturą polecaną na okładce fanom Gry o tron, szczególnie ze względu na postacie kobiece, które w serialu pełnią pierwszoplanowe role i mają swoje pierwowzory w historii. Jest to jednak lektura, która dobrze sprawdzi się zarówno dla osoby zainteresowanej średniowieczem jako wzorcem wielu opowieści fantasy, jak dla kogoś, kto ma ochotę przeczytać stosunkowo lekką książkę o mało znanym aspekcie historii.
Źródło: fot. Znak
Poznaj recenzenta
Gabriela PiaseckaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat